Hamilelikte Ne Tarafa Yatılmalı - Gebelikte Yatış Pozisyonu Yatma Şekli

Hamilelikte Yatış Pozisyonu

Sevgili anne adayları, hamilelik döneminizin her hareketleri, yedikleriniz, içtikleriniz her şey çok önemli.Hatta yatma şekliniz, uyurken yattığınız yön bile bebeğiniz için çok önemli.Hamilelik döneminde özellikle sol tarafa yatış önerilir.Neden sol taraf sağ taraf değil peki. Çünkü vücudun ortasından sağ tarafında en büyük toplar damar (vena kava inferior) geçmekte. Sağ tarafa doğru yatıldığında bu toplar damara rahim bası yapar ve kalbe dönen kan miktarı azalır, bu da bebeğe giden kan miktarının azalmasına sebep olur. Sağ tarafa yatıldığında kalbe dönen kan azalacağı için vücuttaki şişlikler artabilir. Sol yana yatıldığında tersine plasentaya (bebeğin eşine) giden kan artar, böylece bebeğe daha fazla oksijen ve besin maddesi ulaşır. Sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu arttırarak vücuttaki şişlikleri (ödem) azaltır. Hamileler için en rahat uyku pozisyonu sol yana yatmaktır.

hamile, gebe

Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, hamileliğin son döneminde sağ tarafına ya da sırt üstü yatan anne adaylarının ölü doğum yapma riskinin iki kat yüksek olduğunu ortaya çıkardı. 450 kadın üzerinde yapılan araştırma, sol tarafına yatan kadınlarda ölü doğum riskinin bin doğumda yüzde 1.96, sağ tarafına ya da sırt üstü yatanlarda ise yüzde 4′ün üzerinde olduğunu ortaya koydu. Araştırma kapsamında 28′inci haftadan sonra ölü doğum yapan kadınlara yaşam tarzlarıyla ilgili sorular da sorulduve verdikleri cevaplar Sağlıklı doğum yapan annelerin cevaplarıyla karşılaştırıldı. Geceleri bir kere ya da daha az tuvalete kalkan kadınlarda ölü doğum riskinin iki kat daha fazla olduğu gözlemlendi. Gün içinde düzenli olarak uyuyan kadınlarda da risk daha yüksek çıktı.
Yanlış Yatışın Sonuçları

Sonuçlar ölü doğum riskini artıran yaş, sigara alışkanlığı, vücut kitle endeksinin yüksek olması gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda da değişmedi. Araştırmacılara göre, sırt üstü ya da sağ tarafa yatmak, bacaklardaki ana damarlardan kalbe olan kan akışını azaltıyor ve bu da anne karnındaki bebeği etkiliyor. Araştırmaya katılan Dr. Lucy Chapel, hamile kadınların dörtte birinin içgüdüsel olarak sol tarafa yattığını ve içgüdüsel olarak bulunan pozisyonun bebek için en iyisi olduğunu söyledi. Ancak doğru uyku pozisyonunun ölü doğumları tamamen engellemeyeceğini ifade eden Chappel, anne adaylarının diğer risk faktörlerine dikkat etmeleri konusunda da uyarıda bulundu.