+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1


 1. #1
  yalın isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  37.811
  Standart
  SPONSORLU BAĞLANTILAR
  boyunda kaşıntı (kaşıntı) Hakkında: boyunda kaşıntı nedenleri (kaşıntı ) konusu hakkında detaylı bilgiyi, sitemizin forumunda Hastalıklar bölümünde bulabilirsiniz.

  Çeşitli yollarla vücuda dışarıdan giren bazı yabancı maddelere karşı, organizmanın göstermiş olduğu tepkiye bağlı belirtiler. Bu tepki, normal insan vücudunda da vardır ve müdafayı sağlar. Alerji, aşırı bir tepki gösterme olayıdır. Bu aşırı tepkiyi gösteren bünyelere de Alerjik bünye denir.

  Alerjiyi meydana getiren maddeler, ağız ve zerk etme yolu ile vücuda girebildikleri gibi temas yoluyla da girebilirler.

  * Ağız yolundan girerek alerji yapan belli başlı maddeler: Yumurta, balık, çilek, pastırma. sucuk, salam, tahin helvası, kaymak, süt ve sütlü besinler, çikolata gibi kakaolu besinler, kinin ve bazı ilaçlardır.
  * Enjeksiyon (zerk) yoluyla girenler: Tetanos, difteri ve buna benzer koruyucu serumlar, tedavide kullanılan bazı ilaçlar (penisilin alerjisi gibi) ve böcek sokmalarıdır.
  * Deri ve solunum yollarına temas ile alerji yapanlar: Bazı bitki özsuları, çam ağaçlarından damlayan terebentin maddesi. İlkbaharda meyve ağaçlarının çiçeklerinde bulunan sarı polen tozları ve hayvan tüyü.
  Bunlardan başka alerjiye sebep olan maddeler veya amiller vardır. Meselâ, vücudun her hangi bir yerindeki bir mikrop veya parazit alerji yapabilir. Yine bazı kimselerde güneş ışınlarının alerjiye sebep olduğu bilinmektedir.

  Derideki alerjiler çeşitlidir. Ekzama veya atopik dermatit sık görülür. Bu hastalık genellikle küçük çocuklarda deride kaşıntıya veya kabuklaşmaya sebep olur. Bu belirtiler özellikle yüzde, boyunda, kol ve bacakların eklem yerinde görülür. Alerji kaşıntılı, yer yer deride kabarıklık gösteren, üzeri kırınızı, hudutları düzensiz deri olayları şeklinde kendini belli etmektedir. Başka bir deri Alerji de ürtikerdir. Ürtiker; kabarık, ortası beyaz, çevresi kırınızı, plak şeklinde kalıntılı deri belirtileridir.

  Kontak dermatif: Derinin Alerjiye yol açan maddeyle temas eden bölgelerinde görülen ve su toplayan kaşıntılı iltihaplanmalardır. Astım: Çeşitli Alerjik maddelerin teneffüsü ile ortaya çıkar. Alerjinin göğüsteki belirtisi kuru öksürük ve hırıltıdır. Astımlı hastalar nefes verirken hırıltı ses çıkarırlar. Çünkü hastanın bronşları daralmış durumdadır.

  Konu ftm tarafından (07-09-2009 Saat 14:53 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-13-2009, 18:43
 2. Bilgisayarda Ne Nasıl Çalışır
  By yalın in forum Genel Kültür
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-19-2009, 14:40
 3. pratik bilgiler
  By ftm in forum Pratik Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-04-2009, 12:23
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-01-2009, 02:03
 5. Acıkogretim 4.Sınıf Türk Dili Ders Notlari
  By yalın in forum Sınavlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-29-2009, 03:27