Mydriad genetik şirketi, Flurizan® (tarenflurbil) adlı, Nature dergisinde de yayınlanan, yeni Alzaymır ilacını duyurdu.

Önceki hayvan çalışmalarında, Flurizan'ın seçici olarak toksik amiloid beta 42 seviyesini düşürdüğü, ve seçici amiloid düşürücü maddeler (SALA) sınıfının ilk üyesi olduğu gösterildi. Bu maddenin amiloid öncü proteinine (APP) etki eden gamma sekrataz enzimi üzerinden etki ettği tespit edildi.

Araştırmanın tam sonuçlarının 29 temmuz 2008'de Şikago'da yapılacak olan Alzaymır Topluluğu Uluslar arası konferasında tartışılması bekleniyor.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, insan beyninin olağan olarak ürettiği amyloid beta proteini, yine olağan biçimde beyinden uzaklaştırılıyor, ancak Alzaymır hastalarında bu konuda sorun ortaya çıkıyor.

Araştırma, Alzaymır hastalarının beyinlerinin bu proteinleri neden biriktirdiklerinin anlaşılmasını ve ilaç firmalarının bununla ilgili bir ilaç üretmelerini sağlayabilecek.

Araştırmayı yapan ekipten, Washington Üniversitesi mensubu Dr. Randall Bateman, telefonla yaptığı açıklamada, Alzaymır hastalığı taşıyan kişilerin beyinlerinde amyloid beta'nın oldukça çok miktarlarda bulunduğunun bilindiğini belirterek, hastalığa sahip kişilerin beyinlerinde, bu proteinin, normal kişilerin beyinlerindekine göre 100 ila 1000 kat fazla olduğunu ifade etti.

Bateman, "burada soru, bu miktarda proteinin nasıl olup da birikebildiğidir" dedi.

Araştırma ekibinin, Alzaymır hastası 12 kişiyle, hasta olmayan 12 kişiyi karşılaştırdığını belirten Bateman, her iki grubun beyinlerinin de amyloid beta proteinini aynı oranda ürettiğini, ancak hasta kişilerin beyinlerinin bu proteini, normal kişilerin beyinlerine oranla yüzde 30 daha az temizleyebildiğini belirlediklerini ifade etti.

Bateman, "sanıyorum bu da bize, Alzaymır hastalığındaki tersliğin ana mekanizmasını gösteriyor" diye konuştu.

Söz konusu proteinin beyinden temizlenmesinin azalma sürecinin başlaması, hastalığın da başlangıcı olarak alınırsa, Alzaymır beyindeki mental bozulmaya yol açmadan yaklaşık 10 sene önce ortaya çıkıyor.

Betaman, beyinde bozulmanın başlaması öncesindeki bu uzun sürenin, aynı zamanda, beyindeki amyloid beta miktarının dış müdahaleyle temizlenebilmesi, dolayısıyla hastalığın sonuçlarının ortaya çıkmasının geciktirilmesi için de yeteri kadar uzun bir süre olduğunu ifade etti.

Yapılan bir çok araştırma, bu proteinin beyinden temizlenmesini sağlayamamıştı çünkü bu araştırmalarda hastalığa ilerlemiş halinde müdahale edilmeye çalışılmıştı. Şimdi, proteinin temizlenmesinin azalma süreci başlar başlamaz bunu tersine çevirecek bir ilaç üzerinde yoğunlaşılabilecek.

Alzheimer hastalığı , alzheimer tedavisi , alzheimer hastalığının nedenleri , alzheimer nedir , alzaym , Alzaymır belirtileri , alzheimer hastalığı tedavisi , Alzaymır tedavisi , Alzaymır hastalığı tedavisi , alzeymir hastaligi nasil olur , Alzaymır için Deprasyon ilacları , köri alzheimer yararlı olur mu , iş eş arkadaş, yaygın Lewy cisimcikli hastalık, dlb hastaligi, Alzaymır hastasına nasıl bakılır, alzemır hastası, Alzaymır hastalığı belirtileri, Alzaymır hastalığının belirtileri, alzheimer için en iyi ilaç hangisi, alzheimer, gel git hafiza kaybi nedenleri, depresyon alzaimere neden olurmu, Alzaymır hastası ne zaman ölür, Alzaymır tedavi.