Cahit arf hayatı ,cahit arf hayatı ingilizce ,cahit arf ingilizce hayatı ,cahit arf kisa hayati ,cahit arf kısa hayatı ,cahit arf Kısaca ,cahit arf ın sözleri ,cahit arf özgeçmişi ,cahit arf özlü söz ,cahit arfin ingilizce olarak hayati ,cahit arfın hayatı ,cahit arfın ingilizce hayat hikayesi ,cahit arfın kısa hayatı ,cahit arfın Kısaca hayatı ,cahit arfın resmi ,cihat arf ,kisa ,kısaca cahit arf ,ozgecmisi.

Cahit ARF 11 Ekim 1910 yılında Selanik’de doğmuş ve 26 Aralık 1997’de İstanbul’da ölmüştür. Arf yüksek öğrenimini Paris Ecole Normale Superieure Üniversitesinde yapmıştır. 1938-1939 yıllarında Almanya’nın ***ingen Üniversitesinde ünlü matematikçi Hasse’nin doktora öğrencisi oldu. cahit Arf'ın ***tingen Üniversitesi'ndeki doktora tezi Almanya'da ünlü bir matematik dergisi olan Crelle Journal'da 1939 yılında yayımlanmış ve son derece yankı uyandırmıştır.

Cahit arfın kısa hayatı Kısaca

Başarılı çalışmaları devam eden cahit ARF 1945’de Arf kapanışı ve Arf halkaları kuramlarını bulmuştur. 1955 yılında Almanya'da yayımlanan bir çalışması lokal cisimlerle ilgili çok önemli bir inşa problemidir. Şunu belirtmek gerekir ki bu çalışması onun hedeflediği ve tutku haline getirdiği birkaç problemden birisi olan "abelyen olmayan sınıf cisimleri teorisi" için bir çıkış noktası olmuş ve bu problem hala açıktır. 1957 yılında yine Almanya'da "Riemann-Roch Teoremi" adlı çalışması yayımlanmıştır. Riemann'ın doktora tezinden çıkan bu teorem ÔKompleks Analizin' temel teoremlerinden biridir. 1938 yılında Weil bu teoremi fonksiyon cisimleri yönünden, 1957 yılında cahit Arf sayı cisimleri yönünden inşa etmiştir.

Cahit arfın kısa hayatı Kısaca