Anne Sütünün Yeterli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ? Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır ?

Bebeğimi ne kadar sıklıkla emzirmeliyim?

Bebekler doğum sonrasındaki yaklaşık 3 gün içinde doğum sonrası kilosundan %10 veya %15 oranında kilo kaybı yaşarlar. Bu yüzden ilk dönemlerde sık sık emzirmek çocuğunuz için çok fazla fayda sağlıyacaktır. Bunun yanı sıra çocuğunuz günde 8 – 10 kere Anne sütüne ihtiyaç duyup size bunu istemeye çalıştığını belli edecektir, kesinlikle onu sütünüzden mahrum etmeyip, emzirmelisiniz. Çok fazla emzirmek sütünüzün artmasına neden olur ve zamanla acının azalmasına yol açar.

Anne Sütünün bebeğim için önemi nedir?

Anne Sütü hayattır aslında. Bebeklerin ilk 6 ay en önemli olan süreçteki tüm gereksinimlerini sağlıyabilecek tek besindir. Bu yüzden Anne Sütü bu kadar ısrarla tavsiye edilmektedir. Anne Sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebeğiniz için inanılmaz derecede önemlidir, bebeğinizi hastalıklara karşı alınan ilk önlemidir, bebeğin ilk aşısı olarak bile söylenebilir. Anne Sütü mucizedir ve tıpın şaşırdığı olayların başında gelmektedir. Bununla birlikte çocukla Anne arasındaki bu büyük bağın sebebinin Anne Sütü olduğu söylenir, çünkü emzirme sırasında yaşanan duygular çok farklıdır ikisi bir bakımda tekrar tek vücut olma şansı bulurlar, 9 ay Nasıl tek vücut halinde oldular ise emzirirken de o konuma gelebilmektedirler. Anne Sütü çocukla Anne arasındaki sevgi bağının köprüsüdür. Anne sütünü kullanan çocukların daha zeki oldukları kanıtlanmıştır.

Bebeğime Anne Sütü yeterli mi ve bebeğim doyuyor mu?

Anne Sütü yukarıda belirttiğimiz sıklıkta emziriliyorsa kesinlikle doyuyordur. Çünkü bi önceki soruda belirttiğimiz gibi Anne Sütü ihtiyacı olduğu her türlü besine sahiptir. Bununla birlikte Anne Sütü yanında verilen ek gıdalar bebeği Anne sütünden itmektedir. Buda bebeğinizin Anne sütünden kendini mahrup bırakmasına ve ileride gelişiminde sorunlar çıkmasına neden olmaktadır. O yüzden ne olursa olsun ilk 6 ay boyunca Anne sütünden başka birşey ile beslenmemelidir. Eğer siz yine sürekli bunu kafanıza takıyorsanız yine de size bunun hakkında maddeler halinde belirtebiliriz sizin için.

Doktor kontrollerine gidişinizde düzenli şekilde kilosu artıyorsa,
Gün içinde 5-6 kere bezini değiştirmek zorunda kalıyorsanız,
Bebek emzirme sonrasında rahatlıyor ve uykusu gelip mışıl mışıl uyuyorsa bilinki bebeğiniz iyice doymuş bulunmaktadır.

NOT : 3. madde üzerinden belirtmek istediğim birşey bulunmakta ilk süreçte Anne Sütü şeker ve su yönünden fazladır, ilerki süreçte sütte yağ oranı artışı görülmektedir ve bu çocuğunuzun daha fazla doymasına sebep olmaktadır.