Gurk tavuk ne demek - Gurk tavuk nedir - Gurk olma ne demek

Gurk yapılmak istenen tavuk/hindi ayaklarından yakalanır, daireler çizecek şekilde 8 - 10 tur havada (değirmen çarkı dönme şekli ile) sallanır. Önceden hazırlanan yerdeki yumurtaların üzerine oturtulur.

Tavuklarda Gurk olma adı verilen civciv çıkarma için yumurtalar üzerine oturma olayına çeşitli faktörler etki etmektedir...

Bu faktörler ve yapılabilabilecekler şunlardır :

-Irk Faktörü: Bazı tavuk ırkları her 10 yumurtada bir Gurk olurken bazı tavuklar nazlanır ve yılda 1 kez Gurk olur yada olmazlar..Bu yönden çil tavuk denilen ırklar Gurk olma yönünden daha tavsiye deilen ırklardır...Bu nedenle kümese bu tür tavuklardan koymak Gurk olma oranını yükseltecektir..

-Annelik Hormonu : Diğer bir olayda tavuğun kendisini anneliğe hazırlaması gereken hormonların (prolaktin gibi ) faaliyete geçmesini sağlamaktır..Bunun için en çok kullanılan yöntemde tavuğun yumurtladığı yumurtaları altından almayarak birikmesini sağlamaktır..Bunun sonrasında da yumurtaların biriktiğini gören tavukta bu tür hormonlar faaliyete geçecektir..

-Kan Dolaşımının Hızlandırılması: Üzerinde durulacak bir konuda tavuktaki kan dolaşımını hızlandırmaya çalışmaktır..Bu nedenle hava sıcaklığı önemli bir noktadır..Havaların ısınması Gurk olma olaylarını hızlandırır..Daha sonra tavuğun gezmesini sağlamaktır...Sürekli kümeste yaşayan tavuklar da Gurk olma dönemi yavaş gelişir..

Ve kan dolaşımı sağlamak için en iyi yöntemde yemlerine "Kırmızı Biber" eklemektir..Bu nedenle Gurk olmasını istediğiniz tavuklara bolca kırmızı biber eklenmiş salatalar yaparak bu süreci hızlandırabilirsiniz...Gurk tavuk demek Gurk tavuk

Gurk tavuk demek Gurk tavuk

Gurk tavuk demek Gurk tavuk

Gurk tavuk demek Gurk tavuk

Gurk tavuk demek Gurk tavuk