Bebeklere Yumurtanın Beyazı Ne Zaman Verilir ve Ne Kadar Verilir ?
Bebeklere Ne Zaman Yumurta Verilmeli
Bebeklere 1 Yasından Once Yumurta Verilir mi ?

Yumurta

Yumurta zengin bir protein, yağ ve vitamin kaynağıdır. Bu nedenle bebek beslenmesinde sık kullanılan bir yiyecektir. Yumurta ile ilgili endişeler, yumurta proteinine karşı allerjik reaksiyon gelişme olasılığının yüksek oluşudur. Yumurta allerjisi olarak bilinen durum sık görülür. İlk altı ay içinde bebeğin protein ihtiyacı sadece anne sütü ile karşılanabildiği için ilave protein kaynağına gerek yoktur. Ancak, ikinci altı aylık dönemde, anne sütü bebeğin protein ve demir ihtiyacını karşılamaz. Yumurta bu amaçla kullanılabilecek besinler arasında yer alır.Bebeğe yumurta başlanacağı Zaman dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Alerjik özelliği çok belirgin olduğu için daima çok küçük bir miktar verilerek başlanır. Genelde tercih edilen yumurta sarısının sekizde biridir. Sonraki gün içinde bebekte deride döküntü, kusma, ishal gibi belirtilerin ortaya çıkıp çıkmayacağı gözlenir. Eğer bir sorun çıkmazsa, ertesi gün yumurta miktarı biraz daha arttırılır. Böylece bebek, bir hafta içinde bir yumurta sarısını yiyebilecek noktaya gelir.


Yumurtanın beyazındaki “avidin” adı verilen maddenin alerjik özelliği nedeniyle bir yaşından önce verilmesi tercih edilmez. Bir yaşından sonra bebek yumurtayı hem Beyazı hem de sarısı ile birlikte yiyebilir.


Bebek iki yaşına gelinceye kadar, Yumurtanın kolesterol içeriği için endişe etmeye hiç gerek yoktur. Eğer ailede kolesterol yüksekliği (“hiperkolesterolemi”) hikayesi varsa, doktorunuza danışarak bebekte de kolesterol tayini yapılması uygun olur...