Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: kontak lensin zararları - lens zararları - kontak lens kullanımı - lensler zararları

 1. #1
  ftm
  Status
  Offline
  Super Moderator
  Üyelik tarihi
  29.Mayıs.2009
  Mesajlar
  1,815

  Standart kontak lensin zararları - lens zararları - kontak lens kullanımı - lensler zararları

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  lens zararlımıdır lens zararları kontak lensin zararları Uzman hekim kontrolü olmadan kontakt lens kullanımının zaman zaman görme kaybına kadar ulaşan sorunlara yol açabildiği bildirildi.

  Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Kontakt lens Birimi Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özmen, yaptığı açıklamada, kontak lenslerin gözlük gibi gözdeki kırılma kusurlarının düzeltilmesinin yanı sıra bazı göz hastalıklarının tedavisi ve estetik kozmetik amaçlarla kullanıldıklarını söyledi.

  Lenslerin gözün içine uygulandığı için çok dikkatli kullanılması gerektiğini ifade eden Özmen, şöyle devam etti:

  "Gözlükten farklı olarak kontak lens gözün içine uygulandığından, kişide bu uygulamaya engel bir göz rahatsızlığı olmamalı ve kişinin gözünün özelliklerine uygun bir lens seçilmelidir.

  Bazen kişinin kendisinin bile farkında olmadığı kontak lens kullanımına engel bir göz rahatsızlığı olabilir ve bu durum, ancak uzman bir hekim kontrolünde ortaya çıkarılabilir."

  Özmen, kontakt lens teknolojisinin oldukça büyük aşama kaydettiğini, pek çok hastada lens kullanımının mümkün hale geldiğini belirterek, kişilerin kendilerine uygun lensi seçebilmeleri için mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini vurguladı.

  Kontakt lenslerle dış ortamdaki mikropların göze bulaşabildiğine dikkati çeken Özmen, şunları kaydetti:

  "Kontak lensin uygun koşullarda bakımının ve saklanmasının yapılmaması durumunda da göze mikroplar iletilebilir. Bu nedenle kontakt lensi uygulayan uzman hekim, kişiyi lensin göze uygunluğu açısından değerlendirmeli, doğru lens uygulaması, kullanımda oluşabilecek riskler, lensin bakımı ve saklanması konusunda bilgi vermelidir.

  Uzman hekim kontrolü olmadan kontakt lens kullanımı zaman zaman gözün kaybına kadar giden sorunlara yol açmaktadır. Gözlükte olduğu gibi kişinin uygun kontak lensi kendisinin seçmesi söz konusu olmayıp, bu kararı onu muayene eden uzman hekimin tavsiyelerine bırakmalıdır. Yani gözlükte olduğu gibi lens kullanımına da doktor karar vermelidir."

  Prof. Dr. Özmen, kontakt lenslerin gelişi güzel seçilmesinin yanlış olduğuna işaret ederek, lenslerin her kişiye uygun olmayabileceğini bildirdi.

  Lens kullanımıyla oluşabilen sorunların çoğu zaman lensin kalitesizliğinden değil, yanlış uygulamalardan kaynaklandığını anlatan Özmen, şunları söyledi:

  "Dünyada kontak lens üreten firma sayısı çok fazla değildir. Bu firmalar konuyla ilgili hekimler tarafından iyi bilinmektedir. Üretim yeri belli olmayan veya uygun üretim yapıldığından kuşku duyulan kontak lensler tabii ki kullanılmamalıdır. Aksi halde bunların kullanımı uygun olamayan gözlüklerden çok daha ciddi sorunlara neden olabilir."

  Uzun süreli lens kullanımının göze zararı var mı?Alternatif metin

  Uzun yıllar lens kullanıldığında gözün kornea tabakasının beslenmesini bozmuş oluyoruz. Korneanın dışarıdan oksijen alan bir yapısı var, yani damarlar ona oksijen götürmüyor. Havadan oksijen alıyor.

  Şimdi biz bunun üstünü şapka ile kapatır gibi yaşadığımızda kornea oksijensiz kalıyor ama bu ne öldüren ne de güldüren bir durum.

  Yani oksijensiz kalıyor derken tamamen de oksijensiz kalmıyor. Kronik bir az havasızlık diyelim biz buna.
  Bu böyle devam ettiğinde de uzun yıllar sonra oksijende yeterli gelmediği için bu sefer göz kendine yeni damarlanmalar yapıyor. Korneanın etrafında gözümüzün o beyaz olan tabakasının olduğu yerlerde kırmızı damarlar ortaya çıkıyor, bu korneanın oksijensiz kaldığının bir belirtisi. (Göz kırmızılığı)

  Lens takan hastalarıma şunu tavsiye ediyorum ; Eve geldiniz ve o akşam dışarı çıkmayacaksınız artık evdesiniz o zaman illa da yatmayı beklemeyin ve lensinizi çıkartın ki korneanız havalansın.  lens kullanımının zararlar ılens takmanın zararları lens zararlımıkontak lens zararlımılensler zararlımılens zararlı mıkontakt lens zararlari lensin faydaları ve zararları yüzük takmanın zararlarıkontak lensler zararlımıdır kontak lens kullanımının  Konu ftm tarafından (30.Temmuz.2009 Saat 12:38 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Status
  Offline
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  01.Kasım.2011
  Mesajlar
  0

  Standart

  Lens hakkında ardaıpınız bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz.Kaliteli markaların her türlü lens modellerini inceleyebilir,satın alabilirsiniz. Kontakt lens çeşitleri - Kontakt Lens | Renkli lens | Toric Lens | lens - Lensomani.com
  burdan ziyaret edebilirsiniz.Ana sayfası içinde: Kontakt Lens | Renkli lens | Toric Lens | lens - Lensomani.com , burdan ulaşabilirsiniz.Arkadaşlar güvenilir, kaliteli ve her bilgilendirmeyi yapıyorlar.Tavsiye ederim.