Rdw Düşüklüğü

Hastalıklar forumunda Rdw Düşüklüğü konusunu görüntülemektesiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi ektedir. Bu yazımızda Rdw Düşüklüğü hakkında bilgiler derledik siz kullanıcılarımız için. Konu ile ilgili yazılmış en yeni yazıları sunuyoruz.

RDW:


Kırmızı kan hücrelerinin dağılım genişliğidir. Ancak gelişmiş otomatik kan sayım cihazları tarafından belirlenebilir. Kırmızı kan hücreleri de görülen anizositoz hakkında bilgi verir. Anizositoz, kırmızı kan hücrelerinin boyutlarındaki farklılığın bir ifadesidir.

* Demir eksikliği anemisinde MCV düşük, RDV yüksektir.
* Beta talassemi minör’de MCV düşük, RDV normaldir.

Kırmızı Küre Dağılım Genişliği (KKDG) (RDW) aslında Kırmızı Küre hacim dağılımının varyasyon katsayısıdır. Her cihazın farklı üst sınır değerleri olmasına rağmen % 14’ün üzerinde olması patolojik yani hastalık yapıcı olarak kabul edilmektedir. Bu parametrenin artışının, besinsel eksikliklere bağlı gelişen anemilerde ve özellikle de demir eksikliği anemisinde ilk bulgu olduğuna dair bilimsel yayınlar vardır.

Kırmızı Küre Dağılım Genişliği (KKDG) (RDW) ayrıca Talasemi taşıyıcılığı ile demir eksikliği anemisi ayırıcı tanısında kullanılmaktadır. (Talasemi taşıyıcılığında normal, demir eksikliği anemisinde ise artmıştır)

Rdw yi tek başına değerlendirmemek gerekiyor. Bunun yanında diğer hemogram testleri ile birlikte değerlendirmek gerekir. Bunun dışında vitamin B12 eksikliğinde veya demir eksikliğinde düşük çıkabilir bu testleri yaptırmanızı öneririm.