Lohusalıkta Kilo Verme - Lohusalıkta Zayıflama - Lohusalıkta Beslenme

Doğumdan sonra ağrıları geçen lohusaların hemen hemen hepsinin ortak sorunu ve sıkıntısı fazla kiloları ve sarkmış olan karınları olmaktadır. Gebelik öncesi Kilo ve görüntüye dönüş, gebelikte alınan kilolarla yakından ilgilidir. Gebelik esnasında 12 Kilo veya daha az alanlar eski görüntülerine herhangi bir diyet dahi yapmadan iki ayda ulaşırlar. Fakat fazla Kilo alanların bunları yok etmeleri de kendiliğinden olmamaktadır ve biraz çaba gerektirmektedir.
Lohusalıkta Kilo vermeÇocuğunu emziren annelerin diyet yapmasına kesinlikle karşıyım. Çünkü besinler ile alınan birçok yararlı madde ve mineraller süt yolu ile çocuğunuza da geçmekte ve onun sağlıklı büyümesi için temel oluşturmaktadır. Emzirmeyen anneler ise 6 haftalık uygun bir beslenme diyeti ile gebelik öncesi kilolarına dönebilirler.
Doğum sonrası karında oluşan sarkıklığın ve çıkıntının nedenlerinden biri rahmin hâlâ geniş oluşudur ve rahim eski boyutuna ancak altı hafta sonra ulaştığından, karın da buna uygun olarak bu süre sonunda küçülecektir. Fakat kalan sarkıklığın tamamen giderilmesi için karın kaslarının ve derinin sıkılaştırılması gerekmektedir.
Korse kullanmanız rahminizi geriye iteceğinden kalıcı bir düzelme sağlamaz sadece taktığınızda karnınız düzgün olur. Ben korsenin kalıcı faydası olduğuna inanmıyorum. Fazla Kilo almış ve kilolarını veremeyen, karnındaki sarkmadan şikayetçi olan lohusalara benim önerim kalıcı ve en sağlıklısı olduğundan dolayı egzersiz yapmalarıdır.
Lohusalar için hazırlanmış özel egzersiz programları bulunmakta ve bunu sizler kendiniz evde yapmaktasınız. Normal doğum yapmış olanlar doğumu takiben üç gün sonra, sezaryen olmuş olanlar ise 1 ay sonra bu egzersizlere başlayabilirler. Bu egzersizler ile 2 ay gibi bir sürede hem eski kilonuza hem de eski görüntünüze kavuşabilirsiniz. Yapmanız gereken, doğumunuzu gerçekleştiren doktora veya herhangi bir doğum uzmanına başvurmanızdır.

Çukurova Üniversitesi'nde 'Severek Ayrılalım' başlığıyla konferans veren Prof. Dr. Yankı Yazgan, anneyle bebeğin birbirine olan bağlılığını, erişkinler arasındaki aşka benzetti. Yazgan, şunları söyledi: 'Annenin bebeğine olan yoğun bağımlılığı hamileliğin ilk 6 ayında başlar, doğumdan sonraki 3 aya kadar sürer. Erkeklerin ise en fazla doğumdan sonraki ilk altı ayda evlilik dışı ilişkiye yöneldiği görülür. Anneyle bebek arasında yaşanan bu yoğun ilişki durumu, erkeğe dışlanmışlık duygusu verir.'

Huzurlu ayrılıkların sırrı
Bir annenin bebeğine karşılık beklemeden bağlandığını anlatan Yazgan, şöyle devam etti: 'İlişkinin zayıflığı, kaybetme korkusunu ve tedirginliği getirir. Çocuk, sürekli annesinin kendisini terk edeceği korkusunu yaşar. Erişkinlerin yaşadığı aşkta da benzerlik var. Güven olmayınca hep ayrılık korkusu yaşanır. Okula başlama, taşınma, emekli olma, iş değiştirme de birer ayrılıktır. Kişilerin ardında bıraktığı ilişki ne kadar sağlamsa ayrılık da o kadar huzurlu olup acı vermez.


Hamilelikte aldığınız kilolar, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra sizi bunalıma sokmasın
Kadınların yaşamları boyunca yakasını bırakmayan fazla kilolar, özellikle de doğum sonrasında büyük problem yaratıyor. Çünkü gebelik sırasında yavaşlamış olan metabolizmayı eski sistemine sokmak zaman alıyor. Ancak hamilelik döneminde beslenmesine dikkat eden, düzenli yürüyüş yapan anneler bu sorunu daha hafif atlatıyor. Doğum sonrası fazla kilolarından kurtulmak isteyen annelere uzmanlar, düzenli emzirmeyi ve özel egzersiz hareketleri öneriyor.
İlk 6 ay boyunca mutlaka emzirin
Doğum sonrasında fazla kilolardan kısa sürede kurtulmak istiyorsanız, bebeğinizi mutlaka en az 6 ay emzirin. Çünkü emzirme sırasında bir anne yaklaşık 500 kalori harcıyor, bu da yaklaşık 1 saat tenis oynama ya da bir saat boyunca aralıksız yüzmeyle harcanabilecek bir kalori oranı. Etkin emzirmeyle birlikte yapacağınız egzersizlerle bu kilolardan kısa sürede kolaylıkla kurtulabildiğinizi göreceksiniz. Unutmayın ki, emziren kadının daha fazla kalori alması asla gerekmez!
Sıkı diyeti sakıncalı.
Uzmanlara göre emziren annelerde sıkı diyet oldukça sakıncalı. Emziren bir annenin günde en az 5-6 öğün yiyerek 2200 kalori alması gerekiyor. Doğum`dan sonra fazla kilolarını atmakta zorlanacağını düşünen anneler, gebelik sırasında dengesiz, düzensiz ve yüksek kalorili bir beslenme programı uyguluyor. Bu sebeple doğumdan sonra annenin Kilo vermesi ve forma girmesinde sorunlar yaşanıyor.
Diyetisyen
Hamilelik döneminde anne 8-10 Kilo alırsa doğum sonrası`nda daha kolay forma giriyor, ancak hamilelik döneminde 15-20 Kilo alınırsa bu kilolar daha zor veriliyor. Bu tür Kilo problemleri yaşamamak için annelerin hem hamilelik döneminde hem de sonrasında mutlaka diyetisyene gitmelerini en doğrusu olacaktır.
Beslenme Düzeni
Uzmanlar doğum`dan sonra annelerin 1 yıl içinde ideal kilolarına dönmeyi hedef olarak belirlemeleri ve 6 ay içinde de fazla kilolarını vermeye çalışmalarını öneriliyor. Aksi halde gebelikte alınan ve bedenin geçici kabul ettiği kilolar vücuda yerleşir, bedenin 'istenmeyen' bir parçası olup çıkar. İlk haftalarda 2-2.5 kg verilebilir. Egzersiz ve beslenme düzeninde yapacağınız değişikliklerle bu kilolardan kurtulabilirsiniz. Böylece günde 500 kalori azaltarak haftada 500 gr kaybetmeyi hedefleyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda aynı düzene rağmen Kilo Verme yavaşlasa da siz yolunuza devam etmelisiniz.