Köpek balığı üreme şekli ve köpek balığı doğumu ve köpek balığı üreme ve deneysel partogenez ve köpek balığı üremesi ve köpek balığının üreme şekli ve köpek balıklarının üremesi ve köpek balıklarında üreme ve köpek balıgı dogumu ve köpek balığının doğumu ve akvaryum köpek balığı üremesi ve köpek balığının üremesi ve köpek balıklarının üreme şekli ve köpek balıklarının doğumu veköpeklerin üreme şekilleri ve köpekbalığının üremesi ve köpek balıklarının üreme şekilleri ve köpekbalığı üremesi ve köpek balığında üreme ve köpekbalığı doğumu.Kopek Baliklari Nasil Cogalir


ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan Virginia Akvaryum ve Deniz Bilimleri Merkezi yetkilisi Beth Firchau, Tidbit adı verilen köpekbalığının doğal ortamda doğduktan sonra Deniz Bilimleri Merkezine getirildiğini ve erkek bir köpekbalığı olmadan burada 8 yıl yaşadığını söyledi.

Firchau, 1,5 metre uzunluğundaki köpekbalığının daha sonra öldüğünü ve otopside tam gelişmiş, doğmak üzere olan bir yavru köpekbalığı taşıdığının anlaşıldığını kaydetti.

New York'taki Stony Brook Üniversitesinden köpekbalığı uzmanı Demian Chapman'ın yaptığı DNA testlerinin, yavru köpekbalığının babasız olduğunu ortaya çıkardı. "Bakire doğum", bilim dünyasında "döllenme olmadan doğum" (partogenez) olarak adlandırılıyor.

Chapman'ın 2002 yılında Omaha'daki bir hayvanat bahçesinde çekiçbaşlı köpekbalığının doğurduğu bir yavru üzerindeki testler, onun da eşeysiz üreme sonucu doğduğunu kanıtlamıştı. Virginia'daki olay, bilinen ikinci eşeysiz köpekbalığı üremesi örneği oldu.

Demian Chapman, eşeysiz üremenin Komodo ejderi ile yılan, kuş, balık gibi bazı cinslerde görüldüğünü belirtti.