Hamile Kalındığında Adet Görülürmü ? Hamilelikte Üstüne Görme Nasıl Olur ?

Halk arasında "üstüne adet gördüğü" için hamileliğini geç fark ettiğini söyleyenlere şahit oluruzÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Peki, bir kadının hamile olduğu halde adet kanamasına benzer bir kanama yaşaması mümkün müdür? Halk arasında "üstüne görmek" olarak adlandırılan durum gerçekten de söz konusu olabilir mi, yoksa kanamalar başka nedenlere mi bağlıdır? Herhangi bir kanama durumunda ne yapmanız gerekir?

İmplantasyon kanaması
Hamile kadınların %25'inde ilk üç ayda hafif vajinal kanama veya lekelenme görülebilirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Çoğunlukla lekelenme herhangi bir soruna işaret etmezÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

İlk üç aydaki hafif kanamaya döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu (yerleşme) neden olurÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Bu implantasyon kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

Bazı kadınlar adet kanaması olarak değerlendirse de, implantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

Normal seyreden bir hamilelikte adet kanamasına benzer derecede ve adet kanaması ile aynı sürede devam eden kanamalar olmamalıdırÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

Her türlü kanamaya dikkat!
Hamilelikte, az ya da çok, her türlü vajinal kanama ciddiye alınmalıdırÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza haber vermelisinizÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Doktorunuz kanamanın herhangi bir ciddi sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptayacaktırÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

Hamileliğin ilk aylarındaki kanamalar bir sorunun işareti olabilmektedirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuzu aramalısınız:

Aşırı kanama

Kramp, ateş ve ürpermelerin eşlik ettiği kanamalar

24 saatten uzun süren bir kanama

KANAMANIN NEDENLERİ NELER OLABİLİR?
Hamileliğin ilk aylarında implantasyon haricinde vajinal kanamaya yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

Rahimdeki değişiklikler
Hamilelik sırasında rahme daha fazla kan akışı söz konusudurÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Dolayısıyla kanama olasılığı da artmaktadırÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Hamilelik sırasında cinsel ilişki bazen az miktarda vajinal kanamaya neden olabilirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Ayrıca pelvik muayene sonrasında da lekelenme görülebilirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

Düşük
Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen vajinal kanamalar bazen de düşük belirtisi olabilmektedirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

Dış gebelik
Karın ağrısı ile birlikte olan vajinal kanama dış gebelik belirtisi olabilirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere ve genellikle de fallop tüplerine implant olmasıdırÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdurÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Dış gebeliklerde sağlıklı bir bebek gelişimi mümkün değildirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? Ayrıca tedavi edilmeyen dış gebelikler anneye ciddi zararlar verebilir veya yaşamını kaybetmesine neden olabilirÜstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?