Peçete Katlama Teknikleri - Peçete Katlama Modelleri ve Şekilleri

Kimono Peçete
geçen pazar kahvaltısı için katladığım peçeteleri nasıl yaptığımı göstermeye çalışacağım. aslında sırf daha kolay anlaşılsın diye kısa bir video bile hazırlamıştım ama sonradan videonun çok iyi göstermediğine karar verip dosyayı sildim. aşağıda numaralandırdığım fotoğraflardan nasıl yapıldıklarını görebilirsiniz. umarım anlaşılır olmuşlardır. fotoğrafları çekmek için o kadar çok katlama işlemi yaptım ki bundan sonraki peçete katlama modelleri için aynı peçeteyi kullansam daha iyi olacak. yoksa bu gidişle evde peçete kalmayabilir...
fotoğrafın büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz...
  1. peçetenin bir ucunu yarısına kadar akordiyon gibi katlayın.
  2. katladığınız kısım üstte kalacak şekilde ters çevirin.
  3. üst sağ ve sol uçlarını içeriye doğru katlayın.
  4. peçeteyi tekrar ters çevirin. üstte bir üçgen oluştuğunu göreceksiniz.
  5. alt sağ ve sol bölümlerin uçları yukarıdaki üçgenin içine girecek şekilde katlayın.
  6. peçeteyi tekrar ters çevirin. kimono peçeteniz hazır.
Kumaş Peçetelik
geçen hafta teyzemlerle yaptığımız kahvaltıda kullandığımız peçeteliklerin nasıl yapıldığı okuyucular tarafından merak edilmişti. sevgili Gönül hanım bana dün gönderdiği kargo ile nasıl yapıldığının anlatıldığı detaylı bir yazı ve sizlere gösterebilmem için yarı dikilmiş bir peçetelik göndermiş. ben daha yeni başladığım için tam anlayamamıştım ama kumaşı ve yazıyı anneme gösterince o bana kumaş üzerinde göstererek anlattı. siz de bu işlere yeni iseniz fotoğrafları ve yazıyı deneyimli birine göstermenizde fayda olabilir.

Gönül hanım, size tüm okuyucular adına tekrar teşekkür ediyorum, gerçekten çok iyisiniz...

kumaş peçete halkası yapımı:

fotoğrafların büyük boyutları için üzerlerine tıklayabilirsiniz.


desenli ve düz kumaş yüzleri birbirine gelecek şekilde kalıba göre dikiş paysız kesilir. 1 makina ayağından dikip çevrilir ve ütülenir.
düz kumaş çiçeklinin üzerine gelecek şekilde 1 nolu kenardan başlanıp saat yönünde bütün kenarlar 2cm. katlanarak ütülenir ve iğnelenir.
köşeler açılır ve dikerek tutturulur. köşeler geriye döndürülüp ortadan sabitlenir.
desenli olan içleri dışarı doğru büküp ortaya sabitlenir. ortaya bir boncuk dikilir.
tuhafiyecilerde peçete halkası olarak satılan halkaların büyük boyundan alınıp saten kurdaleyle sarılır. başlarken ve biterken yapıştırıcı kullanılır. sonra kullanılan çiçekler ortalanarak halkaya yapıştırılır.

yapacak arkadaşlara kolay gelsin...