Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, bebek kabız olunca ne yapılır, 2 Aylık bebeklerde kabızlık, bebek kabızlığı nasıl giderilir, bebekte kabızlık nasıl giderilir, bebeklerde kabizlik nasil giderilir, 2 Aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, bebeğim kabız ne yapabilirim, bebeklerde kabızlık, kabız bebeklere ne yapılmalı, 1 Aylık bebekte kabızlık, 6 Aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, kabız olan bebeklere ne yapılmalı, 2 Aylık bebekte kabızlık nasıl giderilir, 2 Aylık bebekte kabızlık, 1 Aylık bebek kabızlık, 4 Aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, bebeklerde kabızlık için ne yapmalı, bebeğim kabız, 7 Aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir.

Anne sütü ile beslenen bebekler genellikle yumuşak kıvamda ve sık dışkı yaparlar. Normal bebekler ilk ayda günde 8-10 kez dışkı yapabilirler. Kaka, sarı-yeşil renkte ve biraz sulu olabilir. Kıvamlı parçalar içeriyorsa ve miktarı fazla değilse normaldir.

Ancak anne sütü alan bazı bebekler ise 2-3 günde bir dışkı yaparlar. Dışkının kıvamı sert değilse bu bir sorun oluşturmaz. Bebeklerin dışkılama sırasında zorlanmaları, yüzlerinin kızarması da normaldir.

Ancak, keçi kakası gibi sert ve tane tane dışkılama kabızlık işaretidir. Bu durum, bebeğin yeterli beslenmemesi ya da az sıvı alması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kabızlıkta dışkı yaparken zorlanma, makatta çatlaklara yol açabilir. Bu durumda dışkıda çizgi şeklinde kan görülür.

Kabızlığın tedavisi için bebeğin sık aralarla beslenmesi gerekir. 4 aylıktan büyük, ek gıda almakta olan bebeklere “su” ve “posa bırakan sebze ve meyve pürelerini” bolca vermek gerekir. Makata yumuşatıcı veya ağrıyı azaltıcı kremlerin sürülmesi de yararlı olabilir.

İnatçı kabızlık durumlarında zeytinyağı vb. ev ilaçlarını kullanmaya başlamadan önce sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Eklenti 276