Kreatinin nedir, kreatinin yüksekliği nedenleri, kreatin fosfat, kreatinin faydaları, fosfat nedir, kreatin nerde bulunur, kreatin neden yükselir, KERATİN FOSFATIN GÖREVİ NEDİR, kreatin nelerde bulunur, kreatinin yüksekliği nasıl düşürülür, krcatinin kiraz, vuçütta kreatin eksikliği, kreatinin nasıl düşürülür, keratinin yapısı, kreatinin neden yükselir, kreatin fosfat nedir, kreatin fosfat nelerde bulunur, kreatin sağlık, kreatinin faydalari, kreatinin.

Kreatin Nedir, kreatin Yüksekliği
Karaciğerde arginin, methionin ve glisin aminoasitlerinden sentez edil*mektedir. Normal ağırlıktaki bir insan vücudunda 120 gr kreatin bulunur. Kreatin, vücutta enerji dağıtımında gö*revli olan kreatin fosfata dönüşür ve kısa süreli yoğun egzersizler sonucu oluşan laktik asite karşı tampon görevi yaparak kasların çalışmasını kolaylaştı rır. İnsan aslarının kabul edebileceği kreatin 150-160 mmol/kg kuru ağırlık ile sınırlıdır. Dolayısıyla fazlanın yararı olmadığı gibi 40 gr üzerinde alındığında karaciğer ve böbrek hasarına yol aça bilmektedir.
Kreatin Fosfat
Kas hücreleri içerisinde . bulunan enerji depolarıdır.
Kreatin Fosfokinase Reaksiyonu
Bu reaksiyonda kreatin fosfat (CP) çözülüp dağılır ve fosfor grupları adensintri fos fat asidi (ATP) üzerinden yeni baştan senteze uğrarlar.