Gripte Antibiyotigin Yararı Sıfır

16 Ocak 2015, Cuma, 9:59 | Sağlık | 1.699 kez okunmuş. | 0 yorum
Grip tam olarak nedir? Grip,  oldukça bulaşıcı bir tip virüs rahatsizligidir. Ilk olarak solunum yollarını etki eder. Her sene dünya nüfusunun yüzde 5 ine iklime bağlı grip bulasmaktadir ve 500 bine yakın insan hayatini yitirmektedir. Bircok yönden Tüm dünyada iş gücü kayıplarının yüzde 10 u grip yüzündendir. Gribe yol açan virüs, inflüenza virüsü olarak bilinir. […]

Grip tam olarak nedir?
Grip,  oldukça bulaşıcı bir tip virüs rahatsizligidir. Ilk olarak solunum yollarını etki eder. Her sene dünya nüfusunun yüzde 5 ine iklime bağlı grip bulasmaktadir ve 500 bine yakın insan hayatini yitirmektedir. Bircok yönden Tüm dünyada iş gücü kayıplarının yüzde 10 u grip yüzündendir.

Gribe yol açan virüs, inflüenza virüsü olarak bilinir. İnflüenza virüsünün 3 tipi vardır: A, B ve C virüsü. A virüsü, hayvanlarda ve insanlarda bulunur. H1N1 olarak bilinir. En sık salgın yapan ve en tehlikeli olan A virüsüdür. B virüsü yalnız insanlarda bulunur. B virüsü, çocukları daha çok hasta eder. Mide-bağırsak bozuklukları sık görülür. B virüsü ile enfekte çocuklar aspirin kullandığında beyin ödemi (Reye sendromu) oluşabilir. C virüsü insan ve domuzda bulunur. C virüsü en zararsız olanıdır. Soğuk algınlığına benzer bir rahatsızlık yapar.

 

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.