Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yerel saat hesaplaması - yerel saat ile ilgili sorular - yerel saat problemleri

 1. #1
  yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2009
  Mesajlar
  38,203

  Standart yerel saat hesaplaması - yerel saat ile ilgili sorular - yerel saat problemleri

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  güneş saati nasıl yapılır, saat hesapları, yerel saat farkları, yerel saat farkı, yerel saat hesaplama, yerel saat hesaplama soruları, yerel saat hesaplamalari, yerel saat hesaplamaları, yerel saat hesaplamalarıyla ilgili sorular, yerel saat hesaplaması, yerel saat ile ilgili sorular, yerel saat problemleri, yerel saat soruları, yerel saatler

  1. yerel saat problemleri


  yerel saat problemlerinde şu yol takip edilir:


  a. İstenilen merkezlerin her ikisi de Greenwich’in batısında ya da doğusunda ise, boylam numarası büyük olandan küçük olan çıkarılır. İstenilen merkezlerden birisi Greenwich’in doğusunda diğeri batısında ise boylamlar toplanır.

  Buna göre;


  – Boylam farkı bulunur.


  – Bulunan boylam farkı sabit zaman farkı olan 4 ile çarpılarak yerel saat farkı hesaplanır.


  b. Dünya batıdan doğuya doğru döner. Bu nedenle, doğuda yerel saat batıya göre daima ileridir. Batıda ise yerel saat doğuya göre daima geridir.

  Buna göre;


  – Batıdaki bir noktanın yerel saati verilecek, doğudaki bir noktanın yerel saati sorulacak olursa, doğuda yerel saat daima ileri olacağından aradaki yerel saat farkı toplanır.


  – Buna karşılık, doğudaki bir noktanın yerel saati verilir, batıdaki bir noktanın yerel saati sorulursa, batı daima geri kalacağından aradaki yerel saat farkı çıkarılır.

  2. Güneş Problemleri:


  Güneş’in doğma ve batma saati ile ilgili problemlerde şu yol takip edilir:


  a. yerel saat problemlerinde anlatıldığı gibi iki nokta arasındaki yerel saat farkı bulunur.


  b. Dünya, batıdan doğuya doğru döndüğü için, doğuda Güneş batıya göre daima erken doğar, batar. Batıda ise Güneş, doğuya göre daima geç doğar, batar.

  Buna göre;


  – Batıdaki bir noktada Güneş’in doğma saati verilir, doğudaki bir noktada Güneş’in doğma saati sorulursa, doğuda Güneş erken doğacağından aradaki yerel saat farkı çıkarılır.


  – Eğer tersi sorulursa, batıda Güneş geç doğacağından aradaki yerel saat farkı toplanır.
 2. #2
  kas
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  01.Kasım.2010
  Mesajlar
  141

  Standart

  yerel saat hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular , yerel saatlerle ilgili sorular ve çözümleri , yerel saat hesaplamaları çözümlü sorular , yerel saat soruları, yerel saat hesaplamaları ile ilgili sorular, yerel saatlerle ilgili sorular, yerel saat soruları ve çözümleri, yerel saatle ilgili sorular, yerel saat hesaplamaları ile ilgili örnekler, saatlerle ilgili sorular, saat ile ilgili problemler, yerel saat çözümlü sorular, saatlerle ilgili problemler, boylam hesaplamaları, yerel saat hesaplamaları ile ilgili sorular ve cevaplar, yerel saat hesaplamaları ile ilgili sorular ve çözümleri, yerel saat hesaplamaları soruları ve cevapları, saat hesaplama problemleri, yerel saat ile ilgili çözümlü sorular, yerel saat ile ilgili sorular, yerel saat problemleri ve çözümleri, yerel saat problemleri çözümlü, yerel saat hesaplamaları soruları, yerel saatlerle ilgili çözümlü sorular, saat ile ilgili sorular.

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Kasım.2009, 11:28
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2009, 01:56
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 12:49
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 12:49
 5. neden ortak saat kullanılır - ortak saat nedir
  Konu Sahibi yalın Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 12:49

Bu Konu için Etiketler