agrı kesici ateş düşürücü çocuk ilaçları, agrı kesici şuruplar çocuk için, antihistaminik çocuk şurupları, antihistaminik şürüp, antihistaminik şurup, antihistaminik şuruplar, ataş düşürücü şuruplar, ates d, ateş düşürücü ağri kesici şurup, ateş düşürücü allerjisi, ateş düşürücü ağrı kesici çocuk şurupları, ateş düşürücü ağrı kesici şuruplar, ateş düşürücü çocuk ilaçları, ateş düşürücü bebek şurupları, ateş düşürücü ilaç, ateş düşürücü şurup, ateş düşürücü şuruplar, ağri kesici ateş düşürücü çocuklarda, ağri kesici şurup, ağrı kesici ateş düşürücü çocuk için, ağrı kesici ateş düşürücü şurup, ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar, ağrı kesici ilaç alerjisi, ağrı kesici spreyler, ağrı kesici spreyler, ağrı kesicı ateş düşürücü şurup, çocuk ateş düşürücü ağrı kesici şurup, çocuklar için ateş düşürücü ilaçlar, çocuklara kullanilan ağrı kesici şuruplar, çocuklarda ateş de ne kullanmali, çocuklarda ağri kesici şurup, çocuklarda burun tıkanıklığı ve öksürük, çoçuklar için ağrı kesici şurup, çoçuklarda en iyi ateş düşürücü, çocuk ateş şurup, çocuk için ateş düşürücü, çocuk için öksürük kesici, çocuk için soğuk algınlıgı şurubu, çocuk için soğuk algınlığı şurup, çocuk idrar yolu şurup ismi

ateş düşürücü ağrı kesici çocuk
<
Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. onur Kutlu, “Reçetesiz satılan ilaçları bebeklere ve 3 yaşın altındaki çocuklara vermeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.” dedikten sonra, bu konu hakkında merak edilen sorulara cevap verdi:

En sık kullanılan soğuk algınlığı ilaçları hangileridir?

Öksürük şurupları...

Öksürük gece boyunca çocukların uyumasına engel olduğunda oldukça can sıkıcı olabilir. Fakat öksürük her zaman akciğer kaynaklı olmayıp, çoğu zaman üst solunum yollarından geniz yoluyla aşağıya inen salgıların yaptığı irritasyon neticesinde gelişir. Böylelikle üst solunum yollarından gelen enfekte salgının alt solunum (akciğerlere) inmesi önlenmiş olur.
Vücudun bu normal koruma refleksini durduran ilaçlar çocuklar için zararlı dahi olabilir.
Birçok reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilacında öksürüğü azaltacak/ rahatlatacak maddeler bulunur. Bu tür ilaçlar genellikle dekstrometorfan ya da difenhidramin ihtiva ederler. Çocuklarda öksürüğü yatıştırmak için kullanılan bir diğer madde de kodeindir.
Kodein ihtiva eden ilaçların bazıları reçetesiz satılsa da genellikle bu tür bir ilacı almak için reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Bu tür ilaçlarla ilgili yapılan çoğu araştırma yetişkinler üzerinde yapılmıştır. Çocuklar üzerinde yapılan birkaç çalışma ise ilaçların herhangi bir faydası olduğunu göstermemiştir.

Üst solunum yolu açıcılar (Dekonjestanlar)

Üst solunum yolu açıcılar, ağız yoluyla alınan hap ya da şurup şeklinde hazırlanmış adrenalin türü ilaçlardır (kan damarlarında kasılmayı sağlayıcı bir madde). Bu soğuk algınlığı ilaçları bağlı burun tıkanıklığı/şişliğini ve salgılarını azaltmak için verilirler.

Bu tip ilaçların kullanımıyla, çok alttaki sorunu gidermekten çok, hastalıkta görülen yakınmaları hafifleterek geçici bir süreyle rahatlama hissi uyandırmak amaçlanır. ancak yanlış dozda ve sıklıkta kullanımı halinde çocuklarda hızlı kalp atışı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere yol açabilirler.

Antihistaminikler (alerji ilaçları)

Antihistaminikler genellikle alerjik burun akıntısı ya da aksırığı azaltmak, deri döküntüsü, suçiçeği ve böcek ısırmalarında ise kaşıntıyı azaltmak amacıyla kullanılır. Salgıları azaltıcı ve gıcık giderici özelliklerinden dolayı bazı soğuk algınlığı ilaçlarının içinde de bulunmaktadırlar. En sık görülen yan etkileri uyuklama, ağız ve boğaz salgılarında kurumadır.
Burun damlaları ya da spreyleri

Tabî (fizyolojik) tuzlu su ihtiva eden burun damlaları ya da spreyleri burun içindeki salgıları yumuşatarak çocukların daha rahat nefes almalarına yardımcı olurlar. İlaç ihtiva eden burun damlaları ya da spreyler hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Ağrı kesici ve ateş düşürücüler

Reçetesiz satılan en yaygın ağrı kesiciler asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol ve ibuprofendir.
“Asetilsalisilik asit” ihtiva eden ilaçlar (örneğin Aspirin) çocuklarda ya da ergenlerde soğuk algınlığı, su çiçeği ya da gripten kaynaklanan ateşte kullanılmamalıdır, kullanıldığı takdirde Reye sendromu”na (karaciğer ve beyinde tahribat yaratabilecek bir hastalık) neden olabilir.
Bebek (6 aydan küçük) ateşi varsa mutlaka doktoruyla görüşülmelidir.
Çocuğa ilaç içirilemiyorsa fitil de kullanılabilir. Fakat sadece bir yolla ilaç verilmelidir. Hem fitil hem de ağızdan ilaç verilmemelidir...

Çocuğa verilen ilacın prospektüsü kullanmadan önce dikkatlice okunmalıdır

Birçok ilaçta olduğu gibi ateş düşürücülerde de açıkta bırakılmış ilaçların çocuklar tarafından yüksek miktarlarda içilmesi istenmeyen hatta ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında reçetesiz satılan ilaçlardan kullanmalı mıyım?

Çocuğunuz hasta olduğunda onun kendini daha iyi hissetmesini istersiniz. Birçok ebeveyn bu gibi durumlarda reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına sarılır. ağrı kesici ve ateş düşürücüler hariç, bunların işe yaradığına dair bir mevcut bir kanıt yoktur. Ayrıca bu ilaçların bazı yan etkileri çocuğunuzun kendini daha kötü hissetmesine neden olabilir.
Bunların yanı sıra bir de çok fazla ilaç vermeniz riski vardır. Bu nedenle doktor aksini önermedikçe aynı anda birden fazla ilaç kullanılmamalıdır.

Çocuğum soğuk algınlığına yakalandığında ne yapmalıyım?

Çocuğunuz soğuk algınlığına yakalandıysa bol sıvı verip dinlenmesini sağlayınız. Soğuk algınlığına virüslerin neden olduğunu ve bunun ilaçla tedavi edilemeyeceğini unutmayınız. Virüslerin kendi süreçlerini tamamlamaları gerekir, bu da aslında doktorunuzun yapabileceği çok fazla bir şey olmadığı anlamına gelir.
Fakat daha ciddi sorunlar ilk başta soğuk algınlığı olarak kendilerini gösterebilirler. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuza başvurunuz:
kulak ağrısı
• 72 saatten uzun süren ateş ya da 3 aydan küçük bebeklerde her türlü ateş.
aşırı uyku hali
aşırı huysuzluk ya da mızmızlık
• Deride kızarıklık, döküntü
hızlı nefes alma ya da zorlukla nefes alma
• Normale oranla daha az idrara çıkma
.....Bizimsağlık.....