Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: assos gezilecek yerler - assos da ne yapılır - assos da neler yapılır

 1. #1
  yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2009
  Mesajlar
  38,203

  Standart assos gezilecek yerler - assos da ne yapılır - assos da neler yapılır

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  [FONT=&quot]assos gezilecek yerler (assos da ne yapılır) Hakkında:[/FONT] assos da neler yapılır (neler yapılır ) konusu hakkında detaylı bilgiyi, sitemizin forumunda Nerede Kalınır? Ne Yenir? Ne yapılır? bölümünde bulabilirsiniz.

  Nerede Kalınır? Ne Yenir? Ne yapılır?

  Assos doğayla tarihin iç içe geçtiği, insanı büyüleyen tarihi bir yerdir. Milattan önce 1. binden itibaren özellikle Ege'deki adalardan buraya göç olduğu düşünülmektedir.
  assos gezilecek yerler assos yapılır
  Gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan biri, Aristo hayatının bir dönemini burda geçirmiştir. Milattan önce 347 ve 344 yılları arasında bir felsefe okulu kurmuş ve işletmiştir. Amacı Eflatun'un ( Platon ) ünlü eseri Devlet'te ( Republic ) sözünü ettiği ideal devlet şeklini hayata geçirmekti. Bu amaçla Atina'dan kalkıp buraya gelmiştir.

  Kadırga Koyu ve Athena Tapınağı
  Assos'a gittiğinizde, denize girilecek en güzel yer, limana 17 km. uzaklıktaki Kadırga Koyu. Athena Tapınağı, Antik çağda, Anadolu'da dor üzerine yapılış tek örnek olması ve kabartmalı frizlerin bulunması nedeniyle büyük önem taşıyor. Ayakta kalan sütunların arasından, Ege denizinin manzarasında, güneşin batışı başka bir keyif. Athena Tapınağı'nın hemen yanında Behramkale köyü, tarihi camii ve köprüsü ile gezilebilir. Yeri itibarıyle, Assos'a çok yakın mesafede farklı tatil yörelerinin de bulunması, tatilinizi uzatmak için geçerli bir bahane. Kazdağı'nda ve Altınoluk'ta da bir iki gün geçirebilirsiniz.
  Athena Tapınağı, Zeus'un kızı ve 12 Olimpos Tanrısından biri olan Athena, babası Zeus'un kafasından silahlı ve elinde kargası ile doğmuş bir savaş tanrıçası. El işçiliği ve el sanatlarını koruyan tanrıça olarak da biliniyor. Mitoloji'ye göre kadınlara dokumayı o öğretmiş. Behramkale ve çevresindeki halı ve kilim dokumacılığı, gelişmesini belki de Athena'ya borçlu. assos Athena Tapınağı, Ankaik çağda Anadolu'da dor üzerine yapılmış tek örnek olması ve kabartmalı frizlerin bulunması nedeniyle büyük önem taşıyor. Tapınağa kadar araç yolu olan antik alana giriş, ücretli. Ayakta kalan sütunlar, fotoğraf çekenlerin yanı sıra resim yapanların da kompozisyon malzemesi


  Aristo o dönemin yöneticisinin kuzeni ile evlenmiş ve ondan bir kız çocuğu olmuş.
  Önce Midilliler yerleşiyor buraya, daha sonra Persler ele geçiriyor Assos'u ve Kent'i yağmalıyorlar ardından İskender Perslerle savaşıp şehri ele geçiriyor ve sırasıyla Romalılar, Bizans hüküm sürüyor bu şehirde ve en son 1330'da Osmanlı egemenliği altına giriyor bu tarihi yer.
  assos gezilecek yerler assos yapılır
  KAZ DAĞLARI-AYVALIK-CUNDA

  assos gezilecek yerler assos yapılır
  , Tiyatro, Agora, Nekropol, Gymnasium, Surlar, Burçlar, Murat Hüdavendigar Camii, Athena Tapınağı, Su sarnıçları, Tarihi Behramkale Köprüsü'nü
  Athena Tapınağı
  Athena Tapınağı M.Ö. 6 ıncı yüzyıla tarihlenir. Biga yarımadası ve Edremit Körfezi'ni koruyucu özelliğine bakan bu Dorik tapınak eski ihtişamı ile restore edilmiştir.
  Assos Atina tapınağı Anadoludaki en eski Dorik tarzdaki tapınakların başında gelir.

  Tapınağın kalıntılarına vuran ay ışığını seyretmek muhteşemdir. Aynı şekilde güneş yavaş yavaş yükselirken şehrin üstünde Edremit Körfezi'nin şahane görüntüsü ile birlikte çok hoş bir uyum yaratır. Tepeden denize doğru Agoralar, bir tiyatro ve bir de Gymnasium görülebilir.

  Akropol'un kuzey köşesinde, ören yerinin çıkışında 14 üncü yüzyıl, Osmanlı Sultanı I. Murat zamanında yapılmış olan bir cami vardır. Gözlem alanınızın içerisinde bir köprü ve bir de kale bulunur. Harabelerin alt kısmında ufak ve sevimli bir liman bulunmaktadır.
  assos gezilecek yerler assos yapılır
  Behramkale ve Assos
  Burası Türk sanatçılarının canlı, samimi ve bohem havaları nedeniyle onların ortak yeri olmasıyla da üne kavuşmuştur. Behramkale'nin 25 km batısında, Gülpınar köyünde M.Ö. 2 inci yüzyılda Apollon Smintheus Tapınağı'nın yapıldığı tarihi şehir Chryse yer almaktadır. Gülpınar'ın 15 km batısında, işaretleri bulunmayan sivri kayalıklı bir sahil boyunca uzanan yolda, denize inen dik yamaçtaki hoş köy evleriyle, Babakale bulunmaktadır.

  assos gezilecek yerler assos yapılır


  Assos Ulaşım

  İstanbul-Çanakkale yolu üzerinden İzmir'e doğru giderken Ezine'yi geçtikten sonra Ayvacık'tan sağa, Behramkale yönüne dönerek Assos'a ulaşabilirsiniz. Ayvacık-Assos arası 18, Çanakkale'den uzaklık ise toplam 95 kilometredir. Edremit Küçükkuyu üzerinden gelenler, sahil yoluyla Assos'a gidebilirler. Farklı bir yol kullanmak istiyorsanız, Çanakkale'den sonra Geyikli Gürpınar sahil yolunu takip ederek Bademli üzerinden Koyunevi köyüne giden kavşaktan deniz tarafına dönünce, 4.5 kilometrelik rampayı inerek Sokakağzı sahiline gelebilirsiniz. Yolu bozuk, yokuş ve toprak olan Koyunevi köyüne, Ayvacık-Gürpınar arasında günde 10 sefer yapan minibüslerle de ulaşılabilir. Özel araç kullananlar ise Ezine-Ayvacık'ta yakıt ikmali yapabilirler. Assos'un bazı yerlere uzaklıkları şöyle:

  Çanakkale-Assos:100 km.
  Assos-İstanbul:380 km.
  Assos-Bursa:300 km.
  Assos-İzmir:290 km.

  Gelibolu-Lapseki veya Ecebat-Çanakkale arası saat başı kalkan feribot seferleriyle de geçilebilir.

  Assos tatil

  assos tatil beldesi kendisine özgü tarihi ve yapısı ile mükemmel bir yer. biraz assos tatil ve tarih kenti hakkında bilgi vermek gerekirse

  SUKUNETE DAVET
  Yaz günleri bir başkadır Assos. Bozulmamış doğal yapısı ve tertemiz havasıyla sessizlik ve sukunet arayanlar için ideal. Tarihi dokusu ve kendine özgü mimari yapısıyla da cezbedici. Köy evlerinde Rum yapısı izler hala belirgin. Ortaçağ mimarisini andıran yapılarıyla da dikkat çeken Assos, antik kenti, pırıl pırıl denizi, balığı ve kalamarıyla ve ünlü…

  ATHENA TAPINAĞI
  Assoslular M.Ö. 6. yy.da kentlerini geliştirirken iki şeyi öncelikle ele almışlardı. İlk olarak kent surlarını inşa etmiş, sonra da surların tepesinden kenti koruması altına alan tanrıçaları Athena�ya bir tapınak kurmuşlardı.

  ASSOS KAZILARI
  MÖ.VII yüzyılda Midilli’den gelen Methymnalı’ların kurduğu sanılan Assos’ta ilk kazılar, 1881-1883 yılları arasında, Clark ve Bacon başkanlığındaki Amerikan kazı ekibince gerçekleştirilmiş. Ancak yıllar sonra 1980 yılında, Prof.Dr.Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki Türk arkeologlar ve uzmanlardan oluşan bir ekip, tekrar başlamış kazılara

  AGORA
  Antik kentte “agora” şehrin kalbi sayılırdı. Helenistik Çağ�ın sonlarına doğru yapılan assos agorası “külliye” olarak da nitelendirilebilir. Assos�ta kent meclisine üye olabilen özgür, varlıklı ya da eski soylu aile erkekleri öğlene doğru agoraya inerlermiş. Agora’nın batı yanında küçük bir tapınak, doğu yanında bouleuterion, güneyinde de hamam yeralır.

  NASIL GİDİLİR?
  Otomobille seyahat ediyorsanız İstanbul-Çanakkale yolunu tercih edebilirsiniz. Bu yol üzerinde Ezine’yi geçtikten sonra Ayvacık yoluna gireceksiniz. Ayvacık’tan da Behramkale yönüne dönerek Assos’a gidebilirsiniz..

  TARİHÇESİ:

  BÜYÜLEYEN TARİH
  M.Ö.VII yüzyılda Midilli’den gelen Methymnalı’ların kurduğu sanılan Assos’ta ilk kazılar, 1881-1883 yılları arasında, Clark ve Bacon başkanlığındaki Amerikan kazı ekibince gerçekleştirilmiş. Ancak yıllar sonra 1980 yılında, Prof.Dr.Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki Türk arkeolog ve uzmanlardan oluşan bir ekip, tekrar başlamış kazılara.

  Sonuçta, yılların emeği ile ortaya Antik Tiyatro gibi muhteşem eserler çıkmış. Yeniden başlayan kazı çalışmaları, köyün hareketlenmesine neden olmuş. Limanda yer alan yapılar, orjinal mimarisinin bozulmamasına dikkat edilerek onarılmış ve böylece köy, 500 kişiyi ağırlayabilecek bir kapasiteye ulaşmış. Temiz havası, denizi, balıkçılığı ve Ören yerine olan bağlantısıyla şipşirin bir tatil beldesi oluvermiş.

  Assos ya da günümüzdeki adıyla Behramkale (Behramköy), Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde M.Ö. 1000 li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır yaşamını sürdüren bir yerleşim yeri. Balığı ve kalamarıyla ünlü Assos, ünlü filozof Aristo’nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte bir cennet.

  Tarihi evlerden oluşan köyde, Ortaçağ mimarisini andıran yapılar arasında dolaşıyorsunuz. Tepelerde binlerce yıllık taşların üzerinde yürürken, pırıl pırıl denize karşı kurulmuş olan bu antik kentin sakinlerinin, ne kadar şanslı olduklarını düşünüyorsunuz. Yıkıntıların arasında geçmişin izlerini ararken, burnunuza çarpan kekik kokularını da görmezden gelemiyorsunuz bu arada.

  Yeniden başlayan kazı çalışmaları, köyün hareketlenmesine neden olmuş. Limanda yer alan yapılar, orjinal mimarisinin bozulmamasına dikkat edilerek onarılmış ve böylece köy, 500 kişiyi ağırlayabilecek bir kapasiteye ulaşmış. Temiz havası, denizi, balıkçılığı ve Ören yerine olan bağlantısıyla şipşirin bir tatil beldesi oluvermiş.

  Hem denize, hem de karaya egemen bir tepeye kurulan Akropol, 3 kilometre uzunluğunda bir surla çevrili. İşçiliği ve mimarisi açısından döneminin en önemli surlarından biri olarak nitelendiriliyor. Özellikle, birbirinden ayrı biçimlerde yapılmış kapıları, gelen ziyaretçileri büyülüyor.

  ÖREN YERLERİ:

  NEKROPOL
  Şehrin batı kapısına 300 m kala yol ikiye ayrılır. Bir kolu batı kapısının üst başındaki küçük kapıya gider, diğer ana kol ise iki tarafı kuleli görkemli kapıdan kente girer. Bu yolların iki yanı Roma çağında kimi teraslar üzerinde, kimi çevresi güzel yontulmuş taşlarla örülü duvarlarla çevrili mezar anıtlarıyla doluydu. Eski çağın kentlerinde mezarlıklar kentin dışında ve genellikle yolun kenarında olurmuş. Kente gelenlerin herbiri bir anıt olan mezarları görsün, selamlasın diye.
  1884� te kazıların sona erişinden sonra geçen zaman içinde, ortaya çıkarılan mezarların tümü tahrip olmuştur. 1981�de yeniden başlayan çalışmalar ile birlikte eskilerinin de onarımına girişilmiştir.
  Assos� un iki nekropolü vardır. Birincisi ve asıl önemli olanı batı kapısına giden taş döşemeli yolun iki tarafına oturtulmuş Batı Nekropolü, diğeri doğu kapısı önündeki Doğu Nekropolü� dür. Batıdakinde sıkça küp içine gömme yöntemi görülmektedir. Bir küp içine ikili gömme de yapılabilmekteydi.
  Batı Anadolu� da M.Ö 6. yüzyılda çok rastlanan yakarak (kremasyon) gömme tekniği Assos� ta da görülmektedir. Kazılar sırasında ölü küllerinin içine konduğu urna adı verilen çömleklere çokça rastlanılmştır. Ortaya çıkarılan bu örnekler Çanakkale Müzesi� dedir.

  GYMNASION
  M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilmiş bu Gymnasion, 40 x 31 m boyutlarında bir palaistra (açık spor alanı) ve çevresini saran sütunlu portiko�ların gerisindeki ders, soyunma ve yemek odalarından oluşan basit bir yapıydı. Palaistranın, kuzey, güney ve batı kenarları portiko ile, doğu kenarı ise bir duvarla çevrili idi. Portikoların bazalttan yapılmış sütunları monolithtir. Kuzey portikosuna ait arşitrav yazıtlarından bu portikonun M.Ö. 1. yüzyılda yeniden yapıldığı anlaşılmaktadır. 4,92 m genişliğindeki bu portikonun gerisinde, önünde bir çift sütunu olan Ephebeion (kapalı dershane) bulunmaktaydı. Kuzeydoğu köşede de 8,50 m çapında bir yıkanma yeri yapıya eklenmişti. Gymnasion�a ana giriş anayola açılan güney cephededir. 3 basamaklı yarım daire merdivenle birlikte bir koridorla güney portikoya ulaşılıyordu. Ayrıca batıdan da giriş vardı. Ders odaları tek katlıydı. Ana girişin sağında diagonal düzenlenmiş bir portiko ile 4 odanın işlevleri tam olarak anlaşılabilmiş değildir, ama gymnasiona aittirler. Assos�ta su daima bir sorun olduğu için palaistranın döşemesi altında bir de sarnıç vardı. Sarnıç, kayadan oyulmuş ama üzeri sonradan taş örgü tonozla örtülmüştü. Doğu ucundaki merdivenlerden inerek kova ile su çekilir ve yıkanma odalarına taşınırdı. Hem su taşıma işi, hem de odalarla spor alanının temizlenmesi işi öğrencilerin görevi idi. Büyük sınıftaki öğrencilerse, küçük sınıfların yaptığı işi denetlerdi.
  Paidagogos denen eğitmen � dadı karışımı görevliler öğrencileri konutlardan gymnasiona götürürlerdi. Okulda dersler, öğleye kadar öğreticilerin gözetiminde güreş, boks, disk ve cirit atma, uzun atlama ve bir stadia (200 m) koşu çalışmalarıyla geçerdi. Bu çalışmalardan önce vücutları saf zeytinyağı ile yağlanırdı. Çalışmadan sonra striglis denilen, tunç ya da demirden yapılmış bir aletle kum ve toprağı sıyırır, sonra yapıya sonradan eklenmiş olan kuzey uçtaki hamama giderlerdi. Temizlik mermer kurnaların başında yapılırdı.
  Okulda öğleden sonra dil ve gramer, güzel konuşma, coğrafya, matematik, felsefe ve müzik dersleri olurdu. Matematik ve müzik eğitimi bu çağda spor kadar önemli bir yer tutmaktaydı. Dersler güneşin batmasıyla sona ererdi.
  Gymnasionun yöneticisi Gymnasiarkhos ünvanını taşır ve altın bir taç ile onurlandırılırdı.
  M.S. 6. yüzyılda, Bizans döneminde bu gymnasionun ortasına bir kilise inşa ederek Aristo�nun okulunu tamamen ortadan kaldırdılar. Kilise için gymnasionun yapı malzemesi kulanılarak yapı harap edilmiştir.

  assos gezilecek yerler assos yapılırAssos’ta özel tatil planları için unutulmaması gereken özel bir nokta; güneyinde Midilli Adası’nın çekici görüntüsü, kuzeyinde İda (Kaz) Dağları’nın temiz ve serin esintiyle de kutsanmış, Behramkale Köyü’nün merkezinde yer alan ve otele adını veren “süs biberine dair herşey”’I bulabileceğiniz Biber Evi. Bu eski köy ağası evi, oya gibi işlenmiş Osmanlı tarzında döşenmiş, eski zamanların el kakması ahşap işçiliğinin tüm güzelliklerine sahip altı yatak odası, oturma odası, terasları, yemek ve salatalarda kullanılan organik ürünleri yetiştirdikleri bahçesi, zengin şarap kavı ve otelin kendi ocağında pişen ekmeklerine sahip gurme mutfağı ile görülmeye değer. Hakikaten teraslarında, güzel bir içki eşliğinde manzarayı ve gün batışının dayanılmaz romantizmini yaşamak neredeyse bir zorunluluk.
  assos gezilecek yerler assos yapılır


  assos gezilecek yerler assos yapılır

  Nerede Ne Var ?

  Assos'ta gezip görülecek çok yer var. Bunlardan en önemlisi Athena Tapınağı. Anadolu'nun en eski Dorik tarz tapınaklarının başında gelen Athena Tapınağı, agora, tiyatro ve gymnasium kalıntılarıyla ilgi çekici. Maalesef şimdi ortalıkta bir harabe hali var. Athena Tapınağı'nın bir kaç sütunu ayakta, restorasyon çalışmaları sürüyor. Aynı çevrede assos kalesi ve köprüsünü de görebilirsiniz. Akropolis'in çevresi Bronz Çağı'ndan bu yana yerleşim merkezi olmuş, bu nedenle burada pek çok uygarlığın izleri var. Kazılarda çıkan değerli kalıntıların bir kısmı yağmalanmış, bir kısmı Türkiye dışında, bir kısmı da Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde. Assos"un tarihini daha ayrıntılı incelemek isteyenler, Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ni görmeden geçmemeliler. Behramkale'de, assos kalıntılarının bulunduğu yüksek tepeden karşıya baktığınızda Midilli Adası'nı görürsünüz. assos Limanı ise, manzarası ve restoranlarıyla çok cazip bir yer. Limandan 3 kilometre ileride, plajlar sizi bekliyor. Kadırga Plajı'na yürümeniz de mümkün, bir tekneye atlayıp gitmeniz de. Behramkale'nin 25 kilometre batısında Chryse antik kenti bulunuyor. Apollon Smintheus Tapınağı'nın kalıntıları burada. Gülpınar'ın plajı denize girmeye elverişli. Civardaki ören yerlerini de görmek isteyebilirsiniz. Ezine'de Alexandria Trous kalıntıları bulunuyor. Yeşilyurt Köyü'nün yanındaki Zeus Altarı görülecek yerlerden biri.

  Assos'tan yarım saatlik uzaklıkta bulunan Hisarlık Mevkii"ndeki Truva ise apayrı bir destinasyon sanki...En romantik efsanelerden birinin geçtiği Truva, yerli-yabancı ziyaretçilerin görmeden geçmedikleri bir yer. Sonradan yapılan tahta at, Homeros'un kaleminden okuduğumuz destanın anısını canlı tutuyor. Ziyaretçiler tahta atın içine girmek, yakınında fotoğraf çektirmek için sıraya giriyorlar. Truva da Bronz döneminden beri yerleşim alanı olmuş bir yer. Burada yapılan kazılarda, meclis, tiyatro ve belediye binası kalıntılarına rastlanmış. Savaşlar boyunca pek çok yapı zarar görmüş, yerleşim alanları tahrip edilmiş. Truva'da çıkarılan önemli kalıntılar da şu an Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde.

  Assos ve çevresindeki doğal güzellikler de görülmeye değer. Efsanelere konu olan Kaz Dağı tertemiz havası, piknik ve kamp yerleri, benzersiz çiçekleriyle size rüya gibi bir ortam sunuyor. Çevredeki kaplıcaları da unutmayalım. Ezine'de Kestanbol, Akçay'da Güre, Küçükkuyu'da Küçükçetmi, Altınoluk'ta Afrodit kaplıcaları dört mevsim ziyaretçi çekiyor.

  10-14 Ağustos arasında düzenlenen Çanakkale Troya Festivalleri"nde de ilginizi çekebilicek pek çok etkinlik düzenleniyor. Zaten Assos"un çevresi yöresel festivaller ve panayırlarla hareketleniyor. Özellikle yaz aylarında mutlaka birine denk geleceksiniz  Konu ftm tarafından (15.Temmuz.2009 Saat 02:49 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Kasım.2009, 04:25
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2009, 01:47