Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Santral Protrüzyon Nedir

 1. #1
  yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2009
  Mesajlar
  38,203

  Standart Santral Protrüzyon Nedir

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  Santral Protrüzyon Nedir

  Lomber vertebra korpus uçlarında osteofit formasyonları, endplatelerde schmorl nodülü ve vertebra korpuslarında fokal yağlanma/hemanjiom ile uyumlu olabilecek sinyal değişikliklerinin ve intervertebral disklerde sinyal intensite ve yükseklik kaybının eşlik ettiği lomber spondilozis bulguları mevcuttur.


  Kesitler dahilinde T10-11 intervertebral diskinde spinal korda belirgin bası yapan posterior Santral Protrüzyon izlenmişir.


  L1-2 intervertebral diskinde sol foraminal geniş tabanlı Protrüzyon mevcuttur.Anterior epidural yağ mesafesi obliteredir.Sol nöral foramen daralmıştır.
  L2-3 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging mevcuttur. Anterior epidural yağ mesafesi obliteredir.Bilateral nöral foramenler daralmıştır.
  L3-4 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging mevcuttur. Anterior epidural yağ mesafesi obliteredir.Bilateral nöral foramenler daralmıştır.
  L4-5 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging mevcuttur. Anterior epidural yağ mesafesi obliteredir.Bilateral nöral foramenler daralmıştır.
  L5-S1 intervertebral diskinde sağ mediolateral anüler yırtığın eşlik ettiği Protrüzyon mevcuttur. Anterior epidural yağ mesafesi obliteredir. Sağ nöral foramen daralmıştır.


  Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmakta olup intensitesi normaldir 2. #2
  yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2009
  Mesajlar
  38,203

  Standart

  C3-C4 diskinde küçük protrüzyon

  Merhaba
  Ben baş dönmesi şikayeti için doktora gittim Servikal Spinal MR çekilde. Orada yorum bölümünde C3-C4,C4-C5,C5-C6 ve C6-C7 disklerinde non-kompresif bulging.Kesit planına giren D3-D4 diskinde non-kompresif postero-santral küçük protrüzyon. Bu yorum nedir?
  Şu anda baş dönmesi yok

  sizin MR raporunuza göre boynunuzda değişik hasarlara neden olan 4 adet boyun fıtığı ile sırtınızda bir adet fıtık mevcuttur.


  raporlarınıza göre , sırtta 1 adet fıtık bulunuyor.


  normal bir insanın sırtında 12 adet omur vardır ve bunlara "Thoracal omur" veya “ Dorsal omur” denir. ve Thoracal’in baş harfi "T "harfi ile veyahutta Dorsal ‘in baş harfi olan “ D” ile numaralandırmak suretiyle kaçınçı sırt omuru olduğu izah edilir.


  sırtta 12 tane bel omuru olması nedeniyle , normal bir insanda sağ tarafta 12 , sol taraftada 12 aralık olmak üzere toplam 24 adet fıtık çıkış yeri bulunmaktadır.


  MR raporunda görülen fıtık ;
  3. sırt omuru ile 4.sırt omuru arasında ( T 3-4 ) yani ( D3-4 ) bulunmaktadır.


  bu fıtığın anatomik yeri ameliyat için uygun değildir.. zira , söz konusu sırt omurları her iki taraftan 12 kaburga ile sabitlenmiştir. ayrıca bu bölge ; akciğerlerin bulunduğu negatif basınç altındaki göğüs boşluğu içindedir.


  bu bölgede yapılacak her ameliyat ; gerek konumu ve gerekse akciğerlerin bulunduğu negatif basınç alanında olması nedeniyle ilerde solunum problemlerinide beraberinde getirir.
  Bu bölgede yapılacak ameliyatlar ya ölüm getirir , ya hayat boyu felç durumuna neden olur.
  yani kaş yapayım derken , göz çıkarma durumu vardır..


  genel prensip ; sırt bölgesinde olan fıtıkların ameliyatsız tedavi edilmesidir. kaldı ki ; 1 adet fıtık ameliyatla alınsa bile ilerde geri kalan 23 ayrı yerden yine fıtık olabilir. yani ameliyatın garantisi olmadığı gibi , her fıtığında da zaten ameliyat yapılması gereksizdir.


  boyun fıtıklarınıza gelince...


  kısaca boyun anatomisi hakkında bilgi vereyim.


  boyunda 7 adet omur cismi bulunur.
  Yapıları itibarıyla bel omurlarından tek farkları, daha küçük olmalarıdır. Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur. Bu kıkırdak yapının yırtılarak , omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması donucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denir. boyun omurlarına tıpta "cervikal vertebralar " denir ve kısaca Cervikal kelimesinin baş harfi olan "C " ile numaralandırılır.


  sizin MR raporunuza göre görülen 4 boyun fıtığı =
  1) C 3-4 ( 3.ve 4. boyun omuru arasında ) ,
  2) C 4-5 ( 4.ve 5. boyun omuru arasında )
  3) C 5-6 ( 5. ve 6. boyun omuru arasında ) ve
  4) C 6-7 ( 6. ve 7. boyun omuru arasında ) bulunmaktadır.


  Her dört boyun fıtığının büyüklüğü minimal ( çok ufak ) olup ; önlerinden geçen sinir damarlarına bası yapmamaktadır.
  Bu nedenle şu haliyle pek tehlike arz etmeyen , fakat dikkatle takip ve kontrol edilmesi gereken fıtıklardır.


  boyun ; anatomik yapısı itibarıyla çok narin ve tehlikeli bir bölgedir. boyunda 7 adet omur bulunduğundan sağ ve sol tarafta toplam 14 adet boyun fıtığı çıkış yeri mevcuttur.
  bu durumda sizde buluna 4 adet boyun fıtığı cerrahi olarak tedavi edilse bile ilerde geri kalan 10 farklı yerde başka bir boyun fıtığı çıkma riski büyüktür. yani cerrahi tedavinin garantisi olmadığını ve ilerde tekrar boyun fıtığı olma riskinizin mevcut olduğunu belirtmek isterim.


  esasen ; 4 adet boyun fıtığınızın minimal büyüklükte bulunması ve önlerinden geçen sinir damarlarına bası yapmaması nedeniyle cerrahi tedavininde kati surette yeri bulunmamaktadır.


  servikal lordoz düzleşmesine gelince ;


  servikal kelimesinin boyun anlamına geldiğini belirtmiştim.
  boyun düzleşmesi ; tek başına bir hastalık değildir. boyunda meydana gelen bazı hastalıklar sonucu ortaya çıkan klinik bir belirtidir.


  İnsan omurgası, kafa tasının altından kuyruk sokumunun bitimine kadar, toplam 33 adet omurdan ve aralarında disk denilen kıkırdaklardan oluşur. Yandan bakıldığında boyun, sırt ve bel bölgesi hepsi bir arada ;omurgada S harfine benzeyen bir şekil meydana getirir.
  Müstakil bakıldığında ise; boyun bölgesinde öne bakan "C " harfi ,
  sırt bölgesinde arkaya bakan " C" harfi ,
  bel bölgesinde ise ; boyunda olduğu gibi yine öne bakan "C " harfi şeklinde tatlı bir yuvarlanma görülür..
  bu durum ; normal anatomik yapıdaki her insanda görülen bir durumdur.
  Boyun, 7 adet omurdan ve aralarındaki disklerden oluşmaktadır. dediğim gibi ,bu yapılar yandan açıklığı öne bakan bir eğilim gösterir.


  ancak ; kireçlenme , boyun fıtığı , travmalar , sinir damarlarında sıkışma , yanlış yastık kullanım gibi bazı durumlarda , boyun kaslarının kasılması neticesinde boyundaki bu konveks tipteki yapı ( yani lordoz ) bozularak, düz bir hale gelir.
  yandan bakıldığında boyun omurları bir cetvel gibi dümdüz görünür.. bu duruma tıpta "servikal lordoz düzleşmiştir" denir.


  sizde boyun fıtığı olması nedeni ile adele spazmına bağlı olarak cervikal lordoz düzleşmiştir.. yani tekrar edecek olursak ; servikal lordoz düzleşmesi tek başına bir hastalık değil , boyundaki bir hastalık sonucu ( boyun fıtığı gibi ) ortaya çıkan klinik bir bulgu , belirtiidir...szin gibi boyun fıtığı olan hemen her hastada röntgen filmlerinde ortaya çıkan bir durumdur.


  boyun ağrısı ile birlikte baş ağrısı , kulaklarda çınlama , uğultu , baş dönmesi , mide bulantısı , uyku bozuklukları birlikte ya da tek başına kol ağrısı da olabilir. Hatta, arkada kürek kemiği alt hizasına, önde göğüse vuran ağrılar oluşabileceğinden, hastalar kalp hastası olduklarını zannedebilirler.


  Boyun fıtığı korkulacak bir durum değildir. Birçok hastalıklar gibi erken teşhis konulması önemlidir. Uygun bir tedavi programıyla hastalık kontrol altına alınabilir.
  Tedavide; hastanın eğitimi, ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi ve egzersiz yer almaktadır. Yapılan tedavilere cevap vermeyen ve fıtığı ilerleyen hastalarda cerrahi müdahele gerekebilir. Ancak, bu durum sık değildir. zaten , cerrahi tedavinin garantisi olmadığını yukarda gerekçeleri ile izah etmiştim.


  şikayetleriniz fizik tedavi ile tamamen geçecektir.
  ancak bu arada ; hastanın günlük yaşantısı düzenlenmeli ve ağrıyı azaltan ve artıran durumlar kendisine hatırlatılmalıdır:
  1. Ağırlık kaldırmaması,
  2. Ağır işler yapmaması,
  3. Ters hareketlerden kaçınması
  4. Ortopedik boyun yastığı kullanması
  5. Orta sertlikte bir yatakta yatması,
  6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaması,
  7. Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği ,
  8. Ağrıları tamamen geçse bile egzersizlerini hergün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır. ( örneğin ; öğretmenler , çok kitap okuyan öğrenciler, banka memurları , operatörler , daktilo ve bilgisayar kullanıcıları , çok fazla örgü-biçki-dikiş-nakış işi yapan ev hanımları , halı ve kilim dokuyucuları , plan ve proje yapan çizim yapan mimarlar , uzun süre tv seyreden ya da kahvehanelerde kağıt vs. oynayan kişilerde boyun adeleleri hareket etmediği için tembelleşir ve zayıflar...ilerdede her zaman boyun fıtığı riski taşırlar )


  benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir sürede kaliteli ve yoğun tam bir fizik tedavi görmenizdir.
  geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.


  Dr. Ümit Hazar

 3. #3
  Status
  Offline
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  24.Kasım.2012
  Mesajlar
  1

  Post meraba

  benim 20 senedir boyun ve sırt ağrılarım var mr sonuçlarım şunlardır..

  doktor bey açıklık getirirseniz sevinirim

  Açıklığı sola bakan skolyoz mevcuttur.

  T5 vertebra korpusunda fokal yağlı hemanjiom mevcuttur.

  Alt torakal end platelerde schmorl nodüllerine ait indentasyonlar mevcuttur.

  L2-3 düzeyinde posterosantral protüzyon annüler yırtık, tekal saka bası dikkati çekmiştir.

  servikal disklerde hidrasyon kaybı c4-5 diskinde yükseklik kaybı mevcuttur.

  c3-4 düzeyinde posterosantral protrüzyon, annüler yırtık , anterior subaraknoid mesafeye bası mevcuttur.

  c5-6 düzeyinde posterosantral protüzyon mevcuttur.

  c6-7 düzeyinde posterosantral protüzyon mevcuttur.

  cevaplarınızı bekliyorum

Bu Konu için Etiketler