ISIRGAN otuyla BEYİN TİMÖRÜNÜ YENDİ, DOKTORLAR ŞAŞKINA DÖNDÜ

Beyin kanserine yakalanan Bodrumlu iki çocuk annesi Sergül Koç, mucize eseri tümörden kurtuldu. Emekli itfaiyeci eşi, kendisine tek taş pırlanta yüzük hediye etti..

Tıp literatüründe en fazla bir yıl ömür biçilen beyin kanserine yakalan Sergül Koç (41) bir mucizeyi gerçekleştirdi ve hastalığını yendi.

4 yıllık yaşam mücadelesi boyuncu kemoterapi ve ışın tedavisini aksatmayan, bunun yanısıra ısırgan tohumu, çörek otu ve karakovan balından oluşan karışımı her gün yiyerek, kan seviyesini yüksek tutan Koç'un yaşama tutunma hikayesi şöyle: Bodrum'da yaşayan iki çocuk annesi Sergül Koç (41), dört yıl önce bir gün baş ağrısıyla uyandı. İtfaiyeden emekli eşi Ali ve yat kaptanı oğlu Hasan Hüseyin ile birlikte yaşayan Koç, Bodrum Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Çekilen tomografide beyinde tümör olduğu tespit edildi. Koç ailesi, beyin tömörleri konusunda yıllardır çalışan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Oktar'a gitti. Filmleri inceleyen Dr.Oktar, ameliyat kararı verdi. Nisan ayında ameliyat edilen Sergül Koç'tan tümör örneği alınıp, patolojiye gönderildi.

'EN KÖTÜ HUYLU TÜMÖR'
İki gün sonra çıkan sonuçları öğrenen Sergül Koç ve eşinin dünya başına yıkıldı. Sergül Koç'un tümörü tıp dilinde (glioblastoma multiforme) tanımlanan en kötü huylu olanıydı. En fazla bir yıllık ömrü vardı. Hastanenin Radyasyon Onkoloji Bölümü'nde 1.5 ay ışın tedavisi gördü. Işın tedavisinin etkisiyle saç dipleri yanan ve saçları dökülen Koç, peruk takmaya başladı.

'4 YILDA KAYBOLDU'
Bir yılı aşkın süren yorucu ve zahmetli tedavi sürecinde zaman zaman yaşam ümidini kaybeden Sergül Koç'a eşi sürekli "dayan bu hastalığı yeneceğiz" diyerek destek verdi. Üç ay sonra çekilen beyin MR filmlerinde gözün arka kısmındaki tümörün büyümesinin durduğu tespit edildi. Yaşadıklarına bir türlü inanmak istemeyen Koç çifti, aslında bir mucizeye de imza atıyordu. Her çekilen MR filminde tümörün bir önceki filme göre küçüldüğünü gören Sergül Koç'un yaşam ümidi her geçen gün daha da artmaya, yaşama daha sıkı bağlanmaya başladı. En son geçtiğimiz nisan ayında çekilen filmde tümörün yok olduğu görüldü. Müjdeli haberi Prof.Dr. Nezih Oktar'dan alan çift büyük sevinç yaşadı. Artık kabus dolu günler geride kaldı.

ISIRGAN OTU İLE ÖZEL KARIŞIM

Eşinin hastalığı yenmesinde kocasının büyük çabası olduğunu belirten Sergül Koç'un eşi Ali Koç ise şunları söyledi: "Isırgan tohumu, çörek otu ve karakovan balından hazırladığım karışımı her gün eşime yedirdim. Bu sayede kemoterapi sırasında kan değerleri düşmedi ve tedavisi eksik kalmadı ve tedavisine devam ettik. Mesleğimde yangından 150 hayat kurtardım. Eşimin yaşaması için de omuz omuza çok mücadele ettik. Filmleri temiz çıkınca çok mutlu oldum. Ona bir pırlanta yüzük aldım."

'KURTULAN HASTA OLDUĞUNU GÖRMEDİM'
Ord. Dr. Ozan Ganiüsmen: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi: "Meslek yaşamım boyunca beyin kanserine yakalanıp kurtulan bir hasta olduğunu görmedim. Tümörün tamamen yok edilmesi pek rastlanan bir durum değil. Birçok araştırma yürütülüyor, ancak şu ana kadar bir tedavisi bulunamadı. Kadına verilen ısırgan tohumu, çörek otu ve karakovan balından oluşan karışımın bilimsel bir yönü yok"

'ÖMÜRLERİ ORTALAMA BİR YIL'
Prof. Nezih Oktar: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi: "Bu rahatsızlığa yakalanan yüzlerce hastam var. Ama Sergül Hanım mucize eseri hastalığı yendi. Sergül Hanım'ın son yapılan tetkiklerinde tümörün izine rastlanmadı. İki ayrı nöropatolog 3-4 kez preparatları yeniden incelediler ve tanılarının değişmediğini belirttiler. Tıp, bu hastaların nasıl uzun yaşadığını veya tümörlerinin nasıl yok olduğunu tam olarak açıklayamıyor."

'ÇOK GÜZEL BİR SONUÇ'
Prof. Dr.Mehmet Selçuki: Özel Kent Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı: "En kötü beyin tümörü görülen kadın hastanın 4 yıldan fazla yaşaması çok güzel bir sonuç. Bu hastalar en fazla 1.5 yıl yaşar. Bundan 10-15 yıl önce bu durumdaki hastalar için, 'hiç ellemeyin' deniyordu. Ancak bu hastalıktan tamamen kurtuluş yok. Filmlerde gözükmeyen kanser hücreleri kalır. Sürekli ilerleyen tıp sayesinde hastalar daha uzun yaşıyor."

Isırgan tohumu çörek otu karakovan balı, beyin tümöründen kurtulanlar, beyin tümörü olan hasta ne kadar yaşar, beyin tümörü en fazla yaşayan, bodrum yaşam koçu nezih, beğin küçülmesi olan hasta ne kadar yaşar, beyin kanserinden kurtulanlar, nezih oktar, kanserli hasta kaç yıl yaşar, beyin kanseri hastası kaç yıl yaşar, kanser hastası kaç yıl yaşar, beyinde tümörünü yenen hastalar, ısırgan otu ve beyin tümörü, kaç yılda beyin mr, beyin tümörünü yendi, kötü huylu beyin tümörü kurtulan, beyin tümörü yasama, çörek otuyla kanserden kurtulanlar, beyin timörünü yenen hastaların yorumlar, karakovan çörekotu ısırgan tohumu karışımı kanserde faydalı mı, profdrnezih oktar, beyinde tümöründen kurtulma, ısırgan otuyla mücadele, beyin kanseri kurtulma, dr ozan ganiüsmen.