4K Çözünürlüklü Yayınlar

15 Ocak 2015, Perşembe, 6:37 | Teknolojii | 1.606 kez okunmuş. | 0 yorum
2015011207220612585
4K televisyon çeşitleri çevremizi kuşatsa da, bu cihazlarla izlenebilecek yayınlar daha çok kısıtlı miktarda. Ama pek yakında gelişmeler olacak gibi. Bu yıl CES’e de ilgi uyandıran 4K televisyonlar, özellikle demo izletilerinde harikalar çıkardılar.  Lakin her ne kadar televizyonlar 4K desteği gösterse de, bu platform daha içerik anlamında pek gelişmiş değil. Yeni gelen haberlere göre UHD […]

4K televisyon çeşitleri çevremizi kuşatsa da, bu cihazlarla izlenebilecek yayınlar daha çok kısıtlı miktarda. Ama pek yakında gelişmeler olacak gibi.

2015011207220612585

Bu yıl CES’e de ilgi uyandıran 4K televisyonlar, özellikle demo izletilerinde harikalar çıkardılar.  Lakin her ne kadar televizyonlar 4K desteği gösterse de, bu platform daha içerik anlamında pek gelişmiş değil. Yeni gelen haberlere göre UHD Birliği bu meseleyi çözüme kavuşturmak için harekete geçmeye karar vermiş.

UHD Alliance olarak adlandırılan bu birlik, büyük HDTV üreticilerini ve özellikle içerik yapımcılarını bir araya getiriyor. Şimdi birlikte olan üreticiler arasında; Sony, Samsung, Panasonic ve Sharp’ı görebiliyoruz. Bir diğer yandan yine Netflix, DirecTV, Disney ve Fox da içerik konusunda birlikte yer alıyor.

Tüm bu şirketler 2015 yılında UHD içeriğin yaygınlaşması ve standart hale getirilmesi için çalışmalar yürütecek. Öte yandan elbette birlikte yer alan televizyon üreticileri yine işbirliğinde bulundukları içerik ortaklarıyla kendi televizyonlarına yönelik satın alınabilir özel UHD içerikler geliştirmeye de devam edecekler. Fakat yine de, 1080p’yle uzunca bir süre daha iç içe olacakmışız gibi görünüyor.

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.