Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni ve Önemi

 1. #1
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni ve Önemi

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  Sürtünmenin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

  SÜRTÜNME KUVVETİ
  Bir cismi farklı yüzeylerde hareket ettirmenin Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi cismin hareketinde değişiklikler yaptığını günlük yaşantımızdan bilmekteyiz. Pürüzlü Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi kaygan veya cilalı yüzeylerde aynı cismin hareketi farklı farklı olmaktadır. Cam üzerinde bir cisim daha kolay hareket ederken tahta üzerinde hareket etmesi daha zordur.
  Cismin hareket ettiği yüzeyin pürüzlü olması Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi cismin harekete geçmesini zorlaştırırken Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi düz veya pürüzsüz yüzeylerde aynı cisim daha kolay harekete geçer. Bu nedenle halı Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi tahta Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi taşlı zemin gibi yüzeylerde cismi harekete geçirmek için gerekli olan kuvvet; cam Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi asfalt Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi yağlı zemin gibi yüzeylerdeki aynı cismi hareket ettirmek için gerekli olan kuvvetten daha büyüktür. Yani cismin temas ettiği yüzeyin pürüzlüğü arttıkça Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi cismin harekete geçmesi için gerekli olan kuvvete artmaktadır.
  Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi
  Şekilde olduğu gibi iki traktör yolda gitmektedirler. Bu traktörlerden bir tanesi asfalt yolda giderken diğer taşlı bir yolda gitmektedir. Taşlı yolda giden traktörle düz yolda giden traktörün aynı hızda gitmeleri için taşlı yoldaki traktörün daha fazla kuvvet kullanması gerekmektedir.
  Bir zemin üzerinde bulunan bir cismi harekete geçirmek için Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi yüzeyin cisme uygulanan hareketin zıt yönünde oluşan sürtünme kuvvetinden daha büyük bir kuvvete gereksinim vardır. Aksi taktirde uygulanan kuvvet cismin sürtünme kuvvetinden daha küçük veya eşitse cisim harekete geçmez.
  Sabit hızla hareket eden bir cisme etkiyen sürtünme Kuvveti ile harekete geçirici kuvvetin bileşkesi sıfırdır. Çünkü cismi harekete geçirici kuvvet ile sürtünme Kuvveti ters yöndedir.
  Bu bilgilerden hareketle; cisimler hareket ederken temas ettikleri yüzeylerin sürtünmesinden kaynaklanan ve yer değiştirmeye zıt yönde ortaya çıkan kuvvete sürtünme Kuvveti denir.
  Sürtünme Kuvvetinin Bağlı Olduğu Etkenler
  a) Yüzeyin pürüzlü olması
  Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir. Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır.
  Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır. Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler. Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme Kuvveti de o oranda azdır. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme Kuvveti uygulaması sağlanabilir.
  b) Cismin ağırlığı
  Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar. Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar. Cismin hareket etmesini engelleyen bu Kuvveti yenmek için Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi bu kuvvetten daha büyük bir Kuvveti cisme uygulamak gerekir.
  Sürtünme Kuvvetinin Etkileri
  Sürtünme kuvveti Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi cisimlerin yüzeyde tutunmasına yardım eden bir etkendir. Eğer sürtünme Kuvveti var olmasaydı birçok yaşamsal faaliyet mümkün olmazdı. Yolda yürüyemez Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi bir yerde oturamaz Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi yemek yiyemez Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi yazı yazamaz Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi araç kullanamazdık. Örneklerde de görüldüğü gibi her türlü hayati olayın gerçekleşmesinde sürtünme kuvvetinin etkisi vardır. Araba örneğini biraz açacak olursak Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi yolda hareketine başlayan bir aracın durması sürtünme kuvvetinin etkisi ile oluşmaktadır. Bu kuvvet olmasaydı frenler tutmayacağı için araba sürekli hareket ederdi.
  Buzun sürtünme kuvvetinin toprak veya asfalta göre daha düşük bir sürtünme Kuvveti olduğu bilinmektedir. Kışın buzlu yollarda araçlar daha fazla kaymakta ve frenlerin etkisi daha az olmaktadır. Bu nedenle kışın meydana gelen kazalar Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi diğer zamanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kışın buzun erimesi için tuz kullanılması (suyun donma sıcaklığını düşürür) veya toprak atılması bu sürtünme kuvvetini artırmak içindir.
  Sürtünme kuvvetinin hayatımızı kolaylaştıran çok büyük etkilerinin yanında günlük yaşantıda işleri zorlaştırdığı da bilinmektedir. Çünkü sürtünme kuvvetini yenerek Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi cisimleri harekete geçirmek için daha büyük kuvvet kullanılması gerekir. Ve büyük yükleri Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi sürtünme Kuvveti Nedeni ile kas gücümüzle hareket ettiremeyiz. Bundan dolayı çeşitli makineler kullanarak bu yükleri hareket ettiririz.
  Makineler çalışırken Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi içerisindeki parçalar birbirine sürtünürler. Sürtünen bu parçalar zamanla aşınarak kullanılmaz hale gelirler. Makinelerin yıpranmasını engellemek için sürtünme kuvvetini düşürücü önlemler almak gerekir. Yani sürtünme kuvvetinin çok büyük yararları olmakla beraber bazı zorlukları da vardır.
  Sürtünme Kuvvetini Artırmak ve Azaltmanın Yolları
  Sürtünme kuvvetinin Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi bir olayın gerçekleşmesi için yetersiz kaldığı durumlarda alınması gereken tedbirler vardır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;
  a) Kışın araba lastiklerine zincir takılması Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi
  b) Sporcuların ayakkabılarının altına dişler yapılması Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi
  c) İş makinelerinin tekerlerinde dişlerin daha büyük yapılması Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi
  d) Büyük kütlelerin altına tekerlek tipinde cisimlerin konulması Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi
  e) Makinelerin yağlanması Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi
  f) Dik yokuşlarda ulaşımı kolaylaştırmak için önlemler alınması Sürtünmenin Kuvveti -Sürtünmenin Nedeni Önemi

  SÜRTÜNME KUVVETİ
  Bir cismi farklı yüzeylerde hareket ettirmenin cismin hareketinde değişiklikler yaptığını günlük yaşantımızdan bilmekteyiz. Pürüzlü kaygan veya cilalı yüzeylerde aynı cismin hareketi farklı farklı olmaktadır. Cam üzerinde bir cisim daha kolay hareket ederken tahta üzerinde hareket etmesi daha zordur.
  Cismin hareket ettiği yüzeyin pürüzlü olması cismin harekete geçmesini zorlaştırırken düz veya pürüzsüz yüzeylerde aynı cisim daha kolay harekete geçer. Bu nedenle halı tahta taşlı zemin gibi yüzeylerde cismi harekete geçirmek için gerekli olan kuvvet; cam asfalt yağlı zemin gibi yüzeylerdeki aynı cismi hareket ettirmek için gerekli olan kuvvetten daha büyüktür. Yani cismin temas ettiği yüzeyin pürüzlüğü arttıkça cismin harekete geçmesi için gerekli olan kuvvete artmaktadır.
  Şekilde olduğu gibi iki traktör yolda gitmektedirler. Bu traktörlerden bir tanesi asfalt yolda giderken diğer taşlı bir yolda gitmektedir. Taşlı yolda giden traktörle düz yolda giden traktörün aynı hızda gitmeleri için taşlı yoldaki traktörün daha fazla kuvvet kullanması gerekmektedir.
  Bir zemin üzerinde bulunan bir cismi harekete geçirmek için yüzeyin cisme uygulanan hareketin zıt yönünde oluşan sürtünme kuvvetinden daha büyük bir kuvvete gereksinim vardır. Aksi taktirde uygulanan kuvvet cismin sürtünme kuvvetinden daha küçük veya eşitse cisim harekete geçmez.
  Sabit hızla hareket eden bir cisme etkiyen sürtünme Kuvveti ile harekete geçirici kuvvetin bileşkesi sıfırdır. Çünkü cismi harekete geçirici kuvvet ile sürtünme Kuvveti ters yöndedir.
  Bu bilgilerden hareketle; cisimler hareket ederken temas ettikleri yüzeylerin sürtünmesinden kaynaklanan ve yer değiştirmeye zıt yönde ortaya çıkan kuvvete sürtünme Kuvveti denir.
  Sürtünme Kuvvetinin Bağlı Olduğu Etkenler
  a) Yüzeyin pürüzlü olması
  Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir. Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır.
  Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır. Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler. Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme Kuvveti de o oranda azdır. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme Kuvveti uygulaması sağlanabilir.
  b) Cismin ağırlığı
  Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar. Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar. Cismin hareket etmesini engelleyen bu Kuvveti yenmek için bu kuvvetten daha büyük bir Kuvveti cisme uygulamak gerekir.
  Sürtünme Kuvvetinin Etkileri
  Sürtünme Kuvveti cisimlerin yüzeyde tutunmasına yardım eden bir etkendir. Eğer sürtünme Kuvveti var olmasaydı birçok yaşamsal faaliyet mümkün olmazdı. Yolda yürüyemez bir yerde oturamaz yemek yiyemez yazı yazamaz araç kullanamazdık. Örneklerde de görüldüğü gibi her türlü hayati olayın gerçekleşmesinde sürtünme kuvvetinin etkisi vardır. Araba örneğini biraz açacak olursak yolda hareketine başlayan bir aracın durması sürtünme kuvvetinin etkisi ile oluşmaktadır. Bu kuvvet olmasaydı frenler tutmayacağı için araba sürekli hareket ederdi.
  Buzun sürtünme kuvvetinin toprak veya asfalta göre daha düşük bir sürtünme Kuvveti olduğu bilinmektedir. Kışın buzlu yollarda araçlar daha fazla kaymakta ve frenlerin etkisi daha az olmaktadır. Bu nedenle kışın meydana gelen kazalar diğer zamanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kışın buzun erimesi için tuz kullanılması (suyun donma sıcaklığını düşürür) veya toprak atılması bu sürtünme kuvvetini artırmak içindir.
  Sürtünme kuvvetinin hayatımızı kolaylaştıran çok büyük etkilerinin yanında günlük yaşantıda işleri zorlaştırdığı da bilinmektedir. Çünkü sürtünme kuvvetini yenerek cisimleri harekete geçirmek için daha büyük kuvvet kullanılması gerekir. Ve büyük yükleri sürtünme Kuvveti Nedeni ile kas gücümüzle hareket ettiremeyiz. Bundan dolayı çeşitli makineler kullanarak bu yükleri hareket ettiririz.
  Makineler çalışırken içerisindeki parçalar birbirine sürtünürler. Sürtünen bu parçalar zamanla aşınarak kullanılmaz hale gelirler. Makinelerin yıpranmasını engellemek için sürtünme kuvvetini düşürücü önlemler almak gerekir. Yani sürtünme kuvvetinin çok büyük yararları olmakla beraber bazı zorlukları da vardır.
  Sürtünme Kuvvetini Artırmak ve Azaltmanın Yolları
  Sürtünme kuvvetinin bir olayın gerçekleşmesi için yetersiz kaldığı durumlarda alınması gereken tedbirler vardır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;
  a) Kışın araba lastiklerine zincir takılması
  b) Sporcuların ayakkabılarının altına dişler yapılması
  c) İş makinelerinin tekerlerinde dişlerin daha büyük yapılması
  d) Büyük kütlelerin altına tekerlek tipinde cisimlerin konulması
  e) Makinelerin yağlanması
  f) Dik yokuşlarda ulaşımı kolaylaştırmak için önlemler alınması

  SÜRTÜNMENİN NEDENİ VE ÖNEMİ


  Sürtünen yüzeyler ne kadar düz görülürse görülsün pürüzlüdürler. Bir mikroskopla bakılan cilalı cismin yüzünde bile girinti ve çıkıntılar vardır. Birbirine dayalı iki cisim halinde bir cismin çıkıntıları öteki cismin girintilerine girmiştir. Cismi kaydırmak için giren çıkıntıları çıkarmak gerekir. Bu da çıkıntıların eğilmesi hatta kırılması ile olabilir. Hareketin zıt yönünde oluşan sürtünme kuvvetlerinin Nedeni budur.
  Bir cisim öteki cisim üzerinde yuvarlanırsa sürtünme kuvvtleri kayarken oluşan sürtünme kuvvetlerinden daha küçük olur. Bu yuvarlanma sırasında iç içe giren kesimlerin ayrılmasının daha kolay olmasından ileri gelir. Dayanma yüzeyinde oluşan çukurlaşma yuvarlanma sürtünmesini artırır. Yuvarlanma sürtünme Kuvveti içinde yukarıdaki deney sonuçları geçerlidir. Ne var ki burada yuvarlanma sürtünme katsayısı çok küçüktür. Kayma sürtünme kuvvetlerinden kurtarıp yerine küçük olan yuvarlanma sürtünme kuvvetlerini koyan teker taşıt araçlarının en önemli parçasıdır. Tekerin keşfi uygarlıkta bir aşama olmuştur.

  SORU:Ağırlığı 12Nt ve yarı çapı 10 cm olan bir silindiri yatay masada kaydırarak bir kez de yuvarlayarak harekete başlatmak için gerekli kuvvetler ölçülüyor ve 3Nt ve 1Nt bulunuyor. Statik kayma ve yuvarlanma katsayılarını hesaplayınız.
  C. µ=Kl/N=3/12=025
  K.r=N.µı den µı =1.010/12=0008

  ÖNEMİ:
  Sürtünmenin büyük önemi vardır. Sürtünme olmasa yürüyemeyiz taşıt araçları da hareket edemez ve duramazlar. Motor arka tekerleri döndürür. Pürüzlü lastik ve kuru yolda oluşan sürtünme kuvvetleri tekerin kaymasını önler ve dönmesini sağlar. Dönme de otomobili hareket ettirir. Teker ile yer arasında sürtünme Kuvveti tekeri döndüren kuvvetten küçük ise tekrar kayar(patinaj). Böylece statik sürtünme Kuvveti konulmuş olur ki bu sonucu küçültür. Bir kayakçı kayarak indiği tepeye kayaklarıyla adım adım çıkabilir. Bu nasıl açıklanır? Keza araçları durdurmak için fren düzeneğine ihtiyaç vardır. Burada fren balataları denen sürtünmesi çok levhalar kullanılır.
  Bazı hallerde enerjiyi başa götüren hızı azaltan ve bizi daha büyük kuvvetler kullanmaya zorlayan sürtünme kuvvetlerini azaltmak gerekir. Bu amaçla sürtünen yüzeyler arasına yağ konulur. Böylece yüzeyler birbiri üzerinde kayan sıvı tabakaları üzerinde hareket eder. Sıvı(akışkan) tabakaları arasındaki sürtünme (viskosluk)kuru sürtünme denen önceki sürtünmeye göre çok küçüktür.

  SÜRTÜNME KATSAYILARI

  Statik Kinetik
  Çelik üstünde çelik 015 - 025 01 - 03
  Tahta üstünde tahta 04 – 07 02 – 03
  Beton üstünde lastik 1 07


 2. #2
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart

  surtunme kuvvetinin onemi, surtunmenin hayatimizdaki onemi, surtunmenin hayatimizdaki yeri, surtunmenin onemi, surtunmeyi azaltmanin yollari,

Benzer Konular

 1. 1071 Malazgirt Savasının Nedeni Önemi ve Sonucları Nelerdir ?
  Konu Sahibi e&e Forum Dünya ve Türk Tarihi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Ocak.2011, 23:11
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Ocak.2011, 01:37
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ekim.2010, 23:00
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Nisan.2010, 19:06
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Nisan.2010, 00:19