HZ.EYÜP ÜN HAYATI

Geçmiş zamanların birinde bağlarıyla ünlü Suriye topraklarında eyüp adında zengin ve iyi ahlaklı biri yaşardı. ‘Para insanı saptırır’ derler ya eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin onunkisi öyle değildi; malı gün geçtikçe çoğalıyor eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin o da gün geçtikçe daha çok hayırsever biri oluyordu. Malın mülkün Allah vergisi olduğunu eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin onların bir gün hesabını vereceğini aklından çıkarmaz eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin dilinden şükrünü eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin malından sadakasını eksik etmezdi.

Bir insan hem varlıklı hem ahlaklı olunca eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin onu çekemeyenler de elbette olacak… Bazıları şöyle diyordu:

“–İnsan bu kadar varlıklı olduktan sonra elbette herkese dağıtır… Malı nasıl olsa çok..! Dağıt eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin dağıt bitmez ki…! Bu kadar refah içinde olan biri tabi ki iyi ahlaklı olur; ona sataşan yok eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin çatışan yok… Herkes ona nasıl olsa saygılı davranıyor…”

Oysa Allah eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin kulu Eyüp’ün samimiyetini ve Hakk’a bağlılığını biliyordu. Bunu diğer insanlara da göstermek istedi. Hem böylece eyüp gelmiş geçmiş herkese sabrın simgesi olacaktı.
Hz. Eyüp’ün tıkır tıkır giden işleri ilk kez hayvanlarının peş peşe hastalanmaya başlamasıyla bozuldu. Kısa süre içinde koca sürüden bir tek sıska inek eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin bir tek kara keçi kalmadı; hepsi telef oldu. İnsanlar Eyüp’ün bu duruma ne diyeceğini merak ediyor; ağzını yoklayarak:

“–Nedir bu başına gelenler…!” diyor ah vah ediyorlardı. eyüp peygamber yüksek ahlakından ödün vermeksizin:
“-Allah verdi; Allah aldı; her şey O’nun değil mi?” diyordu.

Eyüp Peygamber hayvanlarını kaybetti ama sabrını ve aaaanetini kaybetmedi.
Belalar geldiğinde aile ve akrabalarıyla gelirmiş…! eyüp Peygamber bir gün dışarıda işleriyle meşgul iken acı bir haber aldı. Ani bir sarsıntıyla evleri yıkılmış eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin tüm çocukları göçük altında kalmıştı. Yıkıntıdan sağ kurtulan yalnızca karısıydı. Hz. Eyüp’ün gözleri evlat acısından kanlı yaşlarla doldu; ama ‘sabır’ dedi.

Eyüp Peygamber çocuklarını kaybetti ama sabrını ve aaaanetini kaybetmedi.
Belalar henüz bitmemişti. Hz. Eyüp’ün vücudunda yaralar çıkmaya başladı. Küçük küçük çıbanlar eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin gün geçtikçe büyüdü; bütün vücuduna yayıldı. eyüp Peygamber hekimlere gitti eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin evi geçindirmeye çalışıyordu.

Eyüp Peygamber’in yaraları çok fenalaştı. Hastalığının bulaşıcı olması ihtimaline karşı kimse onun yanına yaklaşmak istemiyordu. eyüp Peygamber yapayalnız kalmıştı. Acı ve ıstıraplar içindeydi… Allah’a dua etmeye ve O’ndan sabır istemeye devam etti. Ama artık bırakın vücudunu hareket ettirmeyi eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin dudaklarını kıpırdatacak takati kalmamıştı. Bir insanın başına gelebilecek her türlü felaket ve müsibet eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin onun başına gelmişti ve o eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin tıpkı sağlıklı ve varlıklı günlerinde olduğu gibi Allah’tan uzaklaşmamış eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin O’na olan bağlılığını ve güvenini kaybetmemişti. Hz. eyüp imtihanını başarıyla geçmiş ve insanlara örnek bir kul olmuştu.
Eyüp Peygamber sağlığını kaybetti ama sabrını ve aaaanetini kaybetmedi.
Hastalığının şiddetlendiği bir anda:

“Ey Rabbim!” diye dua etti. Halim sana malumdur. Adını anamayacak kadar hastayım! Ey Şifa Veren! Şifana muhtacım…”

Yüce Allah eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin kulundan hoşnuttu. eyüp peygamberin makamını eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin katında daha da yüceltti. Ona:
“–Ayağını yere vur” diye vahyetti. eyüp Peygamber güçlükle ayağını kaldırıp indirdi. Ayağını indirdiği yerden berrak bir su kaynamaya başladı. eyüp Peygamber o suyla yaralarını temizledi. Yaraları kısa sürede kuruyup kayboldu; sudan doyasıya içti eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin içindeki dertler şifa buldu. eyüp aleyhisselam eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin hastalanmadan önceki sağlığına aaa zamanda kavuştu. Sağlığını kazanan Hz. Eyüp eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin servetini de yeniden kazandı. Böylece o eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin refah ve sağlık içindeyken Allah’ı unutmadığı gibi eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin yoksul ve hastalıktayken de O’na küsmedi eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin isyan etmedi. Böylece eyüp aleyhisselam eyüp hayatı-hz.eyüp hayatı-hz eyüp-eyüp peygamberin Allah’ın sadık ve sabırlı bir kulu olarak tarihe geçti.

alıntıdır...