Gaz sancısı nasıl giderilir , gaz sancısı , gaz sancısına ne iyi gelir , yetişkinlerde gaz sancısı , gaz sancıları , gaz sorunu nasıl giderilir , gaz sancisi , gaz sancısı belirtileri , 0 , midedeki gaz nasıl giderilir , mide gazı nasıl giderilir , gaz sancısı nasıl olur , gaz sancisi icin ilaci spasmomen , gaz sancısı nerelere vurur , gaz ağrısına ne iyi gelir , bağırsaktaki gaz nasıl giderilir , gaz sancısının belirtileri , mide gazları nasıl giderilir , karında gaz sancısı , karındaki gaz nasıl giderilir , gaz nasıl giderilir , midede gaz sancısı , karındaki gaz sancısı , gaza ne iyi gelir , bağırsaktaki gazları nasıl giderebiliriz.

Gaz, bağırsaklarımız kasıldığı zaman, bir yerden diğer bir yere geçerken ağrı yapar.
(midemiz, karnımız kasılıyormuş gibi hissederiz).
Konuşurken, hatta yemek yerken içimize bir miktar gaz girer.
Daha sonra geğirerek bir kısmını çıkartırız, diğer bir kısmı da aşağı, anüse kadar gider.
Bazı insanlar konuşurken, yemek yerken çok gaz yutar.
Bazılarında da bakterilere bağlı olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşur.
Gaz ağrısı bazen doğum sancısı gibidir, aralıklı olarak gelip gider.


Nasıl tedavi edilir, Ne yapılmalıdır?
En doğru ve kolayı 1 bardak ılık su içip (yavaş-yavaş), rahat bir pozisyon almaktır. (uzanmak en iyisidir).
Çünkü bu bir safrakesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da.
Bir şeyler yiyip içmek; mideyi de, safrakesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi gelir.

Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan şikayetçi olanlar için:


YAVAŞ YİYİN!
Bence işe öncelikle sizde gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir beslenme günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, daha sonra da bu yiyeceklerden kaçınmanız oldukça faydalıdır. Fasülye, soğan, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, şekersiz sakızlar, tam tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurmanın gaz yapma olasılığı olan yiyecekler olduğunu bilmelisiniz. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir süre yüksek lif içeren yiyeceklerden uzak durun. Bunları beslenme nize yavaş yavaş haftalar içinde ekleyin. Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda bulunan glutene alerjikseniz de aşırı gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri, yoğurt tüketin. Eğer gazgaz


DOĞAL ÇÖZÜMLER
Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Ancak reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan dost bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt veya kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size yardımcı olacaktır. .
Tüm bu önerilere rağmen gaz sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Gaz sorununun daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, Crohn ile Ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa işaret edebiliyor. Özellikle bağırsak alışkanlığında değişiklik yaşayanlar, kronik ishal veya kabızlık sorunundan yakınanlar ve ailesinde kalın bağırsak hastalığı hikayesi olan kişilerin gaz sancılarını ciddiye almalarında fayda var. Bu durumda doktorunuz altta yatan bir sorun olup olmadığını anlamak için bazı incelemeler yapacak ve uygun tedavi planını oluşturacaktır.
şikayetleriniz devam ederse süt ürünlerini beslenmenizden tamamen çıkarmanız da gerekebilir. Aynı şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan kaçınmalısınız. Bu önerilere küçük porsiyonlar halinde yemek yemeyi, yediklerinizi iyice çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle değil, yavaş, keyifli, rahat bir şekilde yemek yemeği alışkanlık haline getirin. Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve düzenli egzersiz yapmak da probleminize iyi gelecektir.