anakart tamiri nasıl yapılır, anakart nasıl onarılır, anakart arızaları, doğru anakartı tespit etmek, elektronik kartlar nasıl yapılır, pc arızaları, bilgisayar anakart tamir için otomatık tespıt cihaz, elektronik tamiri nasıl yapılır, anakart tamiri anlatım, cd rom nasıl sökülür, ana kart nasıl temizlenir, işlemci arızaları, elektronik kart tamiri nasıl yapılır, klavye TAMİRİ nasil YAPILIR, pc nasıl sökülür, ekran kartı nasıl takılır resimli anlatım, anakart nasıl yapılır, anakart tamir şeması, anakart tamiri resimli anlatım, anakart tamiri anlatımı, pc anakart arıza notları, anakart arıza nedenleri, işlemci fan sökme, elektronik kart arızaları tamiri nasıl yapılır, anakart değişimi nasıl yapılır

Anakart nasıl Onarılır?
anakart tamiri nasıl yapılır anakart

"Bilgisayarım açılmıyor!" Çevrenizde bu şikayeti şimdiye dek kim bilir kaç kez duymuşsunuzdur. İşletim sistemi hatalarında da bu söylenir ama biz burada işletim sisteminden önce bilgisayarın hiç açılmamasından anakart tamiri nasıl yapılır anakart ekrana görüntü gelmemesinden veya BIOS'un düzgün yüklenememesinden bahsediyoruz. diskinizi formatlamanızın anakart tamiri nasıl yapılır anakart Windows'u baştan kurmanızın bu sorunu çözmesi mümkün değil; çünkü sisteminizde fiziksel bir problem var.

Deneyimli anakart tamiri nasıl yapılır anakart teknik bilgisi yüksek kullanıcılar anakart tamiri nasıl yapılır anakart bunun esas nedenlerini araştırabilir anakart tamiri nasıl yapılır anakart ellerinde varsa çeşitli bileşenleri deneyerek "sorun anakartta anakart tamiri nasıl yapılır anakart bellekte anakart tamiri nasıl yapılır anakart işlemcide veya ekran kartında" diyebilirler ancak bunun ötesinde bir şey söylemek zordur ve "teknik servisi" ziyaret etmek kaçınılmaz hale gelmiştir.

Peki anakart tamiri nasıl yapılır anakart diyelim ki deneyimli bir kullanıcısınız; overclock da yapıyorsunuz. birden sisteminiz açılmamaya başladı. Sorun nerede olabilir? Herhalde bu soruya çoğunluk işlemci yanmıştır diye cevap verir; anakartta işlemci kadar zorlanan saat üretici veya voltaj regülatörü entegrelerinde bir problem çıkacağı akla gelmez. veya sistem açılıyor ama klavye ya da fare bulunamıyor; nedeni ne olabilir? Kısacası sorununuzun önce bir teşhis edilmesi gerekiyor. Ondan sonra akla gelen soru ise teşhis edilen arızanın onarılıp onarılamayacağı.

Türkiye'de pek çok donanım bileşeninin onarımı yok; bazı bileşenlerde ise sadece belirli onarımlar yapılabiliyor. Onarım veya yenileme için yurtdışına anakart tamiri nasıl yapılır anakart üreticiye gönderilen her ürün zaman ve para kaybı demek. Öncelikle bir ürünün kargo bedelinin üründen pahalıya mal olmaması için toplu gönderiler yapılması gerekiyor. Bu da zaman kaybı demek. garanti ile ilgili yasalara göre onarım süresi 1 ay ve firmalar buna uymakta zorlanabiliyorlar. İkincisi anakart tamiri nasıl yapılır anakart bu onarımların Türkiye'de yapılabilmesi anakart tamiri nasıl yapılır anakart paranın Türkiye'de kalması anakart tamiri nasıl yapılır anakart değerli dövizin yurtdışına gitmemesi anlamını taşıyor.

PC'deki en karmaşık bileşen anakart. aynı zamanda pek çok sorun anakart üzerindeki bir arızadan kaynaklanabiliyor. birkaç hafta önceki bir Asus anakart incelememde anakart tamiri nasıl yapılır anakart Asus Türkiye distribütörü Çizgi Elektronik'in kurduğu RMA laboratuarından ve Asus merkezinde gerçekleştirilen tüm onarımları gerçekleştirebilmek için gerekli ekipmanlara yatırım yaptıklarından bahsetmiştik. (RMA - Return Merchandize Authorization: İade Kabulüne Yetkili Servis) Çizgi Elektronik anakart tamiri nasıl yapılır anakart Asus ile yaptıkları görüşmeler ve bu yatırımlar çerçevesinde anakart tamiri nasıl yapılır anakart çoğu distribütörün uyguladığı L2 seviyesinin (muayene ve arıza tespit) yanında sadece birkaç büyük distribütörde bulunan L1 seviyesi (önemli entegrelerin anakart tamiri nasıl yapılır anakart SMD bileşenlerin veya büyük bileşenlerin değişimi anakart tamiri nasıl yapılır anakart kopuk yolların onarımı anakart tamiri nasıl yapılır anakart arızaların sınıflandırılarak ilgili veritabanlarının tutulması vb.) uygulamaları gerçekleştirme yetkisi almış.

Biz de Çizgi'nin RMA servisini ziyaret edip bu uygulamaları yerinde gördük; sık rastlanan sorunlar anakart tamiri nasıl yapılır anakart onarım uygulamaları anakart tamiri nasıl yapılır anakart anakart üzerindeki bileşenler hakkında bilgiler alarak ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir yazı hazırladık. Açıklamalarımızın yanında çektiğimiz resimlerle bu süreci mümkün olduğunca kafanızda canlandırabilmeniz için çalışırken anakart tamiri nasıl yapılır anakart yazımızın sonundaki ilk THG Türkiye videolarıyla da size bazı bileşen değişim işlemlerinin nasıl yapıldığını tam olarak aktarma şansı bulduk.

Başvuru kanalı ve garanti Kapsamı
Tüketici kanunlarında da belirtildiği gibi garanti kapsamındaki ürünlerden satıcı anakart tamiri nasıl yapılır anakart distribütör ve üretici eşit ölçüde sorumlu. Öte yandan genel teamüllere göre anakart tamiri nasıl yapılır anakart arızalı ürünler satıcı üzerinden distribütöre gönderiliyor. Bunun nedeni anakart tamiri nasıl yapılır anakart montaj kusuru veya diğer bileşenlerle uyumsuzluktan çıkan arızalar gibi anakartı dolaylı şekilde ilgilendiren durumlarda anakart tamiri nasıl yapılır anakart asıl sorumlu olan satıcının devreye girmesini sağlamak.

Tabii Türkiye koşullarında satıcı firmalar kapanabildiği için doğrudan distribütöre başvurulduğu da oluyor ama genel yaklaşım böyle.

İkinci önemli konu hangi ürünlerin garanti kapsamında olduğu ile ilgili. Bildiğiniz gibi Türkiye'de resmi garanti süresi 1 yıl anakart tamiri nasıl yapılır anakart ancak firmalar daha fazlasını taahhüt etmişlerse (2 yıl anakart tamiri nasıl yapılır anakart 3 yıl anakart tamiri nasıl yapılır anakart 8 yıl anakart tamiri nasıl yapılır anakart hatta ömür boyu!) buna uymak zorundalar. Öte yandan kullanıcı hataları garanti kapsamında değil. Yani ömür boyu garantili belleğin üzerine çıkıp tepinirseniz sadece kendi cebinize zarar verirsiniz. Kısacası fiziksel hasarlar kapsam dışı. veya sadece hatalı üretim - Tüketici Kanunu'ndaki ifadesiyle "ayıplı" - ürünler kapsam dahilinde diyebiliriz.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Fiziksel hasar: İlkinde devre yolları koparılmış anakart tamiri nasıl yapılır anakart ikincisinde entegre bacakları eğrilmiş. Çizgi elektronik RMA servisi bu gibi garanti dışı tüm durumların resimli veritabanını tutuyor.

Kullanıcı hataları kapsamında anakart tamiri nasıl yapılır anakart darbe anakart tamiri nasıl yapılır anakart düşürme anakart tamiri nasıl yapılır anakart tornavida kaydırıp anakart üzerindeki yolları koparma gibi kolay belirlenen fiziksel hasarlar dışında garantiyi yakan başka faktörler de var ve asıl bunlar önemli. O yüzden birkaç örnek vermek gerekiyor.

Overclock yaptınız anakart tamiri nasıl yapılır anakart anakartı yaktınız; kuşkusuz garanti kapsamında olamaz. Kötü güç kaynağınız anakartın çeşitli bileşenleri için gerekli voltaj aralıklarını bir türlü tutturamadığından anakartınız yanarsa sorumlusu size o güç kaynağını satan kişi anakart tamiri nasıl yapılır anakart anakart üreticisi değil.

Örneğin PS/2 portundan bağlanan fare ve klavyeler "hot-pluggable" değil anakart tamiri nasıl yapılır anakart yani sistem çalışırken sökülüp takılmaları da kullanıcı hatası. Bu hata anakart tamiri nasıl yapılır anakart PS/2 cihazlara 5V beslemesi yapan kondansatörü veya besleme ve veri için PS/2 port civarına 2'şer adet konmuş olan sigortaları (dirençleri) yakabiliyor. Bunun sonucunda da klavye ve fare çalışmıyor. Bu çok rastlanan bir arıza.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Voltaj problemleri nedeniyle yanan iki bileşen.


Başvuru Aşaması
Artık onarıma gelen ürünlerin kabulüne geçebiliriz.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Burada statik poşet içinde getirilen ürün genel bir görsel muayeneden geçiriliyor; hemen göze çarpan bir hasarının anakart tamiri nasıl yapılır anakart eksiğinin olup olmadığına anakart tamiri nasıl yapılır anakart etiketlerinin yerinde olup olmadığına bakılıyor.

L2 Muayeneleri (Pretest)
Çoğu distribütör arızayı tespit etmeye yönelik olan ve L2 seviyesi olarak bilinen prosesleri uygulayabiliyor. Biz Asus onaylı anakart tamiri nasıl yapılır anakart standartlara uygun ekipman ve prosedürleri aşağıda yine resimlerle veriyoruz:

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Anakart detaylı görsel muayeneden geçirilip çizikler anakart tamiri nasıl yapılır anakart darbeler anakart tamiri nasıl yapılır anakart kırık anakart tamiri nasıl yapılır anakart yanık ve oksitlenmeler tespit ediliyor anakart tamiri nasıl yapılır anakart varsa kırmızı bir ok ile işaretleniyor. Bu gibi tespit edilen fiziksel hasarların resimlerini yukarıda vermiştik.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Ardından anakarta güç konektörü takılıyor. Kasa ön panel iğnelerine takılan bu ufak devre ise anakart tamiri nasıl yapılır anakart sistemi açıp kapama kolaylığı elde etmek için kullanıyor. Bu iğneleri bir tornavida ile temas ettirerek sistemi açmak da mümkün elbette

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

İşlemci test kartı işlemci yuvasına (burada Slot 1) sokulup anakarta güç veriliyor. Bu kartın soket işlemciler dahil her işlemci nesli için ayrı bir modeli var. Üzerindeki kırmızı oklar voltaj ölçüm noktalarını gösteriyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

İşlemci test kartının çeşitli noktalarından voltaj ölçümü yapılıyor. +/- %10 voltaj farkına izin var.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Yine bu aşamada anakart üzerinde anakart tamiri nasıl yapılır anakart sık rastlanan arızalara ilişkin voltaj ölçümleri yapılabiliyor. Burada bir entegredeki arıza anakart tamiri nasıl yapılır anakart voltaj okuması sonucu tespit edilip kırmızı okla işaretlenmiş.

L2 seviyesinin bir sonraki aşamasında işlemci anakart tamiri nasıl yapılır anakart bellekler anakart tamiri nasıl yapılır anakart klavye/fare anakart tamiri nasıl yapılır anakart disk anakart tamiri nasıl yapılır anakart CD-ROM anakart tamiri nasıl yapılır anakart disket sürücü ve monitör takılıyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Seri/paralel ve (varsa) ses girişlerine test amaçlı anakart tamiri nasıl yapılır anakart ilgili cihazların sinyallerini gönderebilecek plug-in'ler takılıyor. Buradaki resimde anakart tamiri nasıl yapılır anakart paralel girişe yazıcı sinyallerini gönderip alabilen bir devre takılıyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

PCI yuvasına bu Port80 kartı takılarak gelen POST (Power On Self Test - Açılışta Otomatik Sistem Testi) kodları kontrol ediliyor. Gösterge bir kodda takılınca not alınarak hangi soruna karşılık geldiğine bakılıyor. Örneğin burada C1 kodu anakart tamiri nasıl yapılır anakart bellek hatasına işaret ediyor.


L2 aşamasında arıza hala tespit edilememişse anakart tamiri nasıl yapılır anakart son olarak her bir anakart modeli için Asus'tan gelen bir test yazılımı çalıştırılarak anakart tamiri nasıl yapılır anakart yukarıda bahsettiğimiz plug-in devreler sayesinde bileşenlere giden sinyaller kontrol ediliyor.L1 Seviyesi: Ekipmanlar ve Malzemeler
L1 seviyesi anakart tamiri nasıl yapılır anakart onarımın fiilen gerçekleştirildiği aşama. İşte Türkiye'de eksikliği çekilen de bu aşama işlemler. Bu aşama için entegre sökme ve lehim ekipmanları anakart tamiri nasıl yapılır anakart lehim havuzları anakart tamiri nasıl yapılır anakart sarf malzemeleri anakart tamiri nasıl yapılır anakart osiloskoplar anakart tamiri nasıl yapılır anakart küçük el aletleri ve elbette entegreler ve diğer değişimi yapılacak bileşenler gerekiyor. Ayrıca teknik servis elemanlarının anakart tamiri nasıl yapılır anakart gerek anakart üreticisinden anakart tamiri nasıl yapılır anakart gerek ekipman üreticilerinden gelen dokümanlar anakart tamiri nasıl yapılır anakart resimler anakart tamiri nasıl yapılır anakart devre şemaları ve videolar eşliğinde eğitilmeleri de gerekli.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Çizgi Elektronik'te L1 işlemlerinin yapıldığı alan.

Çizgi elektronik bir süre önce L1 seviyesi ekipmanlarına ciddi bir yatırım yapmış. bunlar arasında en önemlisi anakart tamiri nasıl yapılır anakart JBC firmasının AM6000 model bir onarım istasyonu (Rework Station). Bu cihazda anakart tamiri nasıl yapılır anakart SMD (Surface Mount Device - Yüzey Montaj Bileşen) adı verilen anakart tamiri nasıl yapılır anakart bacakları yüzeye lehimlenen bileşenleri sökmek için bir sıcak hava pompası anakart tamiri nasıl yapılır anakart lehim sökme araçları anakart tamiri nasıl yapılır anakart entegreleri el değmeden alıp yerleştirmek için emici uçlu el aletleri anakart tamiri nasıl yapılır anakart bileşenlerin lehim yerlerine sıcak hava pompalarken civar bileşenlere zarar vermemeye ve sökülecek bileşen üzerine emici güç uygulamaya yarayan şablonlar bulunuyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

JBC AM6000 Rework Station

Ayrıca bir de JBC AD 4300 Dual Lehim İstasyonu var. Bu istasyona farklı uçlara sahip özel havyalar bağlanıyor. bunlar arasında sivri veya yatık uçlu havyaların yanı sıra anakart tamiri nasıl yapılır anakart iri bir cımbız gibi anakart tamiri nasıl yapılır anakart entegreyi kıstırdığınızda lehimlerini eriterek alan "tweezer" adlı havyalar bulunuyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

JBC AMD 4300 Dual Soldering StationL1 Seviyesi: Ekipmanlar ve Malzemeler anakart tamiri nasıl yapılır anakart devam

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Anti-statik kutuları içinde entegreler anakart tamiri nasıl yapılır anakart soketler ve diğer bileşenler yeterli miktarda bulunduruluyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

İşte mucize sıvı. Bunu lehim yapılacak alana sürdüğünüzde anakart tamiri nasıl yapılır anakart lehim sadece metal parçaları tutuyor. Bu sayede entegrelerin ince bacakları üzerinde tek tek uğraşmadan anakart tamiri nasıl yapılır anakart havyayı üzerlerinde tek bir çizgi halinde geçirerek lehim yapmak mümkün oluyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Bu küçük emici uçlu alet sayesinde entegreleri el değmeden anakart tamiri nasıl yapılır anakart statik elektrik vermeden yerleştirmek mümkün.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Lehim potası. Bacakları anakartın arkasına geçen ("through-the-hole") büyük bileşenler bu potada sökülüp geri lehimleniyor.
L1 Seviyesi: Onarım ve Parça Değiştirme
L2 seviyesinden L1 seviyesine geçişte Asus'un anakart üzerindeki her bir elektronik bileşen için gönderdiği devre şemaları büyük rol oynuyor. Çizgi elektronik mühendisleri zaman içinde deneyim kazanarak L2 seviyesinde aldıkları hangi tepkinin L1 seviyesinde hangi onarıma karşılık geleceğini hızlı bir şekilde bulabiliyorlar. ancak zorlayıcı olaylar yok değil. Örneğin L2 aşamasında aldıkları bir tepki 3-4 değişik soruna karşılık gelebiliyor veya anakart üzerindeki 3-4 bileşenin birden düzgün çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesini gerektirebiliyor.

L2 işlemlerini yapabilmenin bir gerekliliği olarak tüm arızalarla ilgili bilgiler anakart tamiri nasıl yapılır anakart resimleri ile birlikte geniş bir veritabanında tutuluyor. Çizgi elektronik mühendisleri en çok Asus hardware Monitoring yongasını ilgilendiren sorunlarda zorlandıklarını itiraf ediyorlar. Çünkü anakart tamiri nasıl yapılır anakart tüm bileşenler için açık devre şemaları gönderilirken - ve hepsinde "Asus gizli belgesi" damgası bulunmasına rağmen - bu yonga ile ilgili eksiksiz bir şema gönderilmiyormuş. doğru mu emin değilim ama bunun Intel'den kaynaklandığını düşünüyorum. Bu yonganın tam şeması anakart tamiri nasıl yapılır anakart belki de yongaseti ile ilgili olarak Asus'a verilmiş intel gizli bilgilerini açığa çıkarıyor olabilir. Çizgi teknik servisi yine de anakart tamiri nasıl yapılır anakart uzun süreli deneyimleri sayesinde anakart tamiri nasıl yapılır anakart bu şema olmadan sorunu tespit edip çözmeyi başarıyormuş.

Tabii en zor işlem de anakart tamiri nasıl yapılır anakart tornavida kayması anakart tamiri nasıl yapılır anakart darbe gibi nedenlerle kopan devre yollarını onarmakmış. Çok ince işçilik gerektiren bu işlem epey zaman alıyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

L2 aşamasından L1 aşamasına geçerken bileşenlerin devre şemalarını kontrol etmek büyük önem taşıyor.L1 Seviyesi: Onarım ve Parça Değiştirme anakart tamiri nasıl yapılır anakart Devam
En çok değiştirilmesi gereken bileşenleri aşağıda veriyoruz:

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

DC/DC Converter (voltaj regüleli dönüştürücü entegre). 3.3V / 5V bu entegre üzerinden kontrol ediliyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

3.3V üretici ikinci entegre. P4 anakartlarda sadece tek entegre bulunuyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Asus hardware Monitor yongası. Sisteme güç verme anakart tamiri nasıl yapılır anakart boot etme anakart tamiri nasıl yapılır anakart bios okuma işlemlerini bu yonga sağlıyor; yanarsa sisteme güç gitmiyor. Asus bu yonga hakkında fazla bilgi vermiyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

I/O denetçisi (Winbond). Bu entegre PS/2 ve paralel portlarını anakart tamiri nasıl yapılır anakart DMA ve IRQ'ları ve floppy'yi kontrol eder.

L1 Seviyesi: Onarım ve Parça Değiştirme anakart tamiri nasıl yapılır anakart devam

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

RS232 entegresi; seri portları kontrol eder.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Saat üretici (clock generator) entegre. Sistemdeki tüm saat hızlarını bu yonga üretir ve 80ºC'ye kadar ısınması normaldir. Burada çok yaygın olan ICS marka bir yonga kullanılmış.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

PS/2 fare/klavye sigortaları. Sistem çalışırken klavye veya fareyi çıkarıp takarsanız değer değişikliği sonucu bu sigortalar yanıyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

Fan konektörü (fan header) transistörü. Kötü fan veya kısa devre sonucu yanabiliyor.

anakart tamiri nasıl yapılır anakart

10 ohmluk direnç. Kalitesiz güç kaynağı kullanılırsa yanıyor.

Çizgi Elektronik