Böbreğin Yeri, Görevleri
• Çocuklarda Böbrek Yetmezliği'nin Nedenleri
• Tedavi Seçenekleri
• Beslenme
• Yaşam Biçimi
• Sağlık Ekibi

BÖBREĞİN YERİ

» Böbreklerimiz, vücudumuzda yer alan ve fasulyeye benzeyen bir çift organdır.
Omurgamızın her iki yanında, karın boşluğu içerisinde ve bel bölgesinin biraz üzerinde yer alırlar.
» Yumruk yaptığımızda böbreklerimizin ne kadar büyük olduğunu kolayca anlayabiliriz.
» Yetişkin bir insanın böbreği 11.5 cm uzunluğundadır.
» Bu bölümde ağırlık ve yapı olarak çok küçük görünen bu organların vücudumuz için önemi hakkında bilgi alacağız.

Böbreklerimiz Vücudumuzun Sağlıklı Olabilmesi İçin Birçok Görev Üstlenmişlerdir. Bunlar:

Vücudumuzda Biriken Zararlı Maddeleri Temizleme:

» Vücudumuz bütün bir gün boyunca çok çalışmaktadır. Bu çalışma sırasında vücudumuzda istenmeyen ve zararlı maddeler oluşmaktadır. Böbreklerimiz süzgeç görevi görerek kanımızda biriken bu maddeleri temizlerler. Kanımız böbreklerimizden geçerken zararlı maddeler de böbreklerde bulunan süzgeçten süzülerek vücudumuzdan uzaklaştırılır.

Vücuttaki Su Dengesini Sağlama :

» Vücudumuzda bol miktarda sıvı bulumaktadır. Vücudumuzun iyi çalışması için bu sıvının belirli miktarda olması gerekmektedir. (Sıvının az veya çok olması probleme neden olabilir). Böbreklerimiz vücudumuzda bulunan sıvının dengede olmasını sağlarlar, bunu da idrar üreterek gerçekleştirirler. Vücudumuzda çok fazla sıvı bulunduğunda böbreklerimiz fazla idrar üretirler. Ancak havanın çok sı cak olduğu ve çok terlediğimiz zamanlarda böbreklerimiz az idrar üretir ve sıvı vücutta korunarak sıvı dengesi sabit tutulur.

Kan Basıncını Kontrol Etme:

» Kan basıncımızın (tansiyonumuzun) normal sınırlarda olması önemlidir. Kan basıncı yüksek olursa kalbimiz daha fazla çalışmak zorunda kalır. Vücudumuzda kan basıncını kontrol eden organlarımız böbreklerimizdir.

Kan Yapımına Yardım Etme:

» Böbreklerimiz ürettikleri bir hormon ile vücudumuzda kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olurlar. Bu neden önemlidir? Vücudumuzun çalışabilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Kırmızı kan hücreleri oksijeni tüm hücrelere taşırlar.
» Böbreklerimiz çalışamaz hale geldiğinde Eritropoetin olarak adlandırılan ilaç kullanmak durumunda olabilirsiniz. Bu ilaç vücudumuzun daha fazla kırmızı kan hücresi yapmasına yardımcı olur.

Kemiklerimizin Güçlü ve Kuvvetli Olmasını Sağlama:

» Böbreklerimiz vücudumuzdaki kalsiyum ve fosforun denge içinde olmalarını sağlar.
» Böbreklerimizin çalışması bozulduğunda kandaki fosfor miktarı artar ve kalsiyum azalır. Fazla olan fosfor miktarı kemiklerimizde bulunan kalsiyumun kana geçmesine neden olur. Bu durum kemiklerimizin zayıflaması ile sonuçlanır.

Böbreklerimizin üstlendiği bu görevleri yerine getiremediği zaman veya çalışmaz hale geldiklerinde bu duruma "Böbrek Yetmezliği" denilmektedir.
ÇOCUKLARDA BÖBREK YETMEZLİĞİNE NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

» Böbreklerin çalışmasına engel olabilecek birçok olay vardır., Bunlar: Doğumsal Kusurlar: Bazı durumlarda böbrekler veya idrar torbası anne karnında iken daha yeteri kadar gelişemez. Bu durumda böbreler ya çalışamaz yada küçük kalırlar İdrar Yollarında Tıkanıklık: Böbreklerimizin içinde yer alan kanalarda ve idrar yollarında meydana gelen tıkanıklık idrarın böbrekte birikmesine ve Böbreğin şişerek çalışamaz hale gelmesine neden olur. Kalıtımsal Hastalıklar: Bazı hastalıklar genetik olabilir. Bunun anlamı bazı hastalıklar anne yada babadan çocuklara geçer. Buna örnek olarak Polikistik Böbrek Hastalığı veya Alport Sendromu'nu verebiliriz. Nefrit: Nefrit adı verilen böbrek hastalığının farklı türleri vardır.Nefritin anlamı Böbreğin farklı bölümlerinin şişmesidir. Bu durumda böbreklerimiz görevlerini yerine getiremez. Sistemik Hastalıklar: Bu hastalıklara Lupus ve Diyabet'I ( şeker hastalığı) örnek olarak verebiliriz. Bu hastalıklar direkt olarak böbrekle ilgili değildir ancak vücudun değişik bölümlerine ve de böbreklere hasar verebilen hastalıklardır.