Erken aşamada öğrenme zorluğu yaşayan Alzheimer hastaların ilerleyen dönemde kafa karışıklığı ve çevresine ilgisizliği artıyor. Kelimeleri, nesneleri ve yüzleri hatırlamakta güçlük çekmeye, akıl yürütmede zorlanmaya başlıyorlar. Alzheimer’ın erken aşamalarında hâlâ gündelik işlerini yapabilir durumda olan hastaların bu fonksiyonlarında yavaş yavaş kayıplar oluyor. Basit, gündelik işleri yapamıyorlar. Alzheimer hastalarında kolay sinirlenme, aşırı kuşkuculuk, depresif ruh halinin yanı sıra kimi zaman saldırgan davranışlar da ortaya çıkıyor.

Temel fiziksel ihtiyaçlarını bile bakımını üstlenenler sağlıyor. Hasta yakını da bu dönemde psikolojik olarak yıpranıyor ve desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Alzheimer’li hastaların bakımı oldukça güç. Hastalığın semptomları ve seyri farklı geliştiği için hasta yakınlarının yaklaşımları, tutumları, alacağı tedbirler de değişebiliyor. Ancak sabır, anlayış ve esneklik size ve hastanın hayal kırıklığıyla baş etmesine yardımcı olacaktır. Alzheimer hastaları, yapılması gereken bir iş güçleştiğinde ya da imkânsız hale geldiğinde hayal kırıklığı, heyecan ve hatta saldırganlıkla tepki verebilir. Bu gibi durumlarla başa çıkmak ve hastayı rahatlatmak için öneriler:

Hastanın gün içinde en sakin ve uzlaşmacı olduğu zamanları belirleyin. Banyo ya da doktor randevusu gibi en zor işleri bu zamanlarda organize edin. Günlük ya da haftalık rutinin hem onun hem de sizin hayatınızı kolaylaştıracak, karmaşıklığı çözecek şekilde programlayın.
Günlük rutinde yapılması gereken işlerde hastayı da dâhil edin. Tıraş makinesini çalıştırmaya başladığınızda kendi kendine tıraş olabiliyorsa, kendisinin yapmasına izin verin. Eğer siz giyinmeye hazırladığınızda kıyafetleri rahatça giyebiliyorsa, o zaman bırakın kendi işini kendisi yapsın.
Seçeneklerini sınırlarsanız daha kolay karar vermesini sağlarsınız. Örneğin bir dolabın içinde değil, iki kıyafet arasından seçim yapmasını isteyin. Yemek zamanlarında ya da sohbet esnasında daha kolay konsantre olabilmesi için dikkatini dağıtacak şeyleri azaltın.
İşler olması gerektiğinden daha uzun zamanda yapılacaktır, buna kendinizi hazırlayın. Basit işleri tamamlamak için daha fazla zaman ayırın ki hastayı acele ettirmeyin.

Esnek olmaya çalışın

Alzheimer’li hasta, fiziksel performansları ve gündelik işlerini yapma becerisi durmadan azalacaktır. Günden güne bile aradaki farkı görebilirsiniz. Bu nedenle esnek olmaya ve gerekliliklerden dolayı rutine ayak uydurmaya çalışın. Sevdiği bir yemek birdenbire hoşuna gitmeyebilir, her gün aynı kıyafeti giymekte ısrar edebilir. Eğer böyle davranırsa aynı tip kıyafetler alıp banyo yaptığında kirlileri temizlerle değiştirebilirsiniz.
Hastanın işleri en az yardımı alarak yapmasına izin verin. Standartlarınızı gevşetin, her şeyin olması gerektiği gibi olmasına çabalamayın. Örneğin hasta her gün yıkanmak zorunda değil, özellikle de banyo yapmak onu rahatsız ediyorsa.

Güvenli bir ortam hazırlayın

Alzheimer hastalığı yargıyı ve sorun çözme yeteneğini zayıflatır, hastanın yaralanma riskini artırır. Evi, hastanın mümkün olduğu kadar rahat hareket etmesine yardımcı olacak şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz.

Hastanın dolaşmasına engel olacak ya da düşmesine neden olabilecek halı, uzatma kablosu ve dağınıklıktan kaçının. Kritik alanlara korkuluklar koyarak düşmesini önleyebilirsiniz.
İlaç, alkol, temizlik malzemeleri gibi tehlike arz edebilecek eşyaların olduğu dolapları kilitleyin.
Yanıkları önlemek için su ısıtıcısının 49 C’nin üzerinde olmamasına dikkat edin.
Evde ilkyardım seti, yangın söndürücü ve yangın alarmı bulundurun. Hasta sigara içiyorsa, yalnızken içmemesine dikkat edin. Kibrit ve çakmaklar sizin elinizin altında olsun.

Hasta yakınlarından yüzde 50′si depresyonda

Bizim toplumumuz için bir sayı vermeniz münkün mü?

İdeal olarak her semtte olması lazım. Özellikle büyük semtlerin her birinde gündüz bakımevlerinin olması şart. Gündüz bakımevlerini yaşlı kreşi gibi düşünün, hani çalışan anne-babalar çocuklarını sabah götürüp bırakıyorlar, ak*şam alıyorlar. Gündüz bakımevi de böyle bir amaca hizmet ediyor. Herkesin doğal ihtiyaçları var. Alışverişe gitmek zo*runda, bankadan para çekmek zorunda, hiçbir şey olmasa bir gün nefes almak zorunda. Aile hastasını isterse haftada bir kere getiriyor, sabah bırakıp akşam alıyor, o esnada işini gücünü yapıyor, psikolojik olarak rahatlıyor. Alzheimer hastasının tedavisinde hasta yakınının önemli bir yeri var. Onun da sağlıklı olması lazım. Diğer hastalıklardan çok farklı olarak Alzheimer sadece hastayı değil ailesini de ya*kından etkiliyor. Hatta Alzheimer uzmanlarının kullandığı bir deyim vardır: “Başlangıçta bir hastanız vardır, zamanla iki hastanız olur” diye. Çünkü Alzheimer hasta yakınları*nın yüzde 50′si depresyon belirtileri gösteriyorlar.

O zaman Alzheimer hastasını tedavi ederken, hasta yakınını da gözden kaçırmamak lazım.

Alzheimer hastalığı , alzheimer tedavisi , alzheimer hastalığının nedenleri , alzheimer nedir , alzaym , Alzaymır belirtileri , alzheimer hastalığı tedavisi , Alzaymır tedavisi , Alzaymır hastalığı tedavisi , alzeymir hastaligi nasil olur , Alzaymır için deprasyon ilacları , köri alzheimer yararlı olur mu , iş eş arkadaş, yaygın Lewy cisimcikli hastalık, dlb hastaligi, Alzaymır Hastasına Nasıl bakılır, alzemır hastası, Alzaymır hastalığı belirtileri, Alzaymır hastalığının belirtileri, alzheimer için en iyi ilaç hangisi, alzheimer, gel git hafiza kaybi nedenleri, depresyon alzaimere neden olurmu, Alzaymır hastası ne zaman ölür, Alzaymır tedavi.