Meme İltihabı (MASTIT)
Süt kanalı Tıkanmış ise iltihaplanarak, ateşlenmeye ve halsizliğe neden olabilir. Tedavi edilmesi gerekir. Tıkanma engellenmezse iltihaba Tedavi edilmezse ileride cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuza başvurun. Doktorunuz, sütünüz ile bebeğinize geçmeyecek türden bir ilaç verecektir.
Anne çok acı çeker, ateşi vardır ve kendini hasta hisseder. Memenin bir kısmı kabarıp sertleşmiş, üstündeki deri kızarmıştır. Meme iltihabı bazen tıkanmayla karıştırılır. Tıkanma tüm memeyi, bazen iki memeyi de etkilerken, iltihap genelde sadece bir memenin bir kısmını etkiler. Bununla birlikte Tıkanma engellenmezse iltihaba yol açabilir.
Genellikle süt akımı sağlandıktan bir gün sonra tıkanıklık yada iltihap düzelmeye baslar. Enfekte Meme üzerine ıslak sıcak havlu koymak yararlıdır. Bu işlem gün içerisinde sık sık tekrarlanır.

Mantar ya da Pamukçuk
Meme ucu ve çevresinde kırmızı, parlak bir alan vardır. Deride yara ve kaşıntıya neden olan bu hastalık mantar yada pamukçuktur. Genellikle iltihap ya da başka rahatsızlık tedavisinde antibiyotik kullandıktan sonra görülür.
Emzirmeden sonra da devam eden yanma ve iğne batması hissi vardır. Bazen ağrı memenin derinliklerine kadar iner. Memenin derinliklerine şiş sokuluyormuş gibi hissedilir. Deri kızarır, parlar ve pul pul olur. Meme ucu ve çevresinin rengi açılabilir, bazen Meme normal görülebilir.
Meme ucunda yaralar devam ediyorsa bebekte pamukçuk kontrolü yapılır. Yanaklarının içinde ya da dilinde beyaz lekeler ya da poposunda döküntü olabilir.
MEME UCUNDA YARA OLMAMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
Emzırırken, İlk 1-2 haftada hafif acı ve yanma hissetmeniz normaldir. Eğer bebek emmeye başladıktan sonra göğüs uçlarınızda ağrı hissediyorsanız bebeği memeden çekip vucut pozisyonunu ayarlayarak ağzını açıp göğüs ucunuzu dilinin üstüne ve damağına değdirerek tekrar deneyin.