bindallı kına gecesi, kına gecesi mekanları, kına gecesi şarkıları, veda gecesi kıyafetleri, kına gecesi bindallı, kına gecesi şarkısı, kına gecesi ağıtları, kına kıyafeti bindallı, düğünde söylenen türküler, kına gecesinde söylenen türküler, kına kıyafetleri 2009, köy düğününde söylenen maniler, kına geceleri nasıl kutlanır, kına şarkıları, kına gecesi kıyafetleri, kızların eylence gecesi, düğünde söylenen şarkılar, düğünlerde söylenen türküler, düğünlerde söylenen şarkılar ve maniler, kına tepsisi modelleri, kına gecesi mekan, kına yakılırken söylenen şarkılar, kına gecesinde ne giyilir, köy düğünlerinde söylenen şarkılar, afyon kına geceleri

Hüznün ve mutluluğun bir arada yaşandığı gün; kına geceleri… eskiden çok özel ritüellerle kutlanan kına geceleri şimdilerde kızların bir araya geldiği bekarlığa veda partileri adına kutlanıyor… Uzun bir kına yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz?

Birçok kültürün en önemli parçalarından biridir düğün törenleri. Düğün törenleri içinde yer alan kına gecesinde giyilir kına gecesinde kına gecesinde giyilir kına gecesinde yanık bir ezgi ile söylenen ağıtlar bu eğlence gecesinin olmazsa olmazıdır. Günümüzün yükselen trendi kına gecelerine gelin bir de geleneksel pencereden bakalım.

Pazartesi günü çeyizin yolculuğu…

eskiden düğün eğlencelerine pazartesi günü çeyizin damat evine gönderilmesiyle başlanırdı. Çeyiz alayının önünde kumaşlar kına gecesinde giyilir kına gecesinde meyve ve çiçeklerle ağaç şeklinde süslenmiş nahıllar (Osmanlı geleneğinde düğün kına gecesinde giyilir kına gecesinde sünnet alayı türünden eğlencelerde ağaç şeklinde yapılan kına gecesinde giyilir kına gecesinde üzerinde balmumundan insan kına gecesinde giyilir kına gecesinde hayvan kına gecesinde giyilir kına gecesinde meyve kına gecesinde giyilir kına gecesinde çiçek kına gecesinde giyilir kına gecesinde gemi modelleri bulunan kına gecesinde giyilir kına gecesinde çeşitli mücevherler kına gecesinde giyilir kına gecesinde renk renk kağıtlardan kurdeleler ve gümüş yapraklarla bezeli şenlik süsü) taşınırdı. Salı günü yapılan gelin hamamından sonra kına gecesinde giyilir kına gecesinde Çarşamba akşamı gelin evinde kına gecesi düzenlenirdi. Bu sırada beyler de selamlıkta ya da damat evinde eğlenirlerdi. kına gecesinde gelin kına gecesinde giyilir kına gecesinde genç kızlar ve yengeler kına gecesinde giyilir kına gecesinde bindallı adı verilen kına gecesinde giyilir kına gecesinde kadife veya atlas üzerinde dival tekniğiyle işlenen ağır elbiseler giyerler kına gecesinde giyilir kına gecesinde gelinin yüzüne pullu al duvak örtülürdü. Damadın akrabalarından birkaç kişi kına gecesinde giyilir kına gecesinde kınayı gümüş tepsi içinde ve üzerine iki mum dikerek gelin evine getirirlerdi. bütün misafirler yerlerini aldıktan sonra kına gecesinde giyilir kına gecesinde kayınvalide kendi getirdiği ipek kumaşı yolluk gibi önüne serdirirdi. gelin ve arkadaşları kına gecesinde giyilir kına gecesinde ellerinde yanan mumlarla ve gelinin başına bereket paraları saçarak davetlilerin yanına gelirlerdi. Gelin kına gecesinde giyilir kına gecesinde yere serilen kumaşın üzerinde yürüyerek kayınvalidesinin elini öpmeye giderdi. Ortaya kuruyemiş kına gecesinde giyilir kına gecesinde çörek kına gecesinde giyilir kına gecesinde badem şekeri getirilir kına gecesinde giyilir kına gecesinde kına gecesine özgü türkü ve maniler söylenerek gelin ağlatılır kına gecesinde giyilir kına gecesinde bunun bereket getireceğine inanılırdı. daha sonra gelin bir yastığa oturtulur kına gecesinde giyilir kına gecesinde kayınvalidesi avucunun ortasına bir altın koyar kına gecesinde giyilir kına gecesinde mutlu evliliği olan bir kadın tarafından gelinin avuçlarına kına gecesinde giyilir kına gecesinde parmak uçlarına ve ayak başparmaklarına kına yakılırdı. gelin avucundaki bu altını uğur ve bereket için saklardı. Arkadaşları da kısmetleri açık olsun diye kendi ellerine kına yakarlardı.

kına gecesinde giyilir kına gecesinde

kına gecesinde giyilir kına gecesinde

değişen kına geceleri

Osmanlı’dan itibaren kına gelenekleri de değişime uğradı; bu değişime göre kına geceleri düğünden bir gün önce kız evinde yapılmaya başlandı. Genellikle çok yakın akrabalar ve arkadaşlar kına gecesine katılır oldu. Kınanın yakılacağı gün kız evine bayrak asılır kına gecesinde giyilir kına gecesinde bu düğünün başladığı anlamına gelirdi. kına gecesi gelin evine gelen misafirlere kuruyemiş ve içecek ikram edilir kına gecesinde giyilir kına gecesinde kına yakılana kadar oyunlar oynanır kına gecesinde giyilir kına gecesinde halaylar çekilirdi. gelin önce şık bir tuvalet giyer ancak kına yakılacağı sırada üzerini değiştirerek bindallı denilen kadifeden yere kadar uzanan kaftan türünde bir giysi giyerek kına gecesinde giyilir kına gecesinde başına kırmızı bir örtü örtülürdü. kına yakılmadan önce gelin ve damadın oturması için salonun ortasına birer sandalye konur ve erkek tarafının getirdiği kına kına gecesinde giyilir kına gecesinde mumlarla süslü bir tepside hazırlanırdı. Genç kızların ellerine birer mum verilir; önce elinde kına tepsisiyle erkek çocuğu ve güzel evliliği olan bir hanım kına gecesinde giyilir kına gecesinde arkasından gelin kına gecesinde giyilir kına gecesinde onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. sonra gelin ve damat sandalyeye oturur kına gecesinde giyilir kına gecesinde bu sırada içli türküler söylenmeye devam edilir. Amaç gelini ağlatmaktır. erkeğe de aynı şekilde kına yakılıp eldiven geçirilir. daha sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır. Gelinin evlenmemiş bekar bir arkadaşı kimseye çaktırmadan kırmızı kına örtüsünü gelinin başından çalarsa onun da kısa sürede evleneceğine inanılır.

bunları biliyor muydunuz?

kına gecesinde söylenen kına ağıtları kına gecesinde giyilir kına gecesinde tıpkı ölüm ağıtları gibi belli bir tören unsuru taşıyan ağıtlardır. Yalnızca kadınlar tarafından kına gecesinde giyilir kına gecesinde geline kına yakılırken ve genellikle sazsız kına gecesinde giyilir kına gecesinde çalgısız söylenir. kına gecesinde amaç gelini ağlatmaktır. Eğer ağlamazsa “kocada gönlü var” şeklinde yorumlanır ve ayıplanır. kına ağıtlarında ağırlıklı tema ayrılık ve gurbettir. Bu ağıtların oluşumunda coğrafi özellikler kına gecesinde giyilir kına gecesinde ağıtı yakanlar tarafından sıklıkla kullanılır.

nasıl bir kına gecesi?

kına gecesi ritüeli günümüzde kına gecesinde giyilir kına gecesinde özellikle büyük şehirlerde yerini bekarlığa veda partilerine bıraktı. artık düğünden birkaç gün önce ve farklı eğlence mekanlarında düzenleniyor kına geceleri. eskiden evlerden dışarı taşan kına eğlenceleri kına gecesinde giyilir kına gecesinde şu sıralar popüler barlarda kına gecesinde giyilir kına gecesinde SPA merkezlerinde kına gecesinde giyilir kına gecesinde otellerde kına gecesinde giyilir kına gecesinde karaoke barlarda yapılıyor. kına gecesi düzenlenecek mekan kına gecesinde giyilir kına gecesinde çoğunlukla gelin adayının arkadaş ve akrabaları tarafından kapatılıyor. Dansözlü kına gecesinde giyilir kına gecesinde sazlı sözlü eğlence başlıyor. Kimi zaman bu kutlamaya erkek tarafı da katılıyor. Hem ağlarım hem giderim durumu gece boyunca sürüyor. Hem kızlarla çene çalalım hem de düğünden önce biraz güzelleşelim diyenler ise soluğu SPA merkezinde alıyor.

kına deyip geçmeyin

Orta Asyalı kadınlar kınayı süslenmek ve kendilerini diğer kadınlardan farklı göstermek için kullanır kına gecesinde giyilir kına gecesinde törenlerde birbirlerini boyarlarmış. kadınların bol göz yaşı döktükleri ama eğlencenin de bol olduğu bu geceler özellikle Hindistan’da oldukça yaygın. kına yakılan kadın kına gecesinde giyilir kına gecesinde kınanın vücudundan yok olmasına kadar hiçbir işte çalıştırılmaz kına gecesinde giyilir kına gecesinde hatta kutsal sayılırmış. Ayrıca bazı ülkelerde kınanın bol şans getirdiğine de inanırlarmış.

İlginç kına gecesi ritüelleri

Muğla’da kınası yakılan gelin adayı kına gecesinde giyilir kına gecesinde “bebeğin ana rahmindeki pozisyonunda” odanın ortasına yatırılır. Kucağına aynı pozisyonda bir erkek çocuk kına gecesinde giyilir kına gecesinde sırtına da bir kız çocuk yerleştirilir. Bir süre sonra çocuklar alınarak kadınlar teker teker odadan çıkar ve gelin sabaha kadar odada tek başına kalır.

Afyon Dinar’daki Türkmen kınasına katılan kadınlar “tarla sattıran” adında ilginç kıyafetler giyerler. Rengarenk pullarla işli etek kına gecesinde giyilir kına gecesinde ceket kına gecesinde giyilir kına gecesinde şalvar ve sarı-siyah fosforlu kına gecesinde giyilir kına gecesinde yün çoraplardan oluşan kıyafeti kına gecesinde giyilir kına gecesinde rengarenk tüllerle “tavus kuşu”nu çağrıştıran başlık tamamlar. Damat kına gecesinde giyilir kına gecesinde kına merasimine gelirse ıslatılarak kovulur.

İzmir’de kına töreninden sonra arabalara binilerek deniz kenarına gidilir ve gelin deniz suyuyla ellerini yıkar.

erkek gözüyle kına geceleri

Biz kızlar kına gecelerine pek meraklıyız ancak erkekler tarafından bizim bu ilgimiz gereksiz karşılanabilir. Erkeklerden duyduğumuz kına gecesi yorumlarını merak ediyorsanız…

* garip ritüelleri olan gecedir bu. Misal kına gecesinde giyilir kına gecesinde kayınvalide kına yakmak için gelinin elini tuttuğunda gelin kızımız avucunu açmaz. Kaynananın kınayı yakabilmesi için gelinin eline altın koyması gerekmektedir. Bir de artık son çıkan parçalarla “Yüksek yüksek tepelere” adlı nostaljik eserimizin pabucu dama atılmıştır.
* evden ayrılacak kızı kına gecesinde giyilir kına gecesinde haliyle annesini ağlatmaktan başka bir işe yaramayacak olan gereksiz bir törendir.
* kına gecesi bir grup ergin kadının eğlenmeye mi kına gecesinde giyilir kına gecesinde üzülmeye mi geldiklerini kendilerinin de bilemedikleri bu garip durum karşısında elde mum gezdirmek kına gecesinde giyilir kına gecesinde ellerine kına yaktıkları kına gecesinde giyilir kına gecesinde sürekli oynadıkları bunun yanında ağlamayı da ihmal etmedikleri müsamere çeşididir.
* gelin ağlatma gecesidir.
* kadınlar arasında kına gecesinde giyilir kına gecesinde düğünden bir gün önce gelin için yapılan bir tür bekarlığa veda partisidir.

kına gecesinin olmazsa olmazları

Şimdi bilinmese de eskilerde kına gecesinin belli başlı aksesuarları vardı ve kına farklı şekillerde yakılırdı…
kına elbisesi (bindallı)
gelin kemeri (bindallı üzerine takılan gelin süsü)
kına takımı (kırmızı pullu gelin başı örtüsü kına gecesinde giyilir kına gecesinde eldiven ve mendil)
Çarık
Kına
kına sepeti (misafirlere sunulan keseler)
kına tepsisi

kına şekilleri

Sıvama: Elin bileğe kadar hiç boşul bırakmadan kına gecesinde giyilir kına gecesinde
Yüksük: Yalnızca parmak uçlarına kına gecesinde giyilir kına gecesinde
Kuşgözü: Avuç içine tekerlek şeklinde kına gecesinde giyilir kına gecesinde
İp kınası: Ele ip sarılarak kına gecesinde giyilir kına gecesinde kına yakılmasıdır.

Sizin kına gecesi seçiminiz…

SPA iyi bir tercih olacaktır. Hep birlikt eo muhteşem jakuzi kına gecesinde giyilir kına gecesinde sauna kına gecesinde giyilir kına gecesinde bitki banyolarının tadını çıkarır kına gecesinde giyilir kına gecesinde vücudunuz gevşeyip toksin atarken kına gecesinde giyilir kına gecesinde siz de kızlarla koyu bir sohbete dalabilirsiniz. doğa ile baş başa kalmak da ilginç bir deneyim olabilir. Ama mekan mekan gezmek yerine evimde olayım diyorsanız işte size birkaç öneri:

Kına gecenizi evinizde düzenliyorsanız kına gecesinde giyilir kına gecesinde kız arkadaşlarınızdan yıllardır bir köşeye aıp giymedikleri en rüküş kıyafetlerini giymelerini isteyin. Gece boyunca dans edip kına gecesinde giyilir kına gecesinde eğlenin. Emin olun birbirinize gülmekten kırılacaksınız. Tabi bu eğlenceli görüntüleri kameraya alması için birini ayarlamayı da unutmayın. Ayrıca gecenin en rüküşü siz olmalısınız.

Kızlar bir araya gelince en çok ne yapmayı sever? Evet pijama partisi! neden kına gecenizde de pijama partisi vermeyesiniz? herkes en çılgın pijamasını giysin kına gecesinde giyilir kına gecesinde siz isterseniz şık bir gecelik de giyebilirsiniz. bütün gece eski günleri anıp şarkılar söyleyebilirsiniz. erkekleri çekiştirmek için bulunmaz bir fırsat!

Kızları evinizde toplayıp eski okul yıllıklarınızı ve fotoğrafları ortaya çıkarın. Eski günleri anarken hem gülmekten kırılacak hem de zaman zaman hüzünleneceksiniz. duygusal bir kına gecesi isteyen gelinler için ideal. Ne de olsa her gelin biraz ağlamalıdır!

Bir catering firmasından yardım alarak evinize açık bir büfe hazırlatın. Özellikle de tatlılara ağırlık verin ve yiyebildiğiniz kadar yiyin. Bir akşamlık rejimlere ara verin. küçük bir uyarı: Gelinliğinize rahatça girmek istiyorsanız bu partiyi düğüne en az bir hafta kala düzenleyin.

Daha ilginç bir şeyler için bir falcıyı evinize davet edin. Kızlar bu fikre bayılacaklar. bütün arkadaşlarınızın ve sizin sırayla falınıza baksın. Böylelikle hem eğlenip hem de geleceğinizi öğrenirsiniz ve bir taşla iki kuş vurursunuz. ancak falcıya geleceğiniz hakkında pozitif şeyler söylemesini tembih etmeyi de unutmayın.
alıntıdır..