+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Bu Konudaki Etiketler

(bucak), (merkez), akdeniz universitesi, arkeoloji, baki, baltaoğlu, bey, bilgi, bucak, burdur, burdur aglasun ilcesi, burdur altinyayla ilcesi, burdur celtikci ilcesi, burdur egitim durumu, burdur ekonomik, burdur gölleri, burdur hamamları, burdur incir kervansarayı, burdur insuyu kultur, burdur karamanli ilcesi, burdur kemer ilcesi, burdur konaklar, burdur kultur turizm, burdur mehmet akif, burdur müzeleri, burdur muzesi mudurlugu, burdur resimleri, burdur saat kulesi, burdur sagalassos, burdur sivil mimari, burdur tas oda, burdur tefenni ilcesi, burdur turkuleri, burdur veteriner, burdur yesilova ilcesi, burdur yore mutfagi, burdur yoresel sozleri, burdura ulasim, burdurdaki goller, burdurdaki tarihi eserler, burdurlu unlulerimiz, burdurlular, burdurun hanları, ersoy universitesi, eskiyeni, etkinlikleri, etnografya muzesi, etnoğrafya, evler, fakultesi, genel, gölleri, hakkında, hamam, hamamları, hamamı, han, hanları, incir, kervansarayı, konağı, kulesi, mimari, müzeleri, müzesi, örnekleri, saat, sanat ve spor, sivil, sosyal yapisi, susuz, tabak, taşoda, yapılışları

 1. #1
  yalın isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  37.811
  Standart
  SPONSORLU BAĞLANTILAR 2. #2
  yalın isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  37.811
  Standart
  Burdur Arkeoloji Müzesi (Merkez)

  Burdur Arkeoloji Müzesi Hamidoğulları döneminde yapılmış olan Pirkulzade Medresesinin kütüphane bölümünde 1956 yılında oluşturulmaya başlanmış ve 1963 yılında da ziyarete açılmıştır.


  Müzenin iki teşhir salonu, bahçesinde açık hava teşhir mekanı bulunmaktadır. Müzede Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler sergilenmektedir. Bunların başında heykeller, mezar stelleri, çeşitli mimari parçalar, lahitler, yazıtlar ve kabartmalar gelmektedir. Kremna antik kentinden getirilen Athena, Hygieia, Leto, Apollon, Nemesis, Diyonisos, Aphrodite heykelleri başta olmak üzere yöredeki tanınmış erkek ve kadın heykelleri, büstleri sergilenmektedir. Ayrıca Hacılar, Kuruçay, Höyücek höyüklerinde yapılan kazılardan çıkarılan Geç Neolitik, Erken ve Geç Kalkolitik, İlk Tunç Çağına ait çeşitli eserler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Demir Çağ, Frig, Pers, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine tarihlenen keramikler, figürinler, çeşitli aletler ve süs eşyaları, kandiller, mühürler, sikkeler de koleksiyonları tamamlamaktadır.


  Yöredeki Sagalasos antik kentinden çıkarılan başta heykel olmak üzere çeşitli buluntular da yine müzede bulunmaktadır.


  Özgür Mahallesi, Cevizli Sokak

  Tel : (0248) 232 10 42

  Faks: (0248) 233 87 63


  Baki Bey Konağı (Merkez)

  Burdur’da XVIII.yüzyılda yapılmış ve Osmanlı sivil mimarisinin Burdur’daki örneklerinden olan Baki Bey Konağı, Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır.


  Kocaoda ismi ile tanınan bu konak iki katlıdır. Alt katı kesme taştan, üst katı da ahşap ve kerpiç karışımı bir malzemeden yapılmıştır. Konağın alt katına ahır ve ambar gibi bölümler yerleştirilmiştir. Konağın üst katı bahçeye bakan geniş bir eyvan şeklindedir. Bu eyvanın tavanı ahşap işçiliği bakımından da üzerinde durulacak bir eserdir. Ayrıca konağın içerisinde ağaç işçiliği yönünden önemli yüklük, dolaplar ve pencereler bulunmaktadır. Bunların üzerine altın-gümüş varak işlemeleri, kalem işleri ve bitkisel motifler yapılmıştır.


  Günümüzde bu konak Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetiminde, bir sivil mimari örneği olarak müze konumuna getirilmiştir.


  Değirmenler Mahallesi

  Burdur Ticaret Lisesi Bitişiği


  Tel : (0248) 233 10 42

  Faks : (0248) 233 87 63


  Taşoda Etnoğrafya Müzesi (Merkez)  Burdur’da XVII.yüzyıl Osmanlı sivil mimari örneği olan Taşoda’yı Burdur eşrafından Mahmut Paşa yaptırmıştır. Kesme taştan iki katlı olan konağın alt katında iki oda ile müştemilat, üst katında da biri başoda olmak üzere beş oda bulunmaktadır.


  Kültür Bakanlığı’nca restore edilen bu konağın tavan süslemeleri, kalem işleri, altın ve gümüş tezyinatı ve vitraylı pencereleri ile önemli bir eserdir.


  Pazar Mahallesi, Veyis Sokak

  Tel-Faks : (0248) 233 10 42


Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-17-2009, 12:39
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-17-2009, 12:39
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-17-2009, 11:45
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-17-2009, 10:58