KİRLİ ÇEVRE ÇOCUK

Son yıllarda çevremiz aşırı derecede kirlenmektedir. Bunların çeşitli nedenleri vardır. Eğer birkaç örnek verecek olursak fabrika dumanlarını,yerlere atılan çöpleri ve egzoz dumanlarını verebiliriz. Bunların zararlarını şimdi önemsemesek de ileride çok büyük zararlara yol açmaktadır. Ve ne yazık ki biz çocuklarda bu zarar görenlerin arasındayız.

Kirli çevrenin çocuklar üzerinde etkisi büyüktür. Günümüzde çocuklar genellikle büyüklerini (anne,baba) örnek almaktadır. Çocuklarda onların çevreyi kirletmek gibi kötü alışkanlıklarını görerek onlarda bu kötü alışkanlıklara adım atmaktadırlar. Dolayısıyla bilinçsiz bir insan olmaktadırlar. Büyüklerde çocuklarının onları örnek aldıklarının farkına vardıklarında çevreyi kirletmemelidirler. Bu sayede çocuklarıda çevreyi kirletmez. Çocuklarının üzerinde bu da etkili olmuyorsa,çocuklarına Kirli bir çevrenin zararlarının neler olduğunu anlatmalıdırlar. Çocuklarda bu alışkanlıktan kopup kendilerine ve başkalarına yararlı olabilecek temiz bir çevre için el ele vereceklerdir.

Kirli bir çevre başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın sağlığını bozar. Sağlığımızı bozmamamız için çevremizi kirletmemeliyiz