öncelikle tüm bebek bekleyen hamile arkadaşlara hayırlı doğumlar diliyorum. ben bugün 39+1 oldum ama benim oğluşumun gelmeye pek niyeti yok galiba yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan bu arada lohusa döneminde annem yanımda kalacak ve bebeği tuzlayalım mı ben seni tuzlamıştım dedi. ama ben çok tedirginim. bildiğiniz gibi doktorlar kesinlikle karşı bu duruma! sevgili anneler ve anne adayları siz neler yaptınız veya yapacaksınız?

benim kayınvalde de tutturdu şimdiden, tuzla bebeği diye....belki gönlü olsun diye yıkama suyuna azıcık tuz atıp geçiştirmeyi istiyorum...gönlü olsun diye ama bana kalsa yapmak istemezdim.

yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan

ben tuzlama taraftarıyım. geleneklerimizde var sonuçta abartıya kaçmamak şartıyla yapıcam.

tuzlayın valla annemde tuzlamak istedi ama biz eşimle aman canı yanak aman tuz yakar dedik. 1 kaşık tuz attık suya.şimdi bin pişmanım tuzlatmadığıma aklın varsa tuzla derim.tuzladığında ne pişik olur nede çocuğun kokar.

Kokmasın diye tuzlanırmış yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan bi de pişik olmasın diye tuzlanırmış annemde beni 3 gün tuza yatırmış! gerçekten terlediğimde kokmam ama onunla bi ilgisi var mı bilmiyorum. bebişime kıyamıyorum ama napayım annemi de kırmak istemiyorum..

Benim kızımı görümcem tuzla balı katıştırdı ve tuzladı balladı 2 gün. Burnundan öyle şeyler çıtkı ki gözleirndne inanamadım. resmen çocuğun bütün sinüzitleri temizlendi. Ben adet yerini bulsun diye seslenmedim siz bilirsiniz dedim. Hakiki bal ve tuzla inanılmaz çıkmıştı. İnşallah 2. bebeğe yapacağım yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan

saçmalamayın arkadaşlar tuzlamak çok çok zararlı.geçen bir çocuk doktoru bundan bahsetti.tuz teninden içeri geçiyormuş ve bir çok hastalığa sebep olabiliyormuş.hatta abartıldığında bebek kaybedilebilir bile dedi.

yapmayın arkadaşlar hurafe bunlar ya, bebeğin cildi çok ince ve geçirken siz onu tuzlayınca cildi onu emecek, peki fasulye kadar böbrekleri o tuzu nasıl süzecek soruyorum size, bize yapılmış bişey olmamış diye sizinde bebeklerinize bişey olmayacak değil allah korusun böbrekleri iflas bile edebilir.

yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan
Yabancılarda hiç böyle tuzlama adeti falan yok. Onlarda hiç kötü kokanı görmedim. Bunlar hurafe arkadaşlar. İnanan kişiler yapar inanmayanlar yapmaz. Ben de tuzlanmışım. Tuzu sıcak kavurup içine yatırmışlar. Üstelik tuzlanırken babaannem kulağımı delmiş iğneyle. İşkenceye bakar mısınız? Ben kızımı tuzlamıcam. Yazın denize sokarım olur biter. Kokmak temizlikle ilgili bir olaydır. Temiz tutarsan kokmaz da hastalanmaz da. Nacizane görüşlerim.

ben bursa liyim ve bildigim kadariyla bursa da tuzlanmayan cocuk yoktur bugune kadar.. yeni nesil napiyor bilemem ama heralde hala yapiyor herkes.
bursalilar bebegin gobek bagi dustukten sonra ilk banyosunda suyuna biraz tuz atip vucudunu o sekilde yikiyorlar.. bildigim bu.. ve bu adet bizim bildigimiz kadariyla bebekkende buyuyunce de hic bi zmn kokmasin diye yapiliyor(bunun hurafe oldugu konusunda hemfikirim)...tuzlanmayinca kokacak diye bisey yok tabiki de ama adet iste...nasil bazi seylerin hurafe oldgunu bilsek de yapmadan icimize sinmiyor bu da oyle bisey yani...
ama bence illaki yapılcaksa tuzlu su daha mantıklı, denize girmiş gibi olur bebiş, deriside tuzu emme
z.

yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan

Kokmasın diye tuzlanır, tatlı olsun diye balla ovulur, hırsız olmasın diye babasının cebinden para çekmeden tırnağı kesilmez yüzünü gözünü çizer, burnu güzel olsun diye burnunu sıktırırlar, eli ayağı düzgün olsun diye sımsıkı kundağa sararlar, tatlı dilli olsun diye emziğini bala batırırlar, sarılık olmasın diye yüzüne sarı örtü örterler.Bunlar benim bildiklerim bilmediğim kim bilir başka neler var. Yazık bebişlere imdat nidaları eşliğinde geldikleri yere geri dönmek üzere kaçacaklar.

Ben de kızımı tuzlamıştım, ama ne pişiği ne de kokmamasını engellemedi yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan
Faydası yok ama tamamiyle gelenek olduğu için yaptım.


lisedeki sağlık hocam bahsetmişti bundan biraz.nasıl elimiz kesildiğinde altındaki deri hassassa bebeğin cildide öyle hassas oluyomuş.taze et sonuçta.siz o yara olan yere tuz basar mısınız demişti hoca.ne kadar doğrudur bilemiyorum ama bunu duyduktan sonra ne tuza yatırabilirim nede bi tutam tuz atabilirim banyo suyuna

canım yazdıklarına bende katılıyorum.yeni doğan bebeklerin ciltleri o kadar hassaski gelenek diye tuza yatırmak mantık dışı. geçmiş zamanda büyüklerimizin her yaptığı doğru olsaydı.....
bebeklerin pişik olmasının nedenine gelince 1.neden bezlerden tasarruf yapmak isteyen annelerin geç bez değiştirmesinden kaynaklanıyor. bebeğin altında bezi çok bekletmeyip sık sık değiştirmek ve ara ara bebeğin altının hava almasını sağlamak pişik olmasını engeller . 2. nedende annenin yediklerinin süte geçmesi ve 6.aydan sonra bebeğe verilen ek gıdaların içinde tuzlu,baharatlı, asitli vs. maddelerin olması ve bunların bebeğin çişine yansıması (daha asitli oluyor bebeğin çişi)
aman anneler 9 ay 10 gün bebeğimize bişey mi olacak diye sağ sağlim dünyaya getirmek için o kadar dua ederken arkasından bilimsel hiçbir geçerliliği olmayan sırf büyüklerimizin yaptığı bir uygulamayı bebeğinize yapmayın yazık.

Halk arasında balık ve yoğurdun bir arada yenmeyeceği düşüncesinin çok yaygın olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Güldal, "Bir başka ilginç inanç da yeni doğan bebeği tuzlarsak ileride terinin korkmayacağına olan inanç. Belki buna katılanların dörtte biri inanıyor ama bunun bebeğe zarar vereceğini bilmemiz gerek. Kundakla çok mücadele ettik, yıllardır da mücadele ediyoruz. Çünkü doğuştan kalça çıkığının en önemli sebeplerinden biri, ama hala yüzde 25 oranında kundağın bacakları güzelleştireceğine inananlarımız var'' diye konuştu.

yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan

Dr. Özkan, hastanede 100 anne üzerinde yapılan geriye dönük sorgulamada, sadece 35 bebeğin doğumdan sonra tuzlanmadığını, kalanların ilk yıkama suyuna çeşitli miktarlarda tuz konulduğunu ya da tuza yatırıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Bazı ailelerin, bebeğin ilk yıkama suyuna 1-2 çay kaşığı tuz kattıklarını belirten İlker Özkan, İşi daha da ileri boyutlara götüren bazı aileler, bebeğin tüm vücudunu tuza batırıyor, hatta ağzına tuz veriyor dedi.

Tuzlanan bebeğin büyüyünce terinin kokmayacağı inancının bilimsellikten uzak olduğunu anlatan Özkan, şunları kaydetti: Ter bezi salgıları ergenlik çağında gelişmeye başladığı için tuzlamanın, ter kokusunun giderilmesi konusunda hiçbir yararı yoktur, üstelik bebeğin sağlığı açısından ciddi yan etkilere sahiptir.

Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı, kandaki tuz oranının yükselmesine bağlı havale geçirme, tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir.

yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan

Göbeğe tuz dökülmesi sonucu kana mikrop karışması ve nadiren olsa da tetanos görülebilmektedir. Tuzlamanın bir diğer olumsuz sonucu ise deri üzerindeki kimyasal tahrişe bağlı cilt reaksiyonu ve pişiklerin oluşmasıdır.

daha birsürü kaynaktan bu tür bilgiler ekleyebilirim.eminim bunları siz de araştırıyorsunuzdur.
ayrıca bebek tuzlamak türk gelenegi degildir.pagan inanışından gelmedir.ayrıca başka dinlerde de tuzla yapılan bebeklerin yıkandığı kutsal sular vardır.bizim dinimize ait birşey değil yani.
tabi sizi suçlar konuma düşürmüşsünüz beni.

ter bezleri ergenlik çagında aktif olmaya başlar.bu tuz nasıl oluyor da 12 yıl sonra olacak olan bir olaya etki edebiliyor.çok az bir tuz koyacaz demişsiniz.benim lafım size değil ki.dikkatli okursanız ben ballı tuzdan bahsetmişim.

ayrıca herkes fikrinde özgürdür.ister tuzlayın ister kundaklayın.
ben tuzla falan uğraşmam.tercih sizin.bu arada ben de geleneklerine çok bağlı biriyim.
salçamı yogurdumu baharatlarımı tarhanamı bulgurumu peynirimi ve daha birçok şeyimi geleneksel yöntemlerle yapıyorum.

benim için aklıma uygun olması önemli tarihde yer aldığı zaman değil....bazen sivri dilli oluyorum kusura bakmayın ama bebeklerimiz çok değerli ne emeklerle sancılarla dünyaya getiriyoruz
en iyi şartlarda büyüsünler isteriz değil mi?

arkadaşlar bende tuzluycam bebeğimi.tuzlandığı zaman bebeğin o kızarıklıklarını hemen alıyor cildi açılıyor ve ter kokmasını da engelliyor.tuzlanma arkadaşlar suyuna tuz koyma değil.balla yapılıyor.balı hafif ısıtıp tuz koyup karıştırılıyor ve bebişin her yerine sürülüyor.1-2 saat bekletiliyor.

yenidoğan bebeğin tuzlanması nedir yenidoğan

arkadaşım sen emin misin.daha önce yazdıklarımızı okudun mu canım.1 yıl önce haberlerde bal yüzünden 40 ı çıkan bir bebek ölmüştü.ankarada teyzemlerin komşusunun bebeği de bal yüzünden öldü.kendim şahit oldum ve bu konuda çok hassasım.lütfen biraz araştır canım.