Konu özet: matematikte pi sayısını kim buldu, pi saysının oranı, pi sayını kim buldu, pi sayının tsrihçesi pi sayını ilk kimler neredekullandı, pi sayısı, pi sayısı hakkında, pi sayısı kaçtır, pi sayısı kim buldu, pi sayısı kim bulmuştur, pi sayısı nasıl bulundu, pi sayısı nerelerde kullanılır, pi sayısı tarihçesi, pi sayısını ilk olarak kimler nerede kullanmıştır, pi sayısını kim buldu, pi sayısını kim bulmuştur, pi sayısının bulunuşu, pi sayısının kullanım alanları, pi sayısının tanımı, pi sayısının tarihçesi, pi sayısının tarihçesi ve ilk olarak kim bulmuştur, pi sayısının tarihi gelişimi.

Pi sayısı - Pi sayısını Kim buldu - Pi Sayısının Tarihçesi


Pi Sayısının Tanımı

Eski medeniyetler pek çok çalışmadan sonra bir dairenin çevresinin çapına bölümünün hep aynı olduğunu bulmuşlardı, ve biz bu sayıya pi () diyoruz. Yani başka bir ifadeyle ki, her zaman 3.1415926… ya eşittir.


Lambert adlı bir matematikçi 1761’de pi’nin irrasyonel bir sayı olduğunu kanıtladı. Eğer bir sayıyı bir oran olarak ifade edemiyorsanız, o sayı irrasyoneldir. Bu yüzden pi basamakları sonsuza kadar giden bir sayıdır ve hiçbir basamak bir düzen içinde tekrar etmez.

1882 yılında Lindemann adlı bir başka matematikçi pi’nin ayrıca üstün (aşkın) bir sayı olduğunu kanıtladı. Hiçbir cebirsel polinomun kökü olmayan sayılara da aşkın sayılar deniyor. Ayrıca bu konu beni biraz aşıyor.