konu özet: eldeki egzamayi geçiren ilaçlar, ellerdeki egzama , el üstünde egzama, ayak egzaması ,ekzama hastalığı, el ve ayak egzaması, egzama hastalığı ,egzama resimleri, egzama hastalığı resimleri ,ekzama tedavisi ,ekzama hastaligi ,el üstünde egzama, el ve ayaklarda oluşan hastalıklar, eldeki egzamayi geçiren ilaçlar ,ellerdeki egzama, ayak egzama, egzama el ,egzama zararları.

Dünya nüfusunun 4/1 değerinde kişinin uğraştığı cilt hastalıklarından biridir egzama. Diğer cilt hastalıklarına baktığımızda tedavisi daha kolaydır. Ancak bu tedavi esnasında sadece ilaçlar ile değil bununla birlikte stres ve üzüntüyü de yenmek gerekmektedir. egzama cildin iltihabı anlamına gelir. Vücudun belli bölgelerinde kaşınmalara ve cilt kızarıklığına neden olur. Eskilerin deyimi ile her ne kadar yapılsa da doğruluk payı nedir tartışılır. egzama okumaları vardır. Bazı kişiler buğday arpa gibi ürünlerle belli duaları okuyarak egzamayı geçirdiği de görüşmüş vakalardandır. Yazımızın başında belirttiğim gibi birazda psikolojik sorunlar ve stresten dolayı kişi okunmak morali iyi gelebiliyor. Egzamalarda iç kaynaklı ve dış kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bunların nedenlerini sebeplerine bir göz atalım.

Temasa Bağlı veya Dış Kaynaklı

• İritan Kontakt Dermatit

Genelde en çok rastlanan egzama türüdür. Ev hanımlarında, çamaşır ve bulaşıkla uğraşanlarda, sabunun, deterjanların ve diğer kimyasal maddelerin çokça kullanımıyla ortaya çıkar.

• Alerjik Kontak Dermatit

Bazı egzamalar ise bitkiler, meyve ve sebzeler, kozmetikler gibi irriten olsun, olmasın bazı maddelere karşı alerjik yolla oluşan egzamadır. Buna sebep olan madde kesin olarak bilinmiyorsa, test uygulanarak kesin karara varılabilinir.

İç Kaynaklı

• Atopik Egzama

Genellikle saman nezlesi, astım gibi alerjik hastalıklar bulunan kişilerde ortaya çıkar. Başlıca diz ve dirseklerin yüzlerini, yüzü ve boynu tutar. Gövdeye de yerleşebilir.

• Seboreik Egzama

Saçlı deride aşırı kepeklenme, kaşıntı ve yağlanma, yer yer sualtı ve pullanmayla seyreden bir hastalıktır.

• Liken Simpleks (Nörodermatitis)

Asabi kimselerde ense,sırt, bilekler veya herhangi bir bölgede, net sınırlı, zeminden kabarık, kuru, kaşıntılı ve kırmızı-kahverengi alanlardan oluşan plaklar şeklinde görülür.

• El-Ayak veya Avuç İçi Egzaması

eldeki egzamayi geçiren ilaçlar ellerdeki

Genelde aşırı derece sıklıkta görülen bir çeşitlidir.. Bunun nedeni ellerde mekanik ve kimyasal travmalarla karşı karşıya kalınması, ayaklarda ise ayakkabı içerisindeki nemli ve sıcak ortamdır. Simetrik, şiddetli kaşıntılı ve iltihaplı bir tablo çizer.

Temizliğin şart olduğu bu hastalık çeşitli uzman doktorlar tarafında günümüzde geliştirilen ilaçlar ile kısa sürede tedavi kendini göstermektedir.