Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: kuşing sendromu cushing sendromu nedir -cushing sendromu nedir -kuşing sendromu cushi

 1. #1
  ftm
  Status
  Offline
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  29.Mayıs.2009
  Mesajlar
  1,815

  Standart kuşing sendromu cushing sendromu nedir -cushing sendromu nedir -kuşing sendromu cushi

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  kuşing sendromu cushing sendromu nedir kuşing sendromu cushing sendromu nedir.
  Bu türden bir hastalık, aşırı miktarda glukorkortikoid hormonlar kanda dolaşmaya başladığı zaman ortaya çıkar. Bu türden bir aşırılığın ortaya çıkması adrenal bezlerde fazla üretimin olması veya bir başka rahatsızlığı tedavi etmek için steroid ilaçların uzun süreyle kullanılmasının sonucu olabilir. Bu hastalık adını 20.ci yüzyılın başlarında ortaya çıkan Amerikalı bir cerrah olan Harvey cushing den alır.

  Belirtiler

  - Birkaç ay ile yıllar arasında değişen bir süreden sonra yüz yuvarlaklaşır ve daha kırmızı bir görünüm alır.

  - Omuzlar arasında ve üstünde kambura benzer yağ birikimi

  - Gövdenin alt kısmında cilt üzerinde çatlaklar

  - Bitkinlik ve kaslarda zayıflık

  - Su toplanması (ödem)

  - Hipertansiyon

  - Aşırı kıllanma

  - Ruhsal sarsıntı

  - İktidarsızlık veya adetten kesilme

  - Özellikle omurga ve leğen kemiklerinde osteoporoz

  - Şeker hastalığının başlaması

  - Çürüklerin çok kolay bir şekilde ortaya çıkması

  Teşhis

  Doktorunuz fizik muayenede omuzları ve başınızı, cushing e özgü değişiklikler açısından dikkatlice inceleyecektir. Yüzde yuvarlaklaşma ve kızarma, boyun kemikleri ve omuzlar arasındaki yağ dokusunda artış, teşhis açısından önemli bulgulardır. Bunlara sıklıkla kol ve bacaklarda morluklar da eşlik eder. Herhangi bir hastalığınızın tedavisi için (romatoid artrit, astım ya da bir deri hastalığı) kortikosteroid kullanıyorsanız, cushingin teşhisi oldukça kolay olacaktır. Ancak hastalık, böbrek üstü bezlerinizde aşırı hormon artışına bağlıysa, bazı testler için hastaneye yatmanız gerekebilir. Bu hormon artışı, böbreküstü bezi tümörü her iki bezde aşırı büyüme ya da bu bezlerin aşırı uyarılmasına yol açan bir hipofiz tümörüne bağlı olabilir.Karaciğerin ya da bazı başka organların habis tümörleri de Cushlng sendromuna yol açabilirler. Kan ve idrar testleri yapılarak, steroid hormonların düzeyinin artıp artmadığı anlaşılabilir. Hipofiz ve böbreküstü bezlerinin bilgisayarlı tomografisi de alınabilir.

  İyi huylu bir hipofiz bezi tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün başarılı bir şekilde alınması tam bir iyileşme ile sonuçlanabilir. Ancak uzun süreli hormon tedavisi gerekebilir. Kalp krizleriyle birlikte ortaya çıkan hızlı bir ateroskleroz (damar sertliği) ve omurgada çatlaklar sık sık görülür. Eğer tedavi edilmezse, bu rahatsızlık ölümle sonuçlanabilir.

  Eğer nedeni steroidin aşırı dozda kullanımı ise, steroid hormonların dozajı azaldıkça belirtiler yavaşça kaybolur.

  İlaç Tedavisi

  Eğer belirtiler bir ilaç tedavisi olarak steroid hormonların alınması nedeniyle ortaya çıkıyorsa, tedavi bunların kullanımı durdurmayı veya dozajı azaltmayı içerir. Ancak bu türden bir ilaç tedavisini doktorunuza danışmadan kesmeyin. çünkü steroid tedavisinin aniden durdurulması, söz konusu olan hastalığı hızlandırabilir (astım veya steroidin önerildiği diğer hastalıklar). Doktorunuz steroid dozajında kademeli bir şekilde giden bir azaltmayı önerecektir. Bazı durumlarda ilk başta önerilen steroidin yerine başka bir ilaç kullanılabilir: Stereoid ilaç tedavisinin dur-durulmasından bir yıl kadar sonra, yaralanma, enfeksiyon veya ameliyat gibi fiziki bir stres adrenal hormonun üretilmesinde tehlikeli bir yetersizliği ortaya çıkarabilir ve bu da acil tedaviyi gerektirebilir (Addison hastalığına bakın).

  Cerrahi Müdahale

  Cushing sendromu adrenal bezlerde, hipofiz bezlerinde veya karaciğerde bir tümörün sonucu olarak ortaya çıkıyorsa tümörün alınması veya hatta eğer adrenal bezlerde ise bezlerin hepsinin alınması en iyi tedavi şekli olabilir. Hipofiz bezlerindeki bir tümör için radyasyon tedavisi bir çözüm olabilir.

  Eğer tedavi sonucunda adrenal bezler vücudun gerektirdiği hormonları temin edemez hale geliyorsa, doktorunuz eksik hormonları karşılaması için ağızdan bazı ilaçların alınmasını önerecektir.



  Cushing Sendromu: Nedenleri, Belirtileri, Teshisi ve Tedavisi
  CUSHİNG SENDROMU
  Cushing sendromu sıklıkla kadınlarda görülen erkeksi görünüm, kilo alma, kan şekerinin yüksek olması şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastaların idrarlarında şeker bulunur.
  Böbrek üstü bezlerinden kortizol adlı hormon üretilir. Kortizolün ilaç olarak kullanılan şekline ise kortizon denir. Eğer bu hormon böbrek üstü bezlerinden aşırı miktarda üretilir ya da kortizon uzun süre yüksek miktarda kullanılırsa ortaya çıkan hastalığa cushing sendromu denir. Bu hastalık Amerikalı dr. Harvey cushing tarafından bulunmuştur.
  Kortizon kullanımı bazı hastalıklar için gereklidir. Kortikosteroid grubu bir ilaçtır. Bazı romatizmal hastalıklarda, eklem iltihaplarında, organ nakli yapıldıktan sonra organ reddini önlemek için kullanılır. Kullanım dozu oldukça yüksektir. Bu yüzden bazı yan etkiler ortaya çıkar. Kas erimesi, şişlik, kemiklerde zayıflama bu yan etkilerdendir.

  CUSHİNG SENDROMUNUN NEDENLERİ NELERDİR?
  Cushing sendromunun en sık nedeni böbrek üstü bezinden üretilen kortizol miktarının oldukça yüksek olmasıdır. Bu hormonun fazla üretilmesinin sebelerinden birisi hipofiz bezinden salgılanarak, böbrek üstü bezlerinden aşırı miktarda kortizol salgılanmasına neden olan adrenokortikotropik (ACTH) hormondur. Diğer bir neden ise böbrek üstü bezinde hastalık olması sonucu kortizolün aşırı üretilmesidir.
  Ayrıca bazı hastalıklarda kullanılan kortizon cushing sendromuna yol açar. Fakat bu ilacın, bu hastalığa neden olması için uzun süre ve yüksek dozlarda kullanılması gerekir. Bu durumda hayati risk vardır. Yol açtığı problemler oldukça ciddidir. Doktor kontrolünde kullanılan kortizonun yan etkilerinin ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür.

  CUSHİNG SENDROMUNDA GÖRÜLEN BELİRTİLER
  Hastalığın en tipik belirtilerinden birisi aydede yüzdür. Hastaların yüzü kilolu, şiş ve pembe görünümdedir. Omuzların arasında, ense bölgesinde çok fazla miktarda yağ birikmesi olur. Bu duruma buffalo sırtı denir. Ayrıca karın bölgesinde de aşıır miktarda yağ birikir, fakat kollar ve bacaklar zayıflamıştır. Baş ve sırt ağrısı, yorgunluk, kaslarda güçsüzlük gibi bu hastalığa özgül olmayan belirtiler de görülür.
  Karın bölgesinde, göğüslerde çatlama oluşur. Bunlar mor renktedir. Sindirim sistemi hastalıklarında artış görülür. Özellikle mide yakınmaları sıktır. Erkeklerde cinsel isteksizlik, kadınlarda adet düzensizliği görülebilir. Sivilce oluşumu ve vücutta kıllanma artar.
  Cushing sendromunun ilerlemesi halinde hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, psikolojik bozukluklar, kemik erimesi ortaya çıkabilir.

  CUSHİNG SENDROMUNUN TEŞHİSİ
  Doktorunuz öncelikle sizin şikayetlerinizi dinleyecektir. Daha sonra fizik muayene sırasında aydede yüz, sırtta yağ toplanması gibi cushing sendromunun tipik belirtilerini arayacaktır. Bu belirtilerin olması ya da başka bir hastalığın olması ve kortikosteroid türü bir ilaç kullandığınızı doktorunuza bildirmeniz tanı koymayı oldukça kolaylaştıracaktır.
  Ayrıca kesin tanı için bir kaç test istenir. Bunlardan birisi idrarda serbest kortizol miktarının ölçülmesidir. Diğer rutin kan testleri de yapılır. Bunların dışında böbrek üstü bezlerinin, karaciğerin, hipofizin bilgisayarlı tomografisi çekilir. Çünkü bu organlarda oluşan tümörler, cushing sendromuna neden olabilirler.
  Bütün bunlar yapıldıktan sonra tanı koymak oldukça kolaylaşır.

  CUSHİNG sendromu NASIL TEDAVİ EDİLİR?
  Hastalığa neden olan faktör ne olursa olsun amaç, kortizolün aşırı miktarda salgılanmasını önlemektir. Belirtilerin nedeni steroid hormonu alınması ise bu ilacın kademeli olarak kesilmesi veya dozunun azaltılması gerekir. Bunu, hastaların doktora danışmadan yapması, tehlikelidir. Hastalığın daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Bu yüzden ilacı kontrolsüz ve aniden bırakmak yanlıştır.
  Ameliyat gerektiren durumlardan başında böbrek üstü bezi tümörleri gelmektedir. Bu tümörler ameliyatla çıkarılmalıdır. Gerekirse tümörle birlikte böbrek üstü bezleri de çıkarılmalıdır. Hastaların %50-90'ında böbrek üstü bezlerinin çıkarılması sonucu iyileşme sağlanır. Hipofiz gibi diğer organlardaki tümörlerden kaynaklanması halinde de cerrahi gerekir. Bazı vakalarda hipofiz bezinin tamamen çıkarılması iyileşmeyi sağlar. Ameliyat sonrası bu organların ürettiği hormonlarda eksiklik olması halinde, hormonların yerine konması için, ilaç tedavisi gerekir. Bu ilaçlar, ağızdan alınan tabletler şeklindedir.

  ALINTIDIR



  Konu ftm tarafından (29.Temmuz.2009 Saat 22:41 ) değiştirilmiştir.