Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ormanla ilgili özlü sözler - ormanlarla ilgili özlü sözler - orman ile ilgili sözler

 1. #1
  yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2009
  Mesajlar
  38,203

  Standart ormanla ilgili özlü sözler - ormanlarla ilgili özlü sözler - orman ile ilgili sözler

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  ormanlarla ilgili özlü sözler

  Toprak bizim anamızdır.”

  Duwarmish Kızılderilileri Reisi


  “Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün
  Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün
  Güller gülerek sesleniyor bülbüllere:
  Susun susarak doğayı görün.”

  Mevlana


  “Çağdaş insan tabiatı kendisinden yararlandığı ama kendisine karşı ayrıca sorumlu da olduğu bir eş gibi değil bir fahişe gibi görmektedir.”

  S.Hüseyin Nasr


  “Ben ki İstanbul Fatihi abd-i aciz Fatih Sultan Mehmed bizatihi alın terimle kazanmış olduğum akçelerimle satın aldığım İstanbul’un Taşlık mevkiinde kain ma’lümu’l-hudud olan 136 bab dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakf-ı sahih eylerim. Şöyle ki:
  Bu gayr-i menkulatımdan elde olunacak nemalarla İstanbul’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim.
  Bunlar ki ellerinde bir kap içerisinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezeler. Bu sokaklara tükürenlerin tükrükleri üzerine bu tozu dökeler ki yevmiye yirmişer akçe alsınlar; Maazallah herhangi bir gıda maddesi buhranı da vaki olabilir. Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silah ehl-i erbaba verile. Bunlar ki hayvanat-ı vahşiyyenin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda Balkanlara çıkıp avlanalar ki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.”

  Fatih Sultan Mehmet


  “Çevrenin korunması tüm uluslarımızın paylaştığı bir sorumluluktur. Bu alandaki ulusal ve bölgesel çabaları desteklemekle beraber daha geniş ölçüde ortak hareket etme ivedi gereksinimini de görmeliyiz.”

  Paris Şartı


  “İnsanın yaşadığı çevreye yönelen başlıca tehlikeler giderek daha global bir nitelik almaktadır.”

  Peter Drucker


  “Dünyanın herhangi bir yerinde çevreye verilen ciddi boyutlardaki zararın herkesin sorunu olduğu ve hepimizi tehdit ettiğini kabul etmedikçe hiç bir etkili önlem alamayız.”

  Peter Drucker


  “Çevrenin korunabilmesi için ekolojiyle ilgili yasalara ihtiyaç vardır.”

  Peter Drucker


  “Çevre de artık para gibi enformasyon gibi ulusal sınırlar tanımamaktadır. Çevreyle ilgili önemli ihtiyaçlar -sözgelimi atmosferin ve dünya ormanlarının korunması- ulusal düzeydeki eylemler ve ulusal yasalar ile korunamaz.”

  Peter Drucker


  “İnsanın; hürriyet eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşamak temel hakkıdır. İnsanın bugünkü ve gelecek nesiller için çevreyi korumak ve geliştirmek için ciddi bir sorumluluğu vardır.”
  BM. İnsan Çevresi Konferansı

  Stockholm Bildirgesi


  “Sürekli ve dengeli kalkınmanın gerçekleşebilmesi için çevre koruma kalkınma sürecinin entegre bir parçasını oluşturacaktır ayrı olarak düşünülemez.”
  BM. İnsan Çevresi Konferansı

  Stockholm Bildirgesi


  “İnsanlar sürekli ve dengeli kalkınmanın merkezindedir. Doğa ile uyum içerisinde sağlıklı ve verimli bir hayata hakları vardır.”
  BM. İnsan Çevresi Konferansı

  Stockholm Bildirgesi


  “Çevrenin korunması tüm uluslarımızın paylaştığı bir sorumluluktur. Bu alandaki ulusal ve bölgesel çabaları desteklemekle beraber daha geniş ölçüde ortak hareket etme ivedi gereksinimini de görmeliyiz.”

  Paris Şartı

  Çiçeğin dikeni var diye üzüleceğimize dikenin çiçeği var diye sevinelim.
  Goethe


  “Herşey aynı nefesten alır: Hayvanlar insanlar ağaçlar... Hayvanlar olmazsa insanlar ne yapar? Tüm hayvanlar gitse insanların ruhu büyük bir yalnızlığa boğulur; insanlar yalnızlıktan ölür.

  Kızılderili Reisi Seattle  “Kuşlar gibi uçmayı balıklar gibi yüzmeyi öğrendik fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. İnsan gibi yaşamak...

  Martin Luther  “Çevreye yönelik en büyük tehdit bir kağıt fabrikasının atıklarından bir belediye kanalizasyonunu okyanusa boşaltmasından ya da yerel çiftliklerde kullanılan tarım ilaçlarıyla gübrelerin sızıntı ve akıntılarının denize ulaşmasından kaynaklanan yerel kirlilik değildir. Esas tehlike insanoğlunun yaşamına atmosfere dünyanın bir bakıma akciğeri sayılan tropik ormanlara dünya okyanuslarına hava ve su rezervlerimize yönelik olan tehlikedir. Bu da tüm insanlığın bağımlı olduğu çevre demektir.”

  Peter Drucker  “Bütün buffalolar öldürüldükten yaban atları ehlileştirildikten ormanların en gizli köşeleri binlerce insanın ağır kokusuyla dolduktan sevimli tepelerin görüntüsü konuşan tellerle kirletildikten sonra...Bir bakacaksınız ki...
  Gökteki kartallar yok olmuş
  Hızla koşan taya ve ava elveda demişsiniz
  Bu ne demektir biliyor musunuz?
  Bu yaşamın sonu ve sırf daha fazla hayatta kalmanın başlangıcıdır.”

  Duwarmish Kızılderilileri Reisi  “Çevre sorunlarını ve bu alanda bireyin ve işbirliği çabalarının önemini ele almak ivedi gereksinimini kabul ediyoruz. Havada suda ve toprakta sağlam bir ekolojik denge kurup sürekli kılmak için çevremizi korumak ve iyileştirmek yolundaki çabalarımızı yoğunlaştırmaya söz veriyoruz.”

  Paris Şartı

  “Son ağaç kesilip son nehir kirletilip son balık da tutulduktan sonra insanlar paranın yenmediğini anlayacaktır.”

  Kızılderili Atasözü  “Yanlışlık şuradadır olasılıkla biz kendimizi büyük ve bölünmez bütünün bir parçası olarak görmeyi başaramadık. Uzun zaman yaşamlarımızı –Tanrı bizi denizdeki balıklara havadaki kuşlara ve dünya üzerinde hareket eden her canlıya hâkim kılmıştır -düşüncesine bağlı olarak yönlendirdik. Dünyamızın bize ait olmadığı aksine bizim ona ait olduğumuzu anlamayı bir türlü başaramadık.”

  Rolf EDBERG  “Tanrı affeder bazen insanlar da fakat doğa hiçbir şeyi affetmez.”

  William JAMES  “Su çetin bir hasımdır. Bütün hataları keşfetmesini bilir ve en küçük yanlışı pahalı ödetir.”

  J. CHAİLLEY  “Eski haliyle karşılaştırıldığı zaman toprağımız hastalıktan çürümüş birinin iskeletine benzemektedir. Tombul ve yumuşak tarafları kaybolmuş geriye çıplak bir ceset / leş kalmıştır.”

  PLATON  “Ya bizler kentlerimizin kirlenmesini ortadan kaldıracağız; ya da kentlerimizin kirlenmesi bizleri...”

  Robert F. KENNEDY  “Çevresel tehlikeler artık yalnızca kuş meraklılarını ilgilendirmiyor; bu tehlikenin çanları hepimiz için çalıyor.”

  Frank M. POTTER

  Orman Haftası İle İlgili Güzel Sözler

  Yaş kesen baş keser.

  Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.

  Ormanlar milli servettir.

  Ormansız yurt Vatan değildir.

  Orman yurdun hem süsü, hem gücüdür.

  Toprağını kaybetmek istemiyorsan  ormanla ilgili özlü sözler ormanlarla


  Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi,insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur. Hz.Muhammed  * Bir kimse bir ağaç dikerse Allah, o ağacın meyvesi kadar o kimseye sevap yazar. Hz.Muhammed  * Ormanımda bir dalı kesenin başını keserim. Fatih Sultan Mehmet  * Bir ulusun uygarlık düzeyi,üzerinde yaşadığı toprakları ağaçlandırmasıyla ölçülür. Franklin Roosevelt  * Ormansız bir yurt, vatan değildir. Atatürk  * Yeşil görmeyen gözler,renk zevkinden yoksundur.Burasını öyle bir ağaçlandırın ki,kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın. K.Atatürk  * Çiçekler ağacın gözü, kuşlar dilidir. Cenap Şehabettin  * Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, faydalı olmanın zevkini verir. Marcel Prevast  * Bağa geliniz, yeşil giymiş tabiatı seyrediniz. İçiniz açılır, ruhunuz neşe bulur. Mevlana  *Ormana nasıl haykırırsan öyle karşılık verir. (Fin atasözü)  * Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız. (Türk atasözü)  * Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer. (Türk atasözü)  * Ağaç kökünden yıkılır. (Türk atasözü)  * Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler. (Çin atasözü)  * Yaş kesen baş keser. (Türk atasözü)  * Ormansız yurt vatan değildir.  * Ormanlar milli servettir.  * Ormanı korumak, erozyonu önlemek demektir.  * Toprağını kaybetmek istemiyorsan, ormanı yok etme.  * orman yurdun hem süsü, hem gücüdür.  * Yaş kesen baş keser.  * Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.  * Sana gölge veren ağacı kesme!  * Ormana nasıl haykırırsan,öyle karşılık verir.  * Yol rehbersiz;dağ ormansız olmaz.  * Orman,orman içinde büyür.  * Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde,gelecek kuşaklar serinler.  * Orman,yağmur yularıdır.  * Ağaçsız memleket,duvaksız geline benzer.  * Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız.  * Ağaç diken,kendinden başkasını sevdiğini de gösterir.  * orman bekçi ile değil, sevgi ile korunur.  * Orman, tarımın sigortasıdır.  * Ağaçlı köyü sel basmaz..  * Ağaç dikmek değil, büyütmek sorundur.

  ormanla ilgili özlü sözler ormanlarla

  * Ağacın yemişi, o ağacı yetiştirmenin sadakasıdır.

  ÇEVRE VE orman İLE İLGİLİ GÜZEL SÖZLER  YEŞİLİ GÖRMEYEN GÖZLER RENK ZEVKİNDEN MAHRUMDUR.

  AGAÇ, ÇİÇEK VE YEŞİLLİK MEDENİYET DEMEKTİR.

  ÇEVRE BEKÇİ İLE DEĞİL, AKIL VE SEVGİ İLE KORUNUR.

  EN İYİ TEKNOLOJİ ÇEVREYİ EN AZ KİRLETENDİR.

  ATIKLARIMIZI ÇEVREYE DEĞİL, ÇÖP KUTUSUNA DÖKELİM.

  DOĞA İNSAN OLMADAN DA YAŞAYABİLİR AMA İNSAN DOĞA YOKOLDUKTAN SONRA YAŞAYAMAZ.

  BİR DİKİLİ AĞACI OLMALI HERKESİN, YAŞAMAK VE YAŞATMAK İÇİN.

  DOĞADA TÜM CANLILARIN YAŞAMAYA HAKKI VARDIR.

  DOĞA KENDİSİNE GÜVENENİ ASLA ALDATMAZ

  GELECEĞİN KONUTLARI, BETONU ÇOK OLAN DEĞİL YEŞİLİ ÇOK OLANDIR.

  ÇEVRE SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ EĞİTİMLE BAŞLAR.

  ÇEVRECİLİK SADECE MODA DEĞİL GEREKLİLİKTİR.

  DOĞADAN AYRILMAK MUTLULUKTAN AYRILMAKTIR.

  UYGARLIK İNSANIN ÇEVRE İLE UYUM İÇİNDE YAŞAMASIDIR.

  ÇEVREYİ KORUMAK SEVGİYLE BAŞLAR, SEVMEK YAŞATMAKTIR.

  YAKIT İSRAFI VE HAVA KİRLİLİĞİ SAĞLIĞIMIZIN VE KESEMİZİN DÜŞMANIDIR.

  BİRBİRİMİZLE DEĞİL ÇEVRE KİRLİLİĞİ İLE SAVAŞALIM.

  DAHA İYİ BİR ÇEVRE DAHA MUTLU BİR YAŞAM.

  DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE İÇİN EL ELE VERELİM UMUTLARIMIZI FİDAN DİKEREK YEŞERTELİM.

  DİKTİĞİNİZ FİDANIN GÖLGESİNDE OTURMANIZ DİLEĞİYLE.

  DİKTİĞİNİZ HER FİDANLA YAŞAMA KÖK SALARSINIZ.

  AĞAÇLAR VE orman HAYATIMIZIN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR, ONLARSIZ BİR UYGARLIK DÜŞÜNÜLEMEZ.

  SUYA SET GÜNEŞE ŞEMSİYEDİR ORMAN.

  AĞAÇ OLMADAN ORMAN, orman OLMADAN VATAN OLMAZ.

  BİR FİDAN İKİ FİDAN... DERKEN ÜÇ, DÖRT, BEŞ FİDAN BİRDE BAKARSINIZ ÇEVREN OLUVERMİŞ ORMAN.

  ORMANIN KIYMETİNİ ÇÖLE DÜŞENLER ANLAR.

  İSTİYORSAN ARKANDA BİR ESER, BİR FİDAN DİKMEN YETER.

  YEŞİLİ SİYAHA DÖNÜŞTÜRMEYELİM.

  GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSAN ORMANLARINI KORU.

  EROZYONU ÖNLEMEK İÇİN MİLLETÇE EL ELE VEREREK FİDAN DİKELİM.

  ORMANI VE MERASI TAHRİP EDİLMİŞ YERLERDE EROZYON; TOPRAKLARIN KEMERİ, DOĞAL AFETLERİN KAYNAĞIDIR.

  OTOMOBİLİ, KÖMÜRÜ, ÇİMENTOYU İTHAL EDEBİLİRSİNİZ AMA TOPRAĞI İTHAL EDEMEZSİNİZ.

  EROZYON İNSANLAR İÇİN BİRAZ DAHA AZ EKMEK, BİRAZ DAHA ÇOK GÖZYAŞIDIR.

  EROZYON DEMEK TOPRAKLARIMIZIN KAYBI DEMEKTİR, ÇORAKLAŞMA DEMEKTİR, AÇLIK DEMEKTİR.

  KORUMAZSAK DOĞAL GÜZELLİKLERİMİZİ, GELECEK NESİLLER SORGULAR BİZİ.

  SADECE DOĞANIN VERDİĞİNİ TÜKETEN ONA HİÇBİRŞEY KAZANDIRMAYANLAR, SONUNDA ÇEVREYE VERDİĞİ KİRLİLİKLE CEZALANDIRILIR. ÇÜNKÜ KİRLİ BİR DOĞADA YAŞANAMAZ.

  DÜNYA İNSANLARA DEĞİL İNSANLAR DÜNYAYA AİTTİR. BU DÜNYA BİZE ATALARIMIZDAN MİRAS KALMADI, BİZ ONU ÇOCUKLARIMIZDAN ÖDÜNÇ ALDIK.

  FİDAN TOPRAĞIN ÇOCUĞUDUR. ONU KENDİ ÇOCUĞUMUZ GİBİ KORUYALIM.

  TABİATIN KORUNMASI, İNSAN GELECEĞİNİN SİGORTASIDIR.


  ormanla ilgili özlü sözler ormanlarla

  ormanla ilgili özlü sözler ormanlarla


  Konu ftm tarafından (29.Haziran.2009 Saat 21:55 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Kasım.2009, 11:55
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Haziran.2009, 03:30
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Haziran.2009, 03:28

Bu Konu için Etiketler