Hentbolda Ceza Atışı Nasıldır

20 Ocak 2015, Salı, 9:55 | Spor | 2.529 kez okunmuş. | 0 yorum
hentbol
Hentbolda ceza atışı yedi metre atışı olarak bilinir. Hentbol Kısaca: Hentbol sürate, fiziksel güce dayanan ve atışların yaklaşık 100km/saati bulduğu bir oyundur. Defanstaki oyuncular, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çaba sarf eder. D şeklindeki altı metre uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır. Savunma sırasında, defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara […]

Hentbolda ceza atışı yedi metre atışı olarak bilinir.

Hentbol Kısaca: Hentbol sürate, fiziksel güce dayanan ve atışların yaklaşık 100km/saati bulduğu bir oyundur.

Defanstaki oyuncular, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çaba sarf eder. D şeklindeki altı metre uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır. Savunma sırasında, defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara temasta bulunabilirler.

Aşırı faullü temaslarda oyuncu iki dakikalık oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır ve ceza alan oyuncunun yerine oyuncu giremez. Cezası biten oyuncu veya yerine başka oyuncu girebilir. Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 m genişliğinde dikdörtgen bir alandır.

Kaleye dokuz cm mesafede kesik çizgilerle belirlenmiş ceza alanında yapılan fauller penaltı olarak tanımlanır. Penaltı atışları kalenin tam yedi m karşısından yapılır. Özellikle Bu atışlara yedi m atışı da denir. Her takım sahaya onu saha oyuncusu, ikisi kaleci olmak üzere oniki oyuncu ile başlar.

Maç başlarken oyun alanı içinde, bir takımdan 6′ sı oyuncu, biri kaleci olmak üzere toplam 7 oyuncu bulunur. Kenarda 5 yedek oyuncu oturur. Oyun süresi içerisinde çizgi ile belirlenen bölümde, kendi aralarında her an istedikleri kadar oyuncu değiştirilebilirler. Oyunda amaç, rakip kaleye gol atmaktır.

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.