Satrancın Oyun Kuralları - Satranc Nasıl Oynanır ? Satrancın KurallarıSatrancın Oyun Kuralları - Satranc Nasıl Oynanır ? Satrancın Kuralları

Satranç 2 Oyuncu ile oynanan bir oyundur.Resimde gördüğünüz gibi 2 set vardır. Beyaz ve Siyah olmak üzere.
Eklenti 6740
Madde 1:Satrancın Esasları

1. 1. Satranç oyunu, ‘Satranç Tahtası’ diye adlandırılan kare şeklinde bir alan üzerinde iki rakip arasında taşları sırayla oynatılmasıyla oynanır. Rakibi hamlesini tamamlamış olan taraf ‘hamlede’dir.
1. 2. Her iki tarafın da amacı, rakip şahın kurallara uygun bir hamleyle yenmekten kurtulması mümkün olmayana dek rakip şaha saldırmaktır. Bunu başaran taraf rakibini ‘ Şah-Mat’ yapmış demektir ve oyunu kazanır. Mat olan taraf oyunu kaybeder.
1. 3. Her iki taraf için de Şah-Mat yapmak mümkün değilse oyun berabere biter.
Madde 2:Tahta Üzerinde Taşların Başlangıç Konumu
2. 1. Satranç tahtası çizgili 64 ( 8x8 ) eşit kareden oluşur ve kareleri sırayla açık (beyaz ) ve koyu ( siyah ) renktedir. Satranç tahtası iki rakip arasına beyaz renkli köşe karesi sağ tarafta olacak şekilde yerleştirilir.
2. 2. Başlangıçta bir taraf 16 adet açık renkli ( beyaz ) , diğer taraf 16 adet koyu renkli ( siyah ) taşa sahiptir. Bunlar: birer adet şah, birer adet vezir, ikişer adet kale, ikişer adet fil, ikişer adet at ve sekizer adet piyondur.


Beyaz şah sembollü
Beyaz vezir sembollü
Beyaz kale sembollü
Beyaz fil sembollü
Beyaz at sembollü
Beyaz piyon sembollü
Siyah şah sembollü
Siyah vezir sembollü
Siyah kale sembollü
Siyah fil sembollü
Siyah at sembollü
Siyah piyon sembollü

2. 3. Oyunun Dizimi ve Başlangıç konumu :

Eklenti 6740

2. 4. Sekiz dik sütuna ‘dikey’ ( file ) , sekiz yatay satıra da ‘yatay’ ( rank ) , köşe köşeye değen aynı renkte karelerin oluşturduğu hatta ise ‘çapraz’ ya da ‘diyagonal’ ( diagonal ) denir

Madde 3:Taşların Hareketleri

3. 1. Hiç bir taş aynı renkte başka bir taşın bulunduğu bir kareye gidemez. Eğer bir taş rakip bir taşın olduğu kareye giderse, rakip taş yenmiş olur ve tahta dışına çıkar. 3. 2-3. 5 maddelerinde tarif edilen hareketlere göre rakip taşı yeme imkanı varsa, yiyecek olan taş bu kareye saldırıyor demektir.
3. 2. a) Vezir bulunduğu karenin dikey, yatay ve çaprazlarında herhangi bir kareye gidebilir.