Cıkolata Kisti Nedir ve Neden Olur ? Çikolata Kistinin Belirtisi ve Tedavisi

Çikolata Kistinin özel hiçbir Belirtisi olmasa da aslında en tipik sonucu kısırlık. Öyleyse hem çikolata Kisti taşıyıp hem de hamile kalmak isteyen kadınlar çocuk sahibi olabiliyorlar mı? Hangi yaş grubu kadınlarda görülüyor bu hastalık? Sebebi biliniyor mu? Kesin bir Tedavisi var mı?

Peki ya tekrarlama olasılığı? Oluşumunda yaşam tarzı mı etkili, yoksa sadece genetik yatkınlıktan mı kaynaklanıyor? Ve daha pek çok soru... Tüm sorularınızın yanıtları Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Senai Aksoy, çikolata Kisti (endometriosis) hastalığıyla ilgili bilmemiz gereken her şeyi anlatıyor...

Çikolata (endometriosis) Kisti nedir?
Eklenti 4324
Endometriosis’in oluşumunda iş hayatı, sigara kullanımı, hayat tarzı dış etkenlerin hiçbir etkisi yoktur. Bunun ortaya çıkmasında en büyük etken, genetik faktördür.

Bazı ailelerde genetik olarak yatkınlık söz konusudur. Sebebi, rahim içini döşeyen dokunun karın içinde çeşitli bölgelerde yapışmasıdır. En sık olarak da rahmin arkasındaki bölgede yapışır. Bu bölgede iyice ilerlerse rahim ile vajen arasındaki, hatta daha da ilerleyerek vajenle makat arasındaki bölgeyi de işgal edebilir ve bu durumda çok fazla ağrılara sebep olur.

Çikolata Kisti Neden olur?
Eklenti 4325
Endometriosis’in oluşumunda iş hayatı, sigara kullanımı, hayat tarzı dış etkenlerin hiçbir etkisi yoktur. Bunun ortaya çıkmasında en büyük etken, genetik faktördür.

Bazı ailelerde genetik olarak yatkınlık söz konusudur. Sebebi, rahim içini döşeyen dokunun karın içinde çeşitli bölgelerde yapışmasıdır. En sık olarak da rahmin arkasındaki bölgede yapışır. Bu bölgede iyice ilerlerse rahim ile vajen arasındaki, hatta daha da ilerleyerek vajenle makat arasındaki bölgeyi de işgal edebilir ve bu durumda çok fazla ağrılara sebep olur.

Çikolata kisti, “endometriosis” denilen hastalığın, yumurtalıklarda kist haline gelmiş şekline verilen ismidir. Endometriosis, genel olarak rahim içini döşeyen dokunun rahim dışında, karın boşluğunda çeşitli yerlere yapışması ve her ay adet kanaması gibi kanama olmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu endometriosis hücreleri yumurtalığa yapışırsa, her ay kanamalar yumurtalık içinde birikeceği için, bir süre sonra biriken kan kist haline dönüşür. Bu kistin içindeki sıvı da eski adet kanı olduğu için, bunu açtığınız zaman çikolata renginde bir sıvı akar. Bu nedenle adına çikolata Kisti denilir.


Çikolata Kistinin belirtileri nelerdir?
Eklenti 4327
Çikolata Kisti olan kadınların çoğunluğunda hiçbir özel belirti yoktur. Herhangi başka bir hastalığın Belirtisi olabilecek genel belirtilerdir görülenler. En önemli Belirtisi kısırlıktır. “Çocuğum olmuyor” diye doktora başvuran kadınların neredeyse 3’te 1’inde bu hastalık tespit ediliyor.

Endometriosis’in de çeşitli aşamaları vardır. Birinci aşamada karın içinde, karın zarının belli noktalarında bir iki odak varken, dördüncü aşamada çok yaygın endometriosis olabilir. Bütün organları birbirine yapıştıran, yumurtalıklarda kist oluşumuna Neden olan bir aşamaya gelmiş olur.

En önemli belirtileri; adet ağrısı, daha ileri dönemlerde cinsel ilişkide karında ağrı oluşması, adet öncesinde ya da sonrasında kahverengi akıntılardır. Genel olarak adeti bozan her türlü belirti, endometriosis Belirtisi olabilir.

Çikolata Kisti kimlerde daha çok görülür?


Endometriosis’in ortaya çıktığı belli bir yaş grubu yoktur. Adet gören kadınlarda her yaşta görülebilir. Doğum yapmamış kadınlarda olabildiği gibi doğum yapmış kadınlarda da ortaya çıkabilir.

Çikolata kisti, kısırlık sebebi olabilir. Kadın hamile kalırsa ve çikolata Kisti varsa, bu hamile kaldığı süre içinde kistin gelişimi duracaktır, çünkü kadın adet görmüyordur. Aynı şekilde karın içindeki odaklarda da kanama olmadığı için büyüme olmayacaktır, ama bir küçülme de beklenmez.

Çikolata Kisti nasıl tedavi edilir?

Eklenti 4328

Bu hastalığın Tedavisi kesinlikle cerrahidir. Bugünkü koşullarda hiçbir çikolata kisti, çok özel durumlar dışında, karın açılarak, klasik ameliyat yöntemleriyle ameliyat edilmemelidir.

“Kist her yeri sarmıştı, onun için yumurtalığı almak zorunda kaldık” denilir sıklıkla. Ancak, asla yumurtalıkların alınması gibi bir tedavi yoktur. Her şartta sadece kistin alınmasıyla tedavi mümkündür.
Çikolata Kistinin laparoskopiyle alınması özel bir ameliyattır. Laparaskopi ayrı bir eğitim gerektiren bi yöntemdir. Bu nedenle bu ameliyatı bunun eğitimini alan doktorlar yapmalıdır. Hiçbir şekilde açık ameliyat yapılmamalıdır.

Çikolata Kisti tedavi edilmezse ne olur?

Çikolata kisti, ilerleyici bir hastalıktır. Her adet döneminde burada birtakım mikro kanamalar olacak ve lezyon büyüyecektir. Başka taraflara da yayılma ihtimali vardır.

Bazen gizemli bir şekilde hastalık kendi kendine iyileşebilir de. Genel olarak ilerleyici ve tekrarlayıcı bir hastalık olduğunu kabul ediyoruz. Eğer yumurtalıklarda yerleşmişse ve bu çikolata kistleri tedavi edilmezse, yumurtalıkların deposunu olumsuz olarak etkileyebilir. İlerleyen aşamalarda tedavi edilse dahi o depo tekrar geri gelmez. Yani çikolata Kisti yumurtalıkların gücünü etkileyebilir.

Çikolata Kisti tedavisinde başarı kesin midir?

Çikolata Kistinin tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler, o anda var olan durumu ortadan kaldırır. Sebebi ortadan kaldırmak mümkün değildir. Çünkü bu hastalığın sebebini bugün tıbbi olarak bilmiyoruz.

Çikolata Kisti olan kadının çocuğu yoksa, Kisti aldıktan sonra hemen hamile kalmasını sağlıyoruz. Çocuk olmama problemini ortadan kaldırıyoruz.

Çikolata Kistinin sebebini ortadan kaldıramadığımız için tekrarlama ihtimali her zaman vardır. Cerrahi tedaviden sonra tekrarlamaması için yapılabilecek birtakım yöntemler vardır ancak bunların hepsi kadının üreme fonksiyonlarını engeleyen ilaçlardır. Bu ameliyatı kadın kısırsa ve çocuğu olsun diye yapıyorsak, ilk başta bu tedavi yöntemlerini kullanamıyoruz.

Çocuğu olamayan kadınlara nasıl tedavi uygulanır?

Eğer kadının çocuğu olmuyorsa 6 ay kadar kendi haline bırakıp hamile kalmasını bekliyoruz. Bu 6 ay içinde hamile kalırsa hastalık ilerlemeyecektir, hatta bazen tedaviye olumlu katkısı olabilir. Eğer hamile kalamazsa, hemen tüp bebek gibi diğer tedavi yöntemlerine geçerek hamile kalmasını sağlıyoruz.

Çikolata Kisti ameliyatı kısırlık değil de ağrı gibi başka bir sebeple yapılmışsa, çocuk sahibi olmak isteme gibi bir sorun yoksa, doğum kontrol hapları, hormon ilaçları ile tedaviye devam edilir. Bu ilaçlar, rahim içi dokunun gelişmesini engellediği gibi çikolata Kistinin gelişmesini engeller ya da ilerlemesini yavaşlatır.