Hava ayarı fabrika çıkışlı motorda aynıdır genelde 2.5 tur , yanlız kullanılan benzine , yüksekliğe, neme ,karbüratör kirlenmesine , hava filtresi kirlenmesine göre değişir hatta optimum performans için hava ısınıp sogudugunda bile ayar gerektirir.

Öncelikle motor ısınmışken ayar yapılır.

Motor çalışırken ayarı kapatmaya başlayın , öncelikle vidayı sıkarak devirin düşmeye başladığı yeri kaydedin . Sonra vidayı devirin düşmeye başladığı yere kadar açın . Bu yeride not edin . Mesela örnek olarak vidayı sıktıgınızda 2 tur pozisyonunda , ve açarken 3 tur pozisyonunda motor devri düşüyorsa muhtemel ayar 2.25 tur gibi olacaktır. Bundan sonrasını motorun performansına göre ayarlayın . 2.75 turda 2.5 a göre daha dızgın calısıyorsa ve çekiştesorun yoksa bunu kullanın .

Karbüratör ayarı her motor için değişkendir. Bu tamamen, motor hacmi, karbüratör meme büyüklüğü vs. gibi etkenler ile doğru orantılıdır. Ancak bu işi bir bilenin yapması ve bunu yaparken de kitapçığına uyması zorunludur. Olmadı, kitapçık yok, o zaman devir saati ile ayarlanır. O da yok, kulak ile dinlenir. Ancak uzmanlık gerektirir. Bence sen motorunu iyi bir ustaya götür. Kurum olması, tamamen zengin karışım olmasından kaynaklanıyor. Yani benzin fazla ve hava az olduğundan çiğ benzin atıyor motorun. Ama bunu kafana göre sen ayarlayamazsın. Bir diğer nokta, eskiden süper benzin varken, egsoz, gri renkli olması gerekirdi. Ancak kurşunsuz benzin, egsozu siyah yapar. Buna da dikkat edin. Siyah diye ayarlar ile oynamayın.