Konu özet: bebeklerde çapaklanma ,yenidoğan göz çapaklanması bebelerde göz çapaklanmasına ne yapılır, yeni doğan göz çapaklanması, cocuklarda ilk goz muayenesi, yeni doğan bebeklerde göz çapaklanması ,bebeklerde capaklanma ıcın ne yapılmalı ,bebeğimin gözü çapaklanıyor, yenidoğanda göz teması, bebekte göz teması ,bebeklerde çapaklanma ne yapmalı ,bebek göz çapaklanması, göz çapaklanmasına ne iyi gelir ,çocuklarda ilk göz kontrol ne zamandır ,bebek göz muayene ne zaman.


Göz çapaklanması, Çocuklarda Göz çapaklanması, Göz çapaklanması neden olur, Bebeklerde göz çapaklanması, Göz çapaklanmasının nedenleri, yenidoğan bebekler göz çapaklanması.

Gözyaşı, gözün ön kısmına yayılarak burayı nemlendirip ıslattıktan sonra gözyaşı kanalından geçerek burun içine akıyor. ancak bu kanal tıkalı olursa, gözde çapaklanma, sulanma, kızarıklık ve iç kısmında şişlik oluşuyor. acıbadem Kadıköy hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müslime Yalaz, bu tıkanmanın hem bebeklerde hem de yetişkinlerde olabildiğini bildiriyor. Bebeklerde gözyaşı kesesine masaj yapılarak ya da gözyaşı kanalından çelik sonda geçirilerek sorun çözümleniyor. Bebeklerde doğumdan sonra gözde sulanma, çapaklanmanın yanısıra kızarıklık, şişlik oluşuyor. gözde çapak birikince de kirpikler birbirine yapışıyor, bebek gözlerini rahat açamıyor.Gözyaşı kanalının buruna açılan kısmında bir zar var. Bu zar doğumdan sonra kendiliğinden yırtılıp açılıyor. Böylece oluşan yaş sürekli burun içinden akıp gidiyor. Bu işlem gün boyunca tekrarlanıyor. ancak bebeklerde bu zar açılmazsa kanal tıkalı olacağı için gözyaşı buruna akamıyor ve kesede birikim oluşuyor, gözler sulanıyor. Bu tıkanıklık genellikle ilk 6-9 ayda kendiliğinden iyileşiyor. Masaj yapılması kanalın açılmasını kolaylaştırıyor. Prof. Yalaz, bu süreçte açılmayan kanalın çelik sonda kullanılarak açıldığını belirtiyor.