turkiye disindaki akarsular, nehir uzunluklari, akarsularin genel ozellikleri, turkiyedeki akarsular, turkiyedeki akarsular ve ozellikleri, turkiyedeki akarsularin genel ozellikleri, turkiyedeki akarsularin ozellikleri, turkiyedeki deltalar, turkiyenin akarsulari, turkiyenin akarsulari ve ozellikleri, turkiyenin akarsularinin ozellikleri, turkiyenin en buyuk akarsulari, aşındırma şekilleri, türkiyedeki akarsular, türkiyedeki akarsuların özellikleri, akarsuların genel özellikleri, nehir uzunlukları, türkiye dışındaki akarsular, türkiyedeki akarsular ve özellikleri, türkiyedeki akarsuların genel özellikleri, türkiyedeki deltalar, Türkiyenin akarsuları, Türkiyenin en büyük akarsuları


1-Akarsularımızın debisi yüksek değildir.

2-Akarsularımızın akış hızı yüksektir.
3-Akarsularımızın rejimi düzensizdir.
4-Bazı akarsularımız kaynağını dışarıdan alır. Asi, Meriç gibi.Bazı akarsularımız da Türkiye’de doğar,dışarıda denize dökülür.
-Fırat, Dicle,Aras, Kura, Çoruh
5-Akarsularımızdan şu şekilde yararlanılır.
-İçme suyu
-Sulama
-Turizm
-Balıkçılık
-Enerji üretimi
6-Türkiye’nin yeryüzü şekilleri çeşitli olduğundan akarsu havzalarımız da farklı özellikler gösterir.


Karadeniz’e dökülenler

Çoruh: Üç ana koldan doğar. Çoruh, Oltu, Tortum çayları. Bunlar Yusufeli’nde birleşerek Gürcistan’dan denize dökülür. Vadi derin ve akış hızı fazla olduğu için Rafting sporları yapılır.
Harşit: Trabzon ve Gümüşhane dağlarından doğar.


Yeşilırmak: üç ana koldan doğar. Kelkit; Erzincan dağlarından doğar. Erbaa,Niksar ovasına gelir, Burada Sivas’tan diğer Yeşilırmak ile birleşir. Çarşamba’dan Denize dökülür.Kızılırmak: İç ve Doğu Anadolu’dan kaynağını alır. En uzun kolu Sivas’tan doğar. İç Anadolu’da iç bükey bir yay çizer.
Devrez Çayı ve Gökırmak ile birleşir. Daha sonra Bafra’dan denize dökülür.


Bartın çayı: Küre dağlarından doğar. Taşımacılık yapılır.


Yenice: Üç ana koldan oluşur. Aras suyu ve Ulusu ile Bolu’dan geçer Büyüksu ile birleşir. Devrek’ten denize dökülür.


Sakarya: Porsck Çayı ile Kısmir Çayı birleşerek Sakarya’yı oluşturur. Daha sonra Pamuk ovada Göksu ile birleşir ve Adapazarı’na ulaşır.

(DEVAMI EKTEDİR) Bilgi Merkezi