Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: emzirmede ,öneriler meme başı Şaşkınlığı

 1. #1
  Status
  Offline
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  15.Haziran.2010
  Mesajlar
  496

  Standart emzirmede ,öneriler meme başı Şaşkınlığı

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  Meme başı Şaşkınlığı
  Değerli annelerimiz, belki bu terimi ilk defa duyuyorsunuz ama inanın Bebeğiniz sadece meme başını emiyorsa, süt akımı yetersiz olacağından sinirlenecek ve emmeyi reddedilecektir.
  Biberon içindeki mama ya da su, bebeğin biberon emziğini ağzına aldığında bebeğin ağzına dolar; bunun için bebeğin herhangi bir çaba harcamasına gerek yoktur. meme emen bebek ise yalnızca meme ucunu değil, areolanın büyük bir kısmini ağzının içine alır ve dilini areolanin altına uzatır. Bebek dili ile bu kanalları sağar ve ağzına dolan sütü yutar. İçinde ister mama, ister su olsun yaşamın ilk günlerinde biberon verilen bebekler (bir kez bile verilse) memeden de biberon gibi emmeye çalışırlar. Bu bebekler yalnızca meme başını emerler ve dilleri ile sağma işlemi yapmazlar. Bu duruma meme başı Şaşkınlığı denilmektedir.
  Bebeğinize memenin sadece ucunu değil kahverengi bölgenin tümünü ağzına almasını öğretmelisiniz. Bu konuda hastanede bulunan bebek hemşiresinden yardim isteyebilirsiniz. İlk günler göğsünüzün ucunu tutarak bebeğinizin ağzına sizin vermeniz gerekebilir. bebeğinizin doğru emmesini sağlamak tamamen sizin elinizdedir.
  emzirmede ,öneriler meme başı Şaşkınlığı
  Meme Başında Çatlaklar ya da Sızı
  Meme deriniz kızardı ve sızlıyor mu? Her emzirmede bu yüzden acı mı çekiyorsunuz? Bunların olmaması için size önerilerimiz şunlardır:
  • meme başındaki çatlak ya da sizinin nedeni bebeğinizin memeyi doğru emmemesinden kaynaklanmaktadır. Bebeğinizin memeye tam anlamıyla kenetlenmiştir. Bebeğinizin, memeyi, kahverengi bölge ile birlikte emmesini sağlayın.
  • Bebeğinizi çok acıkmadan, kısa süreli ve sık aralıklarla emzirin.
  • Sutyeninizin pamuklu olmasına özen gösterin.
  • Sutyeninizin içine tek kullanımlık meme tamponu koyun.
  • Her emzirmeden sonra göğüslerinizi her emzirmeden sonra havalandırmaya ve masajla yumuşatmaya çalısın. Sabun cildi kurutacağı için su ile yıkayın ve iyice kurulayın.
  • Sızlayan memede süt birikmesini engelleyin. Bebeğiniz emerek tamamını boşaltamamışsa, elle ya da pompa yardımıyla dolu memeyi boşaltın.
  • Bebeğiniz memeyi boşalttığı halde keyif yapmaya devam ediyorsa buna izin vermeyin.
  • meme başını koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Bu tür ürünler, Bebeğinizin ağzının doğrudan meme başı ile temasını önleyecektir.
  • Acılar dayanılmaz bir hal aldıysa doktorunuz ile görüşüp, önereceği bir krem kullanabilirsiniz.

  Düz ve İçe Çökük meme Ucu
  Gebelik döneminde ve doğumdan sonraki ilk hafta memenin uzayabilme kabiliyeti artar. Yani gebeliğin ilk zamanlarında memeler düz görünse de bu bebeğin emmesinde zorluk çıkarmayabilir. Bebek emdikçe memeyi ve ucunu dışarıya çekecektir. Bazen memenin elle şekillendirilmesi bebeğin işini kolaylaştırır. Elle şekillendirme için avuç memeyi aşağıdan desteklerken başparmak da yukardan yavaşça bastırılır. Eli meme ucundan uzak tutmaya özen gösterilmelidir.

  Dolu ve Tıkanmış Memeler
  Tek tedavi daha sık emzirmeyle sütün boşaltılmasıdır. Emzirme sonrası ağırlık, sertlik ve kitle oluşması azalır, memeler yumuşayıp rahatlar. Tıkanmak, memelerin kısmen süt, kısmen de fazla kan ve doku sıvısıyla olduğundan fazla dolup süt akışının engellenmesi demektir. Memelere acı verir ve süt iyi akmaz.
  Deri gergin olduğundan meme ucu düzleşmiştir. meme ucunun gergin ve düz olduğu durumlarda emzirme ve sütün boşaltılması zorlaşır. Bazı Tıkanmış memelerin derisi kırmızı görünür ve annenin ateşi çıkar. Bu meme iltihabı gibi görünse de ateş 24 saat sonra düşer.

  Memeden Süt Sızması
  İlk haftalarda emzirmelerden sonra biraz süt sızabilir. Sutyeninize yerleştireceğiniz tek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer. Islak tamponları sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı varsa plastik koruyucu kullanabilirsiniz. Sütün sızması süt yapımınızın iyi olduğunu gösterir ve memelerin aşırı dolmasını engeller.

  Kanal Tıkanması:
  Memenizde sert, ağrılı, kırmızı bir şişlik süt kanallarından birinin Tıkanmış olduğunu gösterir. Memeyi sıcak su ile yıkayıp, hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu memeden süt verin. Bir anlık yoğun acı duyabilirsiniz, ama kanal açılacaktır. Tıkalı kanal açılmazsa ayni gün doktora gitmelisiniz. Kanal tıkanmasını önlemek için çok sıkı sutyen kullanmayın ve emzirirken memeye baskı yapmayın.

  Meme İltihabı (MASTIT)
  Süt kanalı Tıkanmış ise iltihaplanarak, ateşlenmeye ve halsizliğe neden olabilir. Tedavi edilmesi gerekir. Tıkanma engellenmezse iltihaba Tedavi edilmezse ileride cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuza başvurun. Doktorunuz, sütünüz ile bebeğinize geçmeyecek türden bir ilaç verecektir.
  Anne çok acı çeker, ateşi vardır ve kendini hasta hisseder. Memenin bir kısmı kabarıp sertleşmiş, üstündeki deri kızarmıştır. meme iltihabı bazen tıkanmayla karıştırılır. Tıkanma tüm memeyi, bazen iki memeyi de etkilerken, iltihap genelde sadece bir memenin bir kısmını etkiler. Bununla birlikte Tıkanma engellenmezse iltihaba yol açabilir.
  Genellikle süt akımı sağlandıktan bir gün sonra tıkanıklık yada iltihap düzelmeye baslar. Enfekte meme üzerine ıslak sıcak havlu koymak yararlıdır. Bu işlem gün içerisinde sık sık tekrarlanır.

  Mantar ya da Pamukçuk
  Meme ucu ve çevresinde kırmızı, parlak bir alan vardır. Deride yara ve kaşıntıya neden olan bu hastalık mantar yada pamukçuktur. Genellikle iltihap ya da başka rahatsızlık tedavisinde antibiyotik kullandıktan sonra görülür.
  Emzirmeden sonra da devam eden yanma ve iğne batması hissi vardır. Bazen ağrı memenin derinliklerine kadar iner. Memenin derinliklerine şiş sokuluyormuş gibi hissedilir. Deri kızarır, parlar ve pul pul olur. meme ucu ve çevresinin rengi açılabilir, bazen meme normal görülebilir.
  Meme ucunda yaralar devam ediyorsa bebekte pamukçuk kontrolü yapılır. Yanaklarının içinde ya da dilinde beyaz lekeler ya da poposunda döküntü olabilir.
  MEME UCUNDA YARA OLMAMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
  Emzırırken, İlk 1-2 haftada hafif acı ve yanma hissetmeniz normaldir. Eğer bebek emmeye başladıktan sonra göğüs uçlarınızda ağrı hissediyorsanız bebeği memeden çekip vucut pozisyonunu ayarlayarak ağzını açıp göğüs ucunuzu dilinin üstüne ve damağına değdirerek tekrar deneyin.
  Emzirmeden sonra 1-2 damla sütü meme uçlarına sürün ve açık bırakarak kurutun. Göğüs uçlarında çatlama, kanama ve sürekli ağrı olması normal değildir. Bu problemleriniz oluyorsa mutlaka bebek doktoruzla temasa geçin.

  ANNELERİMİZDEN meme UCUNDA OLUŞAN ÇATLAKLARLA İLGİLİ DENEYİMLERİ VE ÖNERİLERİ:
  Önerilen kremler

  Medela Purelan Göğüs Kremi
  Avent Lansinoh Lanolin
  Hametan
  Annelerden öneriler

  1- Göğüs pedine sızma zeytinyağı damlatarak koydum sürekli, bu çok iyi geldi.


  2- Ben lansinoh kullandım.. ama aktif madde hem purelan da hem lansinohta aynı..lanolin. . emzirmeden önce göğsü temizlemeden verilebiliniyor. . ayrıca bu krem bebekte pamukçuk oluşumunuda engelliyor.. ben çok memnun kaldım doğrusu..


  3- Merhemler benim hiç isime yaramadı hepsini kullandim
  benimkide acayip yara olmuştu her emzirmeden gözümden yaş geliyordu;
  annemin komşusu kakao yağının çok iyi olduğunu söylemiş.


  4- Bir dostumun önerisi: ayva çekirdekleri 1 parmak suya konur, ertesi gün jel haline gelir ve meme uçlarına sürülür.


  5- Benim derdime tek çare sızma zeytinyağı oldu. Her emzirmeden sonra ılık suyla göğüslerimi silip zeytinyağı sürdüm. Bana iyi geldi.


  6- Ben evicap kullanmıştım. Doktor olan kuzenim önermişti, çok memnun kaldım. Bu ilaç kapsulleri gibi; kapsülü kırıp göğüs ucuna sürüyorsun, E vitamini içerdiği için hemen toparlıyor.
  Özden-Nehir

  Anne Sütüne Bağlı Sarılık
  Anne sütü ile beslenen tamamen sağlıklı yeni doğanların yaklaşık %2'sinde görülür. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı annelerin sütünde bulunan ve bilirübinin islenmesini engelleyen bir madde suçlanmaktadır. Birkaç hafta sürebilir. bebeğe hiçbir zararı olmayıp kendiliğinden geçer. Emzirmenin kesilmesi gerekli olmayıp, emzirmeye tek basına devam edilmeli ve hiçbir şekilde ilave gıda, sekerli su verilmemelidir. Diğer sarılık nedenlerinde de uygun tedavi yanında anne sütünün emzirilmesine devam edilmelidir.

  Hasta Annenin Emzirmesi
  Genelde yanlış bir uygulama olarak anneler hasta olduklarında bebeklerini emzirmekten çekinirler. Hasta annenin bebeğini emzirmesinde hiçbir sakınca yoktur.
  Anneler hasta olduklarında sütlerinin azaldığından yakınırlar. Azalmanın temel nedeni hastalanma olmayıp, bebeklerini daha az emzirmeleridir. Bu yüzden bebekler sık sık emzirildikleri takdirde sütün tekrar arttığı görülecektir. Grip, nezle, bakteriyel enfeksiyonlar hatta cerrahi durumlar gibi pek çok hastalıkta emzirme devam etmelidir.
  Bu hem anne nem de, bebek için faydalıdır. grip, nezle gibi hastalıklarda, annede hastalığın belirtileri başladığında olasılıkla enfeksiyonu almıştır. Yapılacak en iyi şey emzirmeye devam etmektir. Çünkü, annede hastalığa karşı koruyucu faktörlerin yapımı başlamıştır, bu da sütle bebeğe geçerek onu korur. Eğer emzirme kesilirse bebeğin hastalanma riski arlar. Çok ciddi hastalıklarda bile, emzirme sadece kısa bir süre kesilmelidir. Anne sütü ile bebeğe geçebilecek az sayıda enfeksiyon hastalığı vardır. Ateşi olan annelerin vücuttan su kaybı artacağından fazlaca su almaları önerilmelidir. hastalığın türüne göre hijyenik önlemlerin alınması bebeğe enfeksiyon ulaşmasını engeller. Grip olan annenin maske takması, ishal olan annenin el temizliğine gerekli özeni göstermesi gibi. Anne tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu emzirilen bebeklerde risk oluşturmaz.
  Bu nedenle antibiyotik, parasetamol ve benzeri ilaçlan kullanırken anne sütünü kesmeye gerek yoldur.
  Bebeğim Emmiyor, Sütüm Yetmiyor
  Bebeğiniz meme emmiyorsa, bunun; hastalık, burun tıkanıklığı, ağızda pamukçuk ya da Bebeğinizin ememeyecek kadar güçsüz olması, doğumdan sonra hemen emzirilmemesi, süt gelene kadar başka gıdalar verilmesi, biberon kullanılması gibi nedenleri olabilir.

  ÖNERİLERİMİZ:

  § Öncelikle böyle bir durumda Bebeğinizin genel sağlık kontrolünü yaptırın.
  § Herhangi bir rahatsızlık yoksa doğru emzirme tekniğini kullandığınızdan emin olun.
  § Emzirme çalışmalarınıza ara vermeden devam edin. Biliyorsunuz, bu her ikiniz için de önemli. Bu arada sütünüzü sağarak, kasıkla besleyin.
  § Kesinlikle başka gıda vermeyin.
  § Bir kerede süt gelmesi Bebeğinizi ürkütebilir.
  § Memeniz çok dolu ise bir miktarını önceden boşaltın.
  § Bebeğinizin altının temiz olmasına özen gösterin.
  § Bebeğinizi çok fazla giydirmeyin.

  Sütüm Yetiyor mu, Yetmiyor mu?
  Yapılan araştırmalar %1'den az annenin sütünün yetersiz olduğunu göstermektedir. Bu durumda süt ile endişelerin çoğunun nedeni ve çözümü bellidir.
  Eğer Bebeğiniz yeterince kilo almıyorsa Bebeğinizi önce bir sağlık kurulusuna götürün. Genel kontrollerinde herhangi bir rahatsızlık belirtisi yoksa:
  - Bebeği her istediği zaman ve sık sık emzirin.
  - Bebeğinizin altının temiz olduğundan emin olun.
  - Bebeğinizi çok fazla giydirmeyin. (Özellikle bebek emerken uyuyakalıyorsa ve bir süre sonra uyanıp ağlıyorsa.)
  - Kendinizi sütüm az mi, sütüm yetmiyor galiba gibi endişelerden arındırın.
  - Doğru emzirme tekniği ile emzirdiğinizden emin olun.
  - Bebeğin idrarı da sizin için ipucu olabilir. bebeğinize anne sütünden başka bir gıda vermiyorsanız ve Bebeğiniz günde 6 defa idrar yapıyorsa sütünüz yeterlidir.

  Çoklu doğumlar: İkiz veya üçüz doğum yapmış annelerin çoğu bebeklerini yeterli süre sadece anne sütü ile besleyebilirler. Bu konuda anneler motive edilmeli ve desteklenmelidir. Ancak bebeklerin gelişimleri yakından izlenmeli, Eğer kilo almalarında duraklama olursa emzirme yanında uygun eklemeler yapılmalıdır.

  Çalışan anneler: En azından 4-6 ay izinli olabilmeleri için gayret edilmelidir. Bu sağlanamazsa çalışmaya başladıklarında da tek basına emzirmenin sürdürülebilmesi için süt izni günün en uygun zamanlarına ayarlanmalıdır. Anne evde olduğu süre içinde emzirme haricinde sağılan sütler buzdolabında saklanmalı, ayrıca çalışma yerinde sağdığı sütleri ya hemen göndererek yada uygun koşullarda saklayıp eve giderken götürmelidir.
  Böylece bebeğini ilk 4-6 ay tek başına anne sütü ile besleme çabasında olan anneye tüm aile bireyleri, akrabalar, komşular vb ellerinden gelen yardımı yapmalıdır.
  • SÜTÜNÜZÜN YETİYOR MU?
  - Günde 6-8 kez bezini ıslatıyorsa,
  - Günde 2 veya daha fazla hardal sarısı cıvık ve pürtüklü kaka yapıyorsa,
  - Emdikten ve gazını çıkardıktan sonra sakinleşip uyuyorsa
  - Aktifse ve sesli ağlıyorsa sütünüz yetiyor demektir.


  EMZİRME POZİSYONLARI


  Kucak pozisyonu
  Bebeği kucağınıza koyduğunuz yastığın üzerine yatırın. Başını kolunuzun kıvrımına yaslayarak poposunu elinizle destekleyin ve karnını kendi karnınıza doğru çevirin ki yüzü göğsünüze doğru dönsün.


  Ters kucak pozisyonu
  Bu pozisyon bebeğin başını daha iyi kontrol etmenizi ve göğsünüze daha kolay yaklaştırmanızı sağlar. Bebeğin karnını karnınıza çevirin ve elinizle başını, ensesini ve omuzlarını kavrayın. Diğer elinizle de göğsünüzü tutun. Bebek meme ucunu tam kavrayınca, ellerinizi yukarıdaki pozisyona geçirebilirsiniz.


  Koltuk altı pozisyonu
  Bu pozisyon özellikle sezaryenden sonra dikişleriniz iyileşene kadar kullanmak isteyeceğiniz bir pozisyondur. Ayrıca ikizleri de iki taraflı emzirmek için de kullanılabilir. Yine koltuğunuzun altına yastık yerleştirerek bebeği ve kolunuzu destekleyiniz. Bebeğin vücudunu koltuğunuzun altına yerleştirerek başını ve ensesini elinizle destekleyin. Ayakları ve poposu arkanıza bakmalıdır. Diğer elinizi de göğsünüzü desteklemek için kullanın.Göğsünüzü bebeğe yaklaştırmak yerine, bebeği göğsünüze yaklaştırıp göğüs ucunuzu kavramasını sağlayın.


  Yatarak emzirme pozisyonu
  Bir yastığı başınızın altına, diğerini de bebeğin altına koyun. Bebeği, karnı sizin karnınıza değecek şekilde yan yatırın. Gerekirse iki yastıkla destekleyip ağzı tam göğüs ucunuzun önünde olacak şekilde yatırın. Bir elinizle de göğsünüzü destekleyin. Bu pozisyonda sezaryenden sonra tercih edilebilir.


  Anne Sütünün Yetmediği Durumda Bebek Nasıl Beslenmelidir ?

  Anne sütüne ek olarak bebeklere hazır mama veya hazır mama ile beslenme olanağı yok ise uygun hazırlanmış inek sütü veya yoğurt verilir.
  Karışık beslenmeye geçilen bebeklerde 4 haftalıktan sonra meyve sularına başlanır.

  Genel Endişeler ve Öneriler ....
  - Utanma-çekinme: Bazı anneler Bebeği emzirmenin esini ya da bu işi dışarıda yapıyorsa çevreyi rahatsız ettiğini düşünebilirler. Eğer bu tür endişeleriniz var ise eşinizle bunu konuşmalısınız.
  Dışarıda emzirmeniz gereken durumlar içinse, önden düğmeli bluzlar, bol kazaklar ya da bir sal yardımıyla pek de kimse görmeden bu isi yapabilirsiniz. Günümüzde, büyük merkezler "emzirme odası" hizmeti de sunabilmektedirler. Eğer dışarıda emzirmek sizi çok rahatsız ediyorsa, Bebeğinizi evde emzirin ve dışarı çıkış saatlerinizi buna göre düzenleyin.
  Sevgili anneler, bir bebeğin karninin doyurulmasından daha doğal ne olabilir ki? İnanın bir süre sonra bunun ne kadar doğal olduğunu ve göründüğünü siz ve yakın çevreniz de anlayacaktır.
  Hiç unutmayın ki, sizden önce de milyonlarca anne muhtemelen ayni endişeleri taşıdı ama inanın anne olduktan sonra, bebeğinizin için yapamayacağınız o kadar az şey var ki?
  Eğer Bebeğinizi biberonla beslemek zorundaysanız, lütfen bu isi başkasına bırakmadan siz yapın. O zaman bile minicik bebeğinizin sizinle göz teması kurmaya çalışacağını hemen fark edeceksiniz.
  - Emzirmeye Geç Başlama: Belki prematüre bir Bebeğiniz oldu ve Bebeğinizi bu nedenle birkaç hafta emziremediniz; ancak unutmayın, Bebeğiniz hazır olduğunda sizin vücudunuz da süt vermeye hazır olacaktır. Üstelik böyle bir durumda sizin sütünüz, diğerlerinden farklı olacaktır. İste size anne sütünün bir mucizesi daha: Bu süt sizin çocuğunuzun ihtiyaçlarına özeldir. Sütünüzde daha çok protein, sodyum ve klorid ile az laktoz bulunmaktadır.
  Sezaryen ile doğum yapmışsanız, kendinize gelir gelmez emzirmeye başlayabilirsiniz. Bu arada kendinizi biraz zorlamanız gerekebilir ama endişelenmeyin zaten ilerleyen günlerde kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz için emzirmenin keyfini de daha rahat çıkarabileceksiniz.
  Günümüz gelişen teknolojisi sezaryeni anneyi tamamen uyutmadan da yapmaya olanak sağlamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise annenin bebeğini ilk yarim saat içinde emzirmesini sağlayabilmektir.
  İkiz ya da üçüz doğurduysanız bile yine emzirebilirsiniz. Özellikle ikiz bebekler için üretilmiş yastıklar bu konuda yardımcınız olacaktır.
  - Memelerim emzirmek için küçük mü? meme büyüklüğü emzirme açısından bir fark yaratmaz. Bir annenin meme büyüklüğünün vereceği süt miktarı ile ilişkisi yoktur

  - Emzirmek için önceden hazırlamama gerek var mı meme başının boyutları ve seklinin emzirmek açısından bir önemi yoktur. Düz veya içe dönük meme başı olan anneler de meme başları uyarılmakla sertleşebiliyorsa bebeklerini emzirebilirler. gebeliğin son dönemlerinde adaptör takılmasının yararı olabilir. Emzirmeye başlandıktan sonra emzirme aralarında ayni adaptörlerden yararlanılabilir.

  - Emzirmek meme sarkmasına veya başka bir rahatsızlığa yol açar mı? Emzirmek meme sarkmasına neden olmaz ama hamilelik sırasında memeler süt yapımına hazırlanırken büyüdükleri için meme yapısında Bazı değişiklikler olabilir. Hamilelik sırasında ve emzirirken memelerin ağırlaşması memelere destek sağlayan bağların gerilmesine neden olabilir. Destekli sutyen kullanılması annenin daha rahat etmesini sağlayabilir.

  - Daha önceki bebeği emzirememiştim, şimdi sütüm gelir mi? Daha önce doğum yapmış ve emzirememişseniz, bu yine ayni durumun tekrarlanacağı anlamına gelmez. Lütfen doğru emzirme tekniğini uygulayın ve genel önerilere dikkat edin.

  - Süt birikmesi: Bebeğinize sütünüz gelinceye kadar başka bir gıda verdiyseniz ya da sık sık emziremiyorsanız göğüslerinizde süt birikir.
  Bebeğinizi sık sık emzirin, memelerde gerginleşme ya da gevşeme olsa bile emzirmeye devam edin. Bebeğiniz memedeki sütü boşaltamamışsa elle ya da pompa ile siz boşaltın. Boşalttığınız sütü biberonla değil, kasıkla bebeğinize içirin.

  - meme uçlarında çatlak ya da yarık: Bebeğinizi yanlış emzirmeniz nedeniyle meme ucu tahriş olmuştur. İlerlemesi durumunda meme iltihabı (mastit) olabilir. Uygun emzirme tekniği ile emzirin. Emzirme sonrasında meme ucundan sıkacağınız birazcık süt hem memenizin temizlenmesine hem de iyileşmesine yardımcı olur.
  Emzirirken ağrınız dayanılmaz bir hal alıyorsa sütü elle ya da pompayla boşaltın ve bebeğinize kasık ile içirin.
  Meme ucunuza koruyucu bir baslık takip, bu biçimde emzirebilirsiniz.

  - Kısa ya da Uzun meme Uçları Bunlar tamamen kalıtsaldır. Kısa meme ucunu çıkartabilmek için her iki işaret parmağınızla iki zıt yöne doğru dokuyu gerdirin. Bu işlemi günde 2 defa, beser dakika yapın. meme ucu için koruyucu baslık yardımıyla emzirebilirsiniz. Bu baslık, meme ucunun esneyip uzamasına yardımcı olur.Bebeğiniz iyi emdiği, meme yumuşadığı ya da gevşediği zaman baslıksız emzirin.
  Meme ucunuz çok uzunsa bebek sadece meme ucunu emecektir. Kahverengi bölgeyle birlikte emmesini sağlayın.


  Konu azra tarafından (08.Temmuz.2010 Saat 01:40 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Haziran.2010, 01:19
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Mart.2010, 23:38

Bu Konu için Etiketler