İlk kim futbol 11 kişiyle oynansın dedi

20 Ocak 2015, Salı, 9:23 | Spor | 2.459 kez okunmuş. | 0 yorum
turkey_
Tarihin ilk futbol takımı Sheffield FC, 1858 yılında bugün sergilenen futbolun birinci anayasası kabul edilebilecek bir kitapçık yayımladı. Aynı vakitte futbol tarihinin birinci kulüp tüzüğü olacak olan “Rules, Regulations and Laws of Sheffield FC” ismindeki bu kitapçık, oyuncuların nasıl futbol oynayacağını ve özelllikle hangi kurallara uyacağını da içeriyordu. Beş sene sonra, 1863 yılında, Londra’da kurulmuş […]

Tarihin ilk futbol takımı Sheffield FC, 1858 yılında bugün sergilenen futbolun birinci anayasası kabul edilebilecek bir kitapçık yayımladı. Aynı vakitte futbol tarihinin birinci kulüp tüzüğü olacak olan “Rules, Regulations and Laws of Sheffield FC” ismindeki bu kitapçık, oyuncuların nasıl futbol oynayacağını ve özelllikle hangi kurallara uyacağını da içeriyordu.

Beş sene sonra, 1863 yılında, Londra’da kurulmuş onbir takımın yöneticileri bir araya geldi. Sonuç olarak Sheffield FC’nin kurallarından elle oynamaya izin veren madde eksiltildi, oyun sahasının boyutları ve başlama vuruşu ilave edildi. 26 Ekim 1863′te Londra’daki Freemans Lokali’nde kabul edilen onüç kural içerisinde iki önemli bilgi yer almıyordu; maçın süresi ve takımların kaç oyuncu ile sahaya çıkacağı!

O senelerde kulüpler ellerinde kaç oyuncu varsa, hepsini sahaya çikariyorlardi. Bu durumda bazı maçlar 20’ye 20, bazıları 10’a 14 oynanıyordu. Kaleci çakılı bir pozisyon olmadığı gibi, çoğunlukla pozisyon sırasında kale çizgisinde iki futbolcu kaleci olarak görev yapıyordu.

Hatta öyle ki bazı maçların iki saati geçtiğine dair tarihi kayıtlar bulunmakta.

1866 yılında, Sheffield FC, İngiltere Futbol Federasyonu’na, tüm kuralların uygulandığı bir örnek maç yapmayı teklif etti. Federasyon da tüm üye takımların en iyi futbolcularından kurulu bir karma takım ile Sheffield FC’nin karşısına çıktı. Sheffield FC genellikle maçlarını 11 kişiyle oynuyordu ve bu maçın da 11’er kişiyle oynanması fikri benimsendi. 31 Mart 1866’daki maç başlamadan bir süre önce, bir son dakika önerisi üzerine, maçın 90 dakikada bitmesine karar verildi.

FA’in tüm kurallarının ilk kez tam olarak uygulandığı bu maçın süresi, İngiltere genelinde “bir futbol maçı süresi” olarak kabul gördü. Ancak bunun kural kitapçığına girmesi için 11 yıl beklenecekti…

1877’de, İngiltere Futbol Federasyonu, “Bir futbol maçının süresi 90 dakikadır” maddesini kural kitapçığına ekledi.
İngiltere Futbol Federasyonu 1897’de takımların futbolcu sayıları için bir ek madde hazırlamaya başladı. Peki futbol kaç oyuncu ile oynanmalıydı? Üye takımlara saha içindeki düzenle ilgili fikirleri sorulduğunda, herkesin hemfikir olduğu tek konu her takımın sahada tek bir kalecisi olmasıydı.

Bu konuda karar almak zor olmayacaktı ama bu durumda sahadaki yalnız adam tek kaleci kaç rakip futbolcuya karşı oynamalıydı?

Sayının önce 15 olarak belirlenmesi fikri ortaya atıldı. Büyük tartışmalar sonucu tek kaleciye karşı en mantıklı çözüm bulundu ve sayının 10’a düşürülmesine karar verildi.

14 Haziran 1897’de, takımların 1 kaleci 10 futbolcu olacak şekilde 11 oyuncu ile sahaya çıkabileceği kural kitapçığına madde olarak eklendi.

İlk kim dedi, 11 kişiyle oynansın diye? Ya da 31 Mart 1866′daki o maçın 90 dakikada tamamlanması kimin fikriydi? Kimse bilmiyor… Bildiğimiz tek şey, bugün futbolun iki önemli temel taşı, oyuncu sayısı ve maç süresi, aslında öylesine alınmış kararlardı

Anahtar Kelimeler: , , ,

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.