Alkollü İçki: Şampuanlayınız. Sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız. Ayakkabı Boyası: Önce tiner, sonra beyaz ispirto ile silip şampuanlayınız. Çay: Leke şampuanla çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.
Çikolata, Karamel, Tatlı: Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız. İlaç Kozmetik: Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su veya beyaz ispirto ile siliniz. Kahve: Leke şampuanı ile çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.
Katran, Makine Yağı, Fuel Oil: Tiner veya perkloretilen ile tampon yapınız. Sonra şampuanlayınız. Beyaz ispirto ile işlemi tekrarlayıp, tekrar şampuanlayınız. Küf: Amonyaklı su ile tampon yapınız. Meyve ve Gıda Maddeleri: Ilık su ile tampon yapınız. Mum Parafin: Leke üzerine emici kurutma kağıdı koyup, ılık ütü geçiniz. Perkloretilen ile tampon yapıp, şampuanlayınız. Parfüm: Beyaz ispirto ile tampon yapınız. Reçel, Şurup, Meyve Suyu: Ilık su ile tampon yapınız. İz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.
Su: Emici bir bezle halı üzerindeki suyu mümkün olduğu kadar alınız. Tamamen kuruduktan sonra şampuan veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. Şarap, Limonata: Yarı yarıya su-sirke karışımı ile sildikten sonra şampuanlayınız. Yağlı Boya: Tiner ile tampon yapınız. Sonra şampuanlayınız.

Tentürdiyot: Saf amonyak ile tampon yapınız. Tutkal, Vernik: Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra ılık su ile tampon yapınız veya şampuanlayınız. Yumurta: %5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız. Bira: Ilık suya %3 oranında beyaz ispirto ilave ederek tampon yapınız. Plastik Boya: Leke yeni ise soğuk su ile tampon yapınız. Kurumuş lekeyi çıkartmak çok zordur. Uzman bir temizlik şirketine başvurunuz. Çamur: Kurumasını bekleyiniz. Sonra elektrik süpürgesi ile süpürünüz. Ciklet: Cikleti bir bıçakla alınız. Sonra perkloretilen ile tampon yapınız. Çim, Yeşil Sebze, Çiçek: Beyaz ispirto ile ıslatarak siliniz. Hardal, Mayonez, Ketçap: Önce %10 oranında amonyak ilave edilmiş su, sonra perkloretilen ile siliniz. Gerekirse şampuanlayınız. Kan: Soğuk su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su kullanınız. Mobilya ve Yer Cilası: Saf Alkol veya perkloretilen ile siliniz. Sonra şampuanlayınız. Hala iz varsa %5 oranında amonyaklı su veya beyaz ispirto kullanınız. Mürekkep: Kurutma kağıdı ile iyice kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto %70 su karışımı ile tamponlayıp, şampuanlayınız. Saf limon suyu da iyi sonuç verir. Pas: %3 oranında potasyum okselat ilave edilmiş su ile siliniz. Salça, Sos, Yağ, Tereyağı: Tiner veya perkloretilen ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız, iz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız. Süt, Kakaolu Süt, Yoğurt: Şampuanlayınız. Sonra %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız. İz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız. Şeker: Ilık su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. Tırnak Cilası: Aseton ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız. Tükenmez Kalem: Perkloretilen veya beyaz ispirto ile siliniz.alıntıdır