Kaburga ağrısı , kaburga kemiği ağrısı , gogus kemiginde agri , kaburga kemikleri ağrısı, ön kaburga kemiklerinde agri, kaburga kemık agrıları, göğös kafesinin ağrıması, kaburga iltihabı, göğüs kemiğinde ağrı, göğüs kemiğinde yanma batma, kaburga araları ağrısı, göğüs kafesinde ağrı, kaburga kemikleri göğüs kas ağrıları, 1h, göğüs kafesi kaburga ağrısı, kaburga AGRILARI, kaburga kemiğinde ağrı, göğüs kafesi ağrıları, kaburga gogus arasi agrisi, gögüs kafesi agrısı, kaburga ağrısına tedavi, göğüs kafesi ağrısı, sağ kaburga kemik ağrı, göğüz kafesi ağrısı.

Sırt kemiği denen omurgalardan başlaya*rak, göğüs kemiğine kadar uzanan kemik*lere kaburga kemikleri (costa) denir. İn*sanlarda yassı, kıvrık ve her iki yanda on ikişer tane olmak üzere 24 kaburga kemiği vardır. Bu kemiklerin araları, interkostal adalelerle birbirine bağlanarak kapanmış ve böylece göğüs içindeki organları ko*ruyan göğüs kafesini (Thorax) meydana getirmişlerdir. Üstteki 7 kemik, esas kaburga kemikleri olarak bilinir ve iman tah*tası da denen göğüs kemiğine yani, ster-num’a bağlıdırlar. Geride kalan 5 tane ka*burga kemiğinden üstteki üçü, kendinden önceki kemiğe bağlanır, gerideki iki ke*mik, hiçbir yere bağlanmaz, uçları ser*besttir.

Bazı durumlarda, boyun kemiği diye bili*nen, göğsün en yukarısında yer alan fazla bir kaburga kemiği, dokulara baskı yapa*rak ağrıya neden olabilir. kaburga kemikleri, dışardan baskı ile kar*şılaşınca, örneğin dayak yendiğinde, çat*layabilir. Genellikle trafik kazalarında vü*cudun üstünden bir şey geçmesi gibi du*rumlarda kırılır. Eğer kaburgaağrıkabur*ga kemiği, geniş bir plasterle sarılmak ve*ya bütün gövdeyi alçıya almak suretiyle tedavi edilebilir.


böbrek iltihabı
Böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Tıp dilinde piyelonefrit adı verilir. İki çeşiti vardır: Akut Böbrek İltihabı : Ani olarak ortaya çıkan, titreme, kaburga altlarında ve yanlarında başlayıp, kasıklara kadar yayılan bir ağrı ile kendini gösterir. Sık sık idrara gitmek ihtiyacı duyulur. İdrar çıkarken de yanma ve ağrı hissedilir. İlk önlem olarak belin iki yanına sıcak su torbası konur. Bol su, limonata ve açık çay içilir.

Kronik Böbrek İltihabı : Akut böbrek iltihabının gereği gibi tedavi edilmemiş olması, kronik böbrek iltihabının başlıca nedenidir. Hastada iştahsızlık, ateş, halsizlik, baş ağrısı, ağrılı idrar etme ve bel ağrıları görülür. Yapılacak ilk iş, bol bol meyva suları içmek ve aşağıdaki reçetelerden birini uygulamaktır. Ayrıca tuz ve hayvani gıdalar azaltılmalıdır.