Tadı oldukça güzeldir. Yakalanan Kirpi kesilemez tostoparlak olmuştur kendisi ve kaynayan kazana atılır. Ve sıcak suyla açılan Kirpi dikensiz olan karnından kesilir ve derisi yüzülür, fazla eti yoktur ama olan eti de oldukça beyazdır. ege köylerinde yenir, belirli hastalıklara iyi geldiği söylenir, bana da yedirilmiştir. Şimdi tavuk eti yiyemeyen ben çocukluğumda afiyetle avcı dedemin avladığı sevimli hayvancıkları mangalda kızartarak yemişimdir.

Alerjik bunyelerin kurtaricisi. kucuklugumde yillarca cektigim, agzimin yuzumun, elimin kolumun sismesine, cildimde dokuntuler olusmasina neden olan ve neden oldugu bulunamayan alerji hastaligimi yenmeme yardimci olmus zavalli bir hayvanin etidir. annem bir arkadasindan aldigi bilgiyle yola cikarak (tabi bu zamana kadar denenmemis ilac, gidilmemis doktor neredeyse kalmamistir) koyun birinden tanidik vasitasiyla Kirpi eti siparisi verir ve bana ozel bir Kirpi yakalatip kestirir. daha sonra bu hayvancagizin etini de bana tavuk eti diye kakalayip yedirir. bilincsizce yedigim bu etten sonra alerji sikintim bir daha tekrarlamaz (yilda belki bir defa olan ufak tefek dokuntuleri saymazsak).

placebo etkisi desen degil zira ben o eti bir ilac olsun diye degil yemek olsun diye yemisimdir. simdi yasim olmus 23, ben bu hadiseyi daha yeni ogreniyorum. yillarca "alerjin kendi kendine geciverdiii" diye kandirilmisim meger. yine de o zamanlar yasadigim izdiraplari bir ben bilirim bir de allah o yuzden "yasasin Kirpi etiii" diye sevinc cigliklari atmaktan kendimi alamiyorum.

Kirpi korkunca top gibi olduğundan boğazı içeride kalır kesemezsiniz.

konuyu dağıtmadan; kirpiyi boğazından kesebilmek için, bir kova bulunur. içine, Kirpi boyundan az uzunca su doldurulur. at içine kirpiyi, yüzmeye başlasın.


bak gördün mü? açtı boğazını. (bu eziyet değildir, Kirpi yüzmeyi bilir bu yüzden boğamazsınız.)suya giren Kirpi boğazını açtığı gibi, bıçağı önce dikine arkaya kadar saplayıp sudan çıkarınız, hiç vakit kaydetmeden yere yatırıp bıçağı sağa sola 180C oynatırsanız artık kurban ölmüştür. geriye yüzmek kaldı.

kestiğimiz yerden aşağı doğru, bıçağı ete kaçırmadan yarık açılır, ordan bıçak ucu darbeleriyle yavaş yavaş yüzülür.

bu arada etin tadı hiç bir kanatlıya yada kırmızı ete benzemiyor, Kirpi eti yağsız kırmızı ettir. tadı nötre yakın ve az aromalıdır. haşlayıp pilavın yanında yenmesi tavsiye olunur ama haşlamaktan daha iyi olan tek şey ateşte çevirerek pişirilmesidir. o zaman dadından yinmez, kamp ateşi yoksa mangal da olabilir ancak ince bir eti olduğu için çabuk yanar, dikkat edin.