Karpuz kilo aldırırmı ( Karpuz ve kilo )

Yazın öğünü geçiştirmek isteyenlerin veya diyet yapanların belki de en lezzetli ve pratik kurtarıcısı karpuz-peynir ikilisidir. Ancak Karpuz çok miktarda yenirse ve tam da sevdiğiniz gibi kan kırmızı ve şekerli olursa bu kez bedene fazla şeker yüklenmiş olur.

Karpuz kilo aldırırmı Karpuz kilo


Peynir eğer yağlıysa (eski kaşar, tulum, rokfor, gouda, yağlı lor) ve fazla tuzluysa o zaman bu ikili değil diyet yapmak, fazla yağ ve şekerle kilo aldırıcı bile olabilir. Karpuz-peynir ikilisinin yanına eğer ekmek veya simiti de eklerseniz o zaman bu masum gibi gözüken yaz ara öğünü veya

“Akşamı karpuz-peynir-ekmekle geçiştiririz” = kilo faciası

olabilir. Ama birkaç kurala dikkat ederseniz yazın kilo almadan da Karpuz peynir veya meyve-peynir ikilisini tüketebilirsiniz.

1) Karpuz-peynirin yanına simit, ekmek gibi hızlı bir karbonhidrat eklemeyin.

2) Karpuzu yerken bir normal dilimden fazla olmamalı. Peynirden kendi parmağınızla 4 parmaktan fazla tüketmeyin.
3) Karpuzun daha çok kırmızı, şekerli olan tarafı değil, daha pembe, az şekerli, diri olan kısmı hatta çok yararlı olan beyaz kısımlarını da yiyin.
4) Peynirler taze lor, çökelecek, taze dil, suda mozarella gibi az tuzlu, az yağlı olmalı. Eğer Karpuz sevmiyorsanız ama meyve peynir ikilisinden de vazgeçemem diyorsanız o zaman seçtiğiniz meyveler sert, diri, aşırı şekerlenmemiş, taze mevsim meyveleri olsun. Erik, şeftali, nektarin, karadut, çilek, vişne, kiraz gibi.