Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: peçete ve yapımı

 1. #1
  yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2009
  Mesajlar
  38,203

  Standart peçete ve yapımı

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  peçete yapımı  kullanılan malzemeler:  50 cm patiska (ya da elinizde olan lastikli veya sert olmayan düz renk kumaş)

  50 cm renkli kumaş

  50 cm desenli kumaş

  dikiş iğnesi, çelik toplu iğne

  30 cm cetvel, mezura, kalem, parşömen kağıdı, sabun

  8 no nakış ipi

  beyaz dikiş ipliği, makas, nakış makası

  teknikler:  bohça köşe (beyaz kumaştan oluşan köşe)

  bordürlü köşe (pembe ve desenli kumaştan çift kat olan köşe)

  el aplikesi (yoncanın uygulanması. makine aplikesi daha sonra gösterilecek.)

  yapılışı:  bohça köşe: önce patiskadan iplik çekerek 30 x 30 cm büyüklüğünde parça kesin. 5 cm genişliğinde (kıvırma payı dahil) bir köşe yapmak için parçanın (ters tarafının) bir köşesinden 2 yana doğru 10′ar cm (yapmak istediğiniz köşe genişliğinin 2 katı kadar) ölçüp, kalemle işaretleyin. işaretlediğiniz noktaları cetvelle bir çizgi çekerek birleştirin. çizgi hizasında ikiye katlayın. bezi çizdiğiniz yeri iğneleyin. iğnelediğiniz kısmı makinede kenarda 1 cm açıklık kalacak şekilde dikin. dikişin dış kısmında kalan ufak üçgen parçayı dikişe 0.5 cm kalacak şekilde kesin. düzgün durması için dikişin arka kısmını iyice açarak ütüleyin.

  kumaşı ters çevirince (içini dışına) köşenin olduğunu göreceksiniz. kenar kısımlarını da düzgün bir şekilde baştan ve sondan ölçerek eşitleyin. kenarın üst kısmından 1 cm içeri kıvırarak iğneleyin. (resim 2)

  iğnelediğiniz yeri elde dikip, ütüleyin. (resim 3) böylece bohça köşe tamamlandı.

  bordürlü köşe: desenli kumaştan 2 adet 30 cm’den biraz fazla uzunlukta, 3 cm genişliğinde ince şeritler kesin. iplik çekerek kenarlarını düzeltin. ikiye katlayıp, iğneleyip ütüleyin (resim 4).

  pembe kumaştan 2 adet 30 cm’den biraz fazla uzunlukta, 6 cm genişliğinde kalın şeritler kesin. iplik çekerek kenarlarını düzeltin. (resim 5)

  bir desenli ince şerit, bir pembe kalın şerit alıp; pembe şeridin kenar kısmına, desenli şeridin katlı kısmı içe bakacak şekilde iğneleyin. ve desenli şeridi ortasından aşağı doğru makineyle dikin. diktiğiniz yeri iyice açıp, ütü bastırın. aynı şeyleri diğer 2 şerit için de yapın. (resim 6)

  oluşan 2 şeridi yüzleri birbirine bakacak şekilde üstüste koyun. köşeyi yapabilmek için pembe kumaştan desenli kumaşa doğru çarpraz 45 derecelik bir makine dikişi atın. dikişin dışında kalan küçük üçgeni kesip çıkarın. düzgün durması için dikişin arka kısmını iyice açarak ütüleyin. (resim 7)

  şimdi şeridi açınca bordürlü köşenin oluştuğunu göreceksiniz. (resim 8)

  şimdi de bordürlü köşeyi örnek bezinin üzerine yerleştirin. bunun için patiskadan yaptığınız örnek bezini ters koyup, kenar kısmına bordürlü köşeyi ters şekilde yerleştirin. ve ikisini birbirine iğneleyin. (resim 9) iki kenarın uç kısımlarını makineye vurun.

  ters çevirip (içini dışına) pembe kumaş üstte, beyaz altta kalacak şekilde iyice ütüleyin. şeridin patiskadan uzun fazlalıklarını kesip temizleyin. pembe şeridin kısa kenarlarını içe katlayıp, iğneleyin. makineyle pembe köşe şeridin bir kısa kenarından başlayarak, desenli şeridin hemen altından geçerek ikinci kısa kenara gelene kadar dikin. (resim 10) böylece bordürlü köşe tamamlanmış oldu.

  el aplikesi: yonca şekli verdiğiniz parşömen kağıt kalıbına göre, kalınca bir kağıtla yonca kesin. pembe kumaşı da yonca şeklinde (her tarafından 0.5 cm fazlalık vererek) keserek, altına kumaş telayı ütüleyerek yapıştırın. iğneyle kağıt kalıba tutturun. bunu patiska örnek bezinize gizli dikişle elde dikin. dikilecek az bir kısım kalınca kumaşı kağıda tutturduğunuz teğelleri sökün ve kağıdı çekip çıkarın. kalan kısmı dikin. ardından mor iplikle yoncanın etrafına iğneyle zürefa geçin. (resim 11)

  ipuçları:  malzemeleri fazla fazla yazdım. siz elinizdeki ufak tefek parçaları değerlendirebilirsiniz.

  çelik toplu iğne kullanırsanız kumaşta iz bırakmıyor. ayrıca iğneleri kumaşa enine şekide geçirirseniz, makine üzerinden geçebiliyor. çoğu yerde teğele gerek kalmıyor.

  yapamadım diye ümidinizi yitirmeyin. ütülediğiniz zaman çoğu sorun kapanıyor. yani yaptığınızı ütü gösteriyor. 2. #2
  yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2009
  Mesajlar
  38,203

  Standart Cvp: peçete ve yapımı

  ellerine saglik canim cok yararli bir paylasim

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Nisan.2010, 16:06
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Haziran.2009, 04:05
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Haziran.2009, 19:16
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Haziran.2009, 01:13